Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Městský dům kultury Karviná slaví v letošním roce 60 let

Karviná |  | Karvinský expres

Městský dům kultury slaví v letošním dubnu 60. narozeniny. V následujícím příspěvku si společně s jeho ředitelkou připomeneme důležité momenty z jeho historie.

Každé kulaté jubileum je spojeno s oslavami a ty letošní, které si připomíná městský dům kultury, se odráží hned v několika dubnových akcích. Jednou z nich byl i velký koncert dechového orchestru Májovák Prodankou to začalo. Před 60 lety byl totiž dům kultury otevřen slavnostním uvedením opery Prodaná Nevěsta, kde tenkrát účinkoval národní umělec Eduard Haken. V rámci letošního koncertu vystoupili i dva sólisté Veronika Rovná a Petr Berger.

V rámci koncertu předal také náměstek primátora městského domu kultury jeho ředitelce Pamětní listy rady města.

Andrzej Bizoń (nestr. za SOCDEM), náměstek primátora Karviné: "Jak jistě všichni víme, je to centrum kulturního života našeho města. Chtěl bych poděkovat všem, kteří v této historii, ať už to byli zakladatelé, pracovníci, podporovatelé, ale i dobrovolníci, kteří se podíleli na rozvoji této instituce. Musím říct, že v průběhu těch let to byly určitě okamžiky radosti, ale také slz, možná prolínání se různých směrů umění a tu misi, kterou má MěDK ve svém poslání, bychom si měli hodně pěstovat a přát si, aby byla zachována pro příští generace.”

Historie městského domu kultury se začala psát přesně 29. dubna roku 1964 tenkrát pod názvem Kulturní dům Parku kultury a oddechu Karviná. Některá výzdoba městského domu je původní.

Olga Hrubec, ředitelka MěDK Karviná: "Tu krásnou vitráž v průčelí budovy, znázorňující nerostné bohatství, zhotovili skláři z Nového Boru, dřevěnou plastikou zdobící foyer přispěl karvinský rodák Jindřich Wielgus. 30. dubna 1964 v hledišti velkého sálu bylo obsazeno všech 620 míst. Tóny Smetanovy Prodané ohlásily nejen dokončení velké stavby, ale i začátek nové etapy karvinského kulturního života, protože to umožnilo účinkování mnoha profesionálních umělců a souborů."

Za vzpomínku stojí krátký pohled do kroniky, kdy například v roce 1965 vystoupil na pódiu Orchestr Karla Vlacha, v sedmdesátých letech to bylo například Divadlo Semafor, Strýček Jedlička, Eva Pilarová nebo Dana Medřická.

Významným mezníkem v historii tohoto kulturního stánku byl rok 1973, kdy byl sloučen s Městskou správou kin a přičleněno k němu bylo i deset kulturně společenských středisek. Tehdy vznikla kulturní organizace s dnešním názvem Městský dům kultury Karviná.

Olga Hrubec, ředitelka MěDK Karviná: "Dnes jsme příspěvkovou organizací města. Kromě této budovy spravujeme i Obecní dům Družba, karvinské kino Centrum, letní kino a působíme i v kulturním středisku na ulici Slovenská."

K pravidelným každoročním akcím, které MěDK pro obyvatele i návštěvníky města připravuje, patří tradiční reprezentační plesy města, koncerty k MDŽ, Velikonoční jarmarky, ezoterický festival, Prolínání kultur, Dny Karviné, Karvinská kulturní léta, varhanní koncerty, akce v rámci každoročního adventu včetně rozsvícení vánočního stromu. Za zmínku stojí i nespočet divadelních představení a filmových projekcí v průběhu celého roku. Pod městský dům kultury patří také několik úspěšných zájmových kroužků a každým rokem se pořádá mnoho kurzů a lekcí pro veřejnost.

