Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Co se zpívalo a hrálo v hornických koloniích? Připomeňte si

  • Karviná,

Ve Středisku hudby a umění karvinské Regionální knihovny v Karviné se opět zpívalo, a to pěkně po havířsku. Konala se tady beseda s názvem Co se zpívalo a hrálo v hornických koloniích. Kromě vzpomínek tady zazněly písně, které si s radostí zazpívalo i publikum.

Kamarádi, dolů sfárejme, Hornický stav budiž veleben, Ostravěnko, nebo Kolíne, Kolíne. To je jen několik známých písní, které si lidé v hornických koloniích zpívali. Připomenout je lidem přišel mužský pěvecký sbor s netradičním názvem Kufierkoři společně s harmonikářem Bronislavem Walkem a bývalým šéfdirigentem velkého dechového orchestru Májovák Milanem Bystroněm. Ten také hudební program obohatil o vzpomínky ze života v koloniích.

Milan Bystroň, organizátor akce, vedoucí sboru Kufierkoři : “Mě k tomu motivovala situace, že tradic, hornických, stále ubývá. Kdysi to byla sláva, co šachta, to muzika. Kolik souborů tady bylo, sborů, muzik. Máme tady Májovák, hornickou kapelu ve Stonavě, Malou Černou hudbu a jinak nic už není, všechno vymřené."

Milan Bystroň se narodil a žil dvacet let v kolonii Na Gabrieli, v domě s číslem 516.

Milan Bystroň, organizátor akce, vedoucí sboru Kufierkoři: "Tam jsme hrál, takže vím, co se zpívalo a jak se hrálo."

Členů souboru Kufierkoři bylo více, kvůli věku jich ale pomalu začalo ubývat. Proto se sbor rozšířil o bývalé členy Májováku. Nově se k nim přidal i harmonikář Bronislav Walek. 35 let fáral na šachtě.

Bronislav Walek, harmonikář: ”Jim trochu kazím průměr, protože bych mohl být jejich synem, nicméně mě těší, že s nimi můžu hrát, ta harmonika trochu oživí tu hudbu.” 

Písně si společně se sborem zpívali i lidé v publiku. Pro pana Bystroně i ostatní členy je to obrovská motivace.

Milan Bystroň, organizátor akce, vedoucí sboru Kufierkoři: "To je daleko , daleko víc než jakékoliv peníze, opravdu. Zazpívají si s námi rádi, člověk domů odchází spokojený, že něco udělal."
anketa: návštěvníci akce: “Velmi to hodnotím, jsem rád, že jsem to viděl, slyšel." “ No suprové, zazpívala jsem si všechny písničky. Všechno jsem si pamatovala, oživila, radost.” "Bylo to nádherné, třeba pochvalu někde napsat, moc se mi to líbilo."

Sbor přichází oživit vzpomínky na hornické kolonie a písně, které se tam zpívaly vždy tam, kam je pozván, většinou muzikanti dělají radost v domovech seniorů. Posledního října je můžete potkat třeba v Havířově, v hornickém muzeu.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávySlezská důlní díla a.s. - Doly OKD, Diamo, státní podnik
Karviná
od 26 383 do 33 579 Kč/měsíc

Detail

Slezská důlní díla a.s. - Doly OKD, Diamo, státní podnik
Karviná
od 26 383 do 33 579 Kč/měsíc

Detail

Workado, s.r.o. - Uživatel ŽDB Drátovna a.s.
Bohumín
od 24 000 do 30 000 Kč/měsíc

Detail

Dnešní premiéry