Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Středisko volného času Juventus hostilo nejlepší modeláře z celé ČR

Karviná |  | Karvinský expres

Teď nás čeká malé ohlédnutí. Podíváme se na letošní 40. ročník soutěžní výstavy modelářů. Ukážeme vám do detailů nejpropracovanějších modely a podíváme se i na práci rozhodčích.

Obyvatelé Karviné a zejména rodiny s dětmi si nenechali ujít příležitost vidět na vlastní oči do detailů propracovaná díla plastikových modelářů. Modely, nad kterými trávili stovky hodin, lidé obdivovali v sále střediska volného času Juventus.

Petr Dorda, organizátor akce: "Máme dnes 40. ročník soutěže, jubilejní, i karvinští modeláři slaví 40 let od založení. Soutěž jako taková má tradiční velikost, je tady zhruba stovka modelářů se tři sta modely vystavenými. Plus další tématické výstavy mimo soutěžní pořadí.”

Soutěžní modely byly z různých materiálů, od plastů přes papír dřevo a kov.

Petr Dorda, organizátor akce: "Soutěží se podle několika kategorií, letadla, bojová technika, lodě a další. Soutěžní pravidla jsou dána Svazem modelářů ČR, tomu říkáme ostré bodování podle speciálních pravidel nebo show kategorie, kde vybíráme v porovnání s ostatními modely několik výjimečných nebo nejlepších."

Na ukázku pro modeláře tady byla i 3D tiskárna, jakožto nová technologie, kterou modeláři začali využívat pro doplňky.

Petr Dorda, organizátor akce: "Modeláři začínají být leniví, takže využívají veškeré možnosti, které poskytují výrobci různých doplňků, doplňkových sad, hodně si nadšenci pro 3D modelování vyrábějí sami a myslím si, že model, který by chtěl uspět v nejvyšších mistrovských soutěžích, tak musí být doplněn co největším počtem různých doplňků, aby měl vůbec šanci v konkurenci. Ono to není vůbec jednoduché, čím víc doplňků se do toho modelu dá, tím víc je tam pak kladen důraz na kvalitu provedení, na zpracování geometrií, aby to bylo rovné. Hodně modelářů do modelu dá hodně doplňků, třeba otevřený motor, ale ten motor nalepí trochu křivě a za to naopak dostává body dolů. Takže nejenže jim to pomůže, ale může jim to i uškodit.”

Potěšující je, že v posledním roce a půl se ke zkušeným modelářům přidali další zájemci z řad dospělých i nastartoval se i kroužek mladých modelářů.

Petr Dorda, organizátor akce: "Jsou úspěšní, vedeme je druhým rokem, kdy se naplnila kapacita, máme čtyři devítileté kluky, jeden z nich je 2. vicemistr ČR, další se pravidelně umísťují v soutěžích na příčkách vítězů, na 3. a 4. místě, jsme za to rádi."
Jakub Dorda, člen kroužku mladých modelářů: "Zatím jsme na soutěži byl jen s tím letadlem a teď jsem na soutěži s tím tankem. Určitě mi déle trval ten tank."

Součástí akce byla poprvé i výstava železničních modelářů, kteří mají v Juventusu své zázemí.

Jakub Frömmel, člen Klubu modelářů Karviná: "Návštěvníci se tu