Kulturní, sportovní a společenské jednorázové akce se tady, v hale bývalé kompresorovny a strojovny uskutečnily několikrát, letos poprvé v uceleném letním programu.
Jan Tabášek, vedoucí marketingu marketingu Moravskoslezské Investice a Development, a.s.: “25 V rámci dvou měsíců, července a srpna, tady bylo osm víkendů, latinské tance se tady lidé učili, letní kino tady bylo, bylo tady přes pět set lidí, kteří se tady učili jógu.”
Závěrečný víkend projektu Léto na Barboře patřil Těšínskému divadlu, konkrétně Polské scéně, která lidem nabídla představení podle románu Karin Lednické Šikmý kostel.
Bogdan Kokotek, šéf Polské scény Těšínského divadla: “Adaptaci připravila Renata Putzlacher a úspěšně se postarala o to, aby vybrala to nejdůležitější z celé knihy do téměř tříhodinového představení.”
Dramatizaci románu Karin Lednické hrálo divadlo už v několika městech našeho regionu, poprvé se ale herci ocitli v místě, které je s dějem přímo spojeno.
Bogdan Kokotek, šéf Polské scény Těšínského divadla: „Je to ohromné. Skvělá příležitost, zvláště pro herce, že mohou zažít “genius loci” a myslím, že se to přenese na diváky, protože ty děje, které jsou popsány v knize i v představení, se tady odehrály.”
Se spojením s místem a i osobními vzpomínkami vstupoval na scénu i vypravěč Jan Monczka.
Jan Monczka, herec Polské scény Těšínského divadla: “Narodil jsem se nedaleko odtud, v Ráji, bydleli jsme také nedaleko odtud, tehdy na ulici Tyršová, která už dnes neexistuje. Náš dům, kde jsme bydleli, zbourali. Jezdil jsem tady za prarodiči a byl jsem svědkem zániku tohoto místa.“
Organizátoři akce Léto na Barboře doufají, že se jim podaří příští rok sérii akcí znovu zopakovat.