Olga Hrubec, ředitelka MěDK Karviná: "Svou práci všichni děláme moc rádi a jsme vděční za to, že tak krásnou práci můžeme dělat. Jsme rádi, že tady MěDK je, že je významnou součástí kulturního života Karviné a děkujeme městu a všem, co nás podporují."
Nahlásit chybu


K tématu

MěDK Karviná otevře letošní oslavy k 60. výročí Prodankou

30. března 2024 18:13 | Karviná | Monika Danková | Karvinský expres

Městský dům kultury si letos připomíná 60. výročí. V rámci dubnových oslav se už zanedlouho uskuteční ve velkém sále koncert Májováku, kam jsou všichni příznivci české hudby zváni.

Podzim bude v Karviné plný kulturních zážitků, připravena je série představení i přednášek

7. října 2023 16:39 | Karviná | Monika Danková

Městský dům kultury si pro obyvatele města připravil pa podzimní část roku spoustu zajímavých kulturních akcí, počínaje přednáškami přes taneční zábavy až po divadelní představení. Více už prozradí naše další reportáž.

Pozvánka na Svatováclavský koncert symfonického dechového orchestru Májovák

16. září 2023 17:17 | Karviná | Monika Danková

Symfonický dechový orchestr Májovák Karviná vás zve na Svatováclavský koncert.


Na zámku Hošťálkovy byly objeveny nové, dosud neznámé malby a fresky

Včera 14:45 | Celý MS kraj | Karel Soukop

Na zámku Hošťálkovy mezi Krnovem a Bruntálem objevili provozovatelé nové malby, o kterých nevěděli ani restaurátoři. Zámek měl v historii velké štěstí v tom, že nebyl zásadně devastován, pouze výmalby byly kompletně zatřeny. Před válkou patřil rodu Skrbenských a následně rodu Arco.

Ostrava přispěje na opravy památek a městských staveb. Dotační program funguje už 15 let

Ostrava podporuje rekonstrukce a opravy památek a významných městských staveb už mnoho let. V posledních 15 letech pak fungují dva programy, které dělí podporované objekty na klasické nebo industriální a na sakrální stavby.

Festival činoherního divadla hraje týden po celé Ostravě

Tradičně na několika místech se bude letos opět odvíjet program činoherního festivalu Dream Factory Ostrava. Úvodní představení patřilo pražskému Činohernímu klubu. Vedle Vojty Kotka či Ondřeje Rychlého v něm hraje Marta Dancingerová, která je tváří letošního ročníku festivalu.

Mladí hasiči z Horní Suché měli na závodech premiéru, obsadili krásné páté místo

Mladí dobrovolní hasiči rádi trénují požární útok i štafetu uzlů. Ještě více ale mají rádi závody a poměřování sil s ostatními družstvy. A to mohli při konání osmého kola mládežnické ligy, kde mělo svou premiéru i družstvo z Horní Suché.

V Ostravě soutěžili dopravní policisté. Regulovčík roku musí zvládnout křižovatku i skvěle řídit

Ostrava opět po roce hostila dopravní policisty ze všech koutů MS kraje. Uskutečnil se totiž další ročník soutěže Regulovčík roku, který obnáší nejen perfektní řízení křižovatky, ale i další dovednosti, které musejí dopraváci ve službě zvládnout.

Fakultní nemocnici Ostrava pomáhá 125 dobrovolníků. Pacienti díky nim přicházejí na jiné myšlenky

23. května 2024 20:50 | Ostrava-Poruba | Yvona Fajtová | Expres Ostrava-Poruba

V ostravské Fakultní nemocnici nemocnici v současné době působí 125 dobrovolníků. Zajišťují servis nejen v kavárnách na onkologické a hematoonkologické klinice, ale pomáhají i odbornému personálu vyplnit čas pacientů.

Příští rok začne II. etapa stavby jižního obchvatu Opavy. ŘSD vyhlásilo tendr na zhotovitele

Severní obchvat Opavy, který je v provozu od loňského léta, výrazně ulevil centru města. Využívají ho všichni řidiči, kteří míří z Ostravy do Krnova a Bruntálu nebo opačným směrem. Z centra Opavy by už brzy mohli zmizet i kamiony, které míří do Olomouce a Hradce nad Moravicí.

Opava ušetří miliony na energiích díky fotovoltaickým elektrárnám na střechách škol a MDPO

23. května 2024 19:57 | Opava | Yvona Fajtová | Opavský expres

Město Opava připravuje řadu energetických projektů. V současné době už má vypsáno výběrové řízení na 8 fotovoltaických elektráren, které se objeví mimo jiné na střechách školských zařízení.

Městský fotbalový klub Havířov upořádal pro všechny prvňáky velkou náborovou akci

Havířovský Městský fotbalový klub se opět zapojil do akce Měsíc náborů. Na hřišti si děti vyzkoušely nejen práci s míčem. Klub věří, že po náboru získá do svých řad až 50 nových dětí.

Mimořádné zastupitelstvo k zásahu policie na magistrátu ve Frýdku-Místku neschválilo program

Opoziční zastupitelé Frýdku-Místku chtěli řešit nedávný zásah policie na magistrátu. Několik zaměstnanců mělo být zapojeno do organizované trestné činnosti. Kvůli události se svolalo mimořádné zastupitelstvo. Město je ale vázáno mlčenlivostí a k případu tak nemůže sdělovat informace.

Radnice v Havířově zvažuje udělat z dětské skupiny školku

23. května 2024 20:54 | Havířov | Bára Kelnerová | Regionální zprávy POLAR

Rodiče, kteří dávají své malé děti do městské dětské skupiny v Havířově, jsou v nejistotě. Radnice bude muset na čas uzavřít budovu kvůli nutné rekonstrukci. Po otevření by zařízení fungovalo jako mateřská škola.

Farma Bezdínek otevřela nový skleník a energocentrum

V současnosti největší producent rajčat v Česku. To je Farma Bezdínek v Dolní Lutyni. Pro ještě větší zvýšení produkce nově zahájila provoz dalšího skleníku. Zároveň zde bylo otevřeno nové energocentrum, aby byla farma více energeticky nezávislá.

MFK Havířov uspořádal pro děti velkou náborovou akci

23. května 2024 11:07 | Havířov | Bára Kelnerová | Havířovský expres

Městský fotbalový klub se opět zapojil do akce Měsíc náborů. Na hřišti si děti vyzkoušely nejen práci s míčem. Klub věří, že budou děti ze zábavného dopoledne nadšené a v září se už některé z nich zapojí do prvního turnaje.

Oceňování osobností města Orlové z rok 2023

22. května 2024 17:55 | Orlová | Monika Ociepková | Orlovský miniexpres

V polovině května proběhlo na radnici v obřadní síni slavnostní udílení cen osobnostem za vzornou reprezentaci města v oblasti kultury, zájmové činnosti pro děti a mládež a sportu.

Na Lodičkách v Karviné se konala oslava 100 let SDH Karviná-Ráj

22. května 2024 17:00 | Karviná | Monika Danková | Regionální zprávy POLAR

Sbor dobrovolných hasičů z Karviné-Ráje uspořádal na Lodičkách slavnost ke 100. výročí založení sboru. Nechyběla ukázka českých i polských hasičských sborů, mše s požehnáním a také vyznamenání zasloužilých hasičů.

Velikonoční dobu završil ve Stonavě koncert Permoníku

22. května 2024 14:33 | Stonava | Jiří Brzóska | Stonavský expres

Kostel svaté Máří Magdalény ve Stonavě se stal v neděli 19. května místem mimořádného hudebního zážitku. Vystoupil zde pěvecký sbor Permoník spolu s hostem, sólistkou Sárou Marii Skopalovou.

Městský dům kultury Karviná slaví v letošním roce 60 let
Vydáno 9. dubna 2024 16:23, Karviná, Monika Danková
Městský dům kultury slaví v letošním dubnu 60. narozeniny. V následujícím příspěvku si společně s jeho ředitelkou připomeneme důležité momenty z jeho historie.

Každé kulaté jubileum je spojeno s oslavami a ty letošní, které si připomíná městský dům kultury, se odráží hned v několika dubnových akcích. Jednou z nich byl i velký koncert dechového orchestru Májovák Prodankou to začalo. Před 60 lety byl totiž dům kultury otevřen slavnostním uvedením opery Prodaná Nevěsta, kde tenkrát účinkoval národní umělec Eduard Haken. V rámci letošního koncertu vystoupili i dva sólisté Veronika Rovná a Petr Berger.

V rámci koncertu předal také náměstek primátora městského domu kultury jeho ředitelce Pamětní listy rady města.

Andrzej Bizoń (nestr. za SOCDEM), náměstek primátora Karviné: "Jak jistě všichni víme, je to centrum kulturního života našeho města. Chtěl bych poděkovat všem, kteří v této historii, ať už to byli zakladatelé, pracovníci, podporovatelé, ale i dobrovolníci, kteří se podíleli na rozvoji této instituce. Musím říct, že v průběhu těch let to byly určitě okamžiky radosti, ale také slz, možná prolínání se různých směrů umění a tu misi, kterou má MěDK ve svém poslání, bychom si měli hodně pěstovat a přát si, aby byla zachována pro příští generace.”

Historie městského domu kultury se začala psát přesně 29. dubna roku 1964 tenkrát pod názvem Kulturní dům Parku kultury a oddechu Karviná. Některá výzdoba městského domu je původní.

Olga Hrubec, ředitelka MěDK Karviná: "Tu krásnou vitráž v průčelí budovy, znázorňující nerostné bohatství, zhotovili skláři z Nového Boru, dřevěnou plastikou zdobící foyer přispěl karvinský rodák Jindřich Wielgus. 30. dubna 1964 v hledišti velkého sálu bylo obsazeno všech 620 míst. Tóny Smetanovy Prodané ohlásily nejen dokončení velké stavby, ale i začátek nové etapy karvinského kulturního života, protože to umožnilo účinkování mnoha profesionálních umělců a souborů."

Za vzpomínku stojí krátký pohled do kroniky, kdy například v roce 1965 vystoupil na pódiu Orchestr Karla Vlacha, v sedmdesátých letech to bylo například Divadlo Semafor, Strýček Jedlička, Eva Pilarová nebo Dana Medřická.

Významným mezníkem v historii tohoto kulturního stánku byl rok 1973, kdy byl sloučen s Městskou správou kin a přičleněno k němu bylo i deset kulturně společenských středisek. Tehdy vznikla kulturní organizace s dnešním názvem Městský dům kultury Karviná.

Olga Hrubec, ředitelka MěDK Karviná: "Dnes jsme příspěvkovou organizací města. Kromě této budovy spravujeme i Obecní dům Družba, karvinské kino Centrum, letní kino a působíme i v kulturním středisku na ulici Slovenská."

K pravidelným každoročním akcím, které MěDK pro obyvatele i návštěvníky města připravuje, patří tradiční reprezentační plesy města, koncerty k MDŽ, Velikonoční jarmarky, ezoterický festival, Prolínání kultur, Dny Karviné, Karvinská kulturní léta, varhanní koncerty, akce v rámci každoročního adventu včetně rozsvícení vánočního stromu. Za zmínku stojí i nespočet divadelních představení a filmových projekcí v průběhu celého roku. Pod městský dům kultury patří také několik úspěšných zájmových kroužků a každým rokem se pořádá mnoho kurzů a lekcí pro veřejnost.

Olga Hrubec, ředitelka MěDK Karviná: "Svou práci všichni děláme moc rádi a jsme vděční za to, že tak krásnou práci můžeme dělat. Jsme rádi, že tady MěDK je, že je významnou součástí kulturního života Karviné a děkujeme městu a všem, co nás podporují."
Zdroj: https://polar.cz/zpravy/karvinsko/karvina/11000042473/mestsky-dum-kultury-karvina-slavi-v-letosnim-roce-60-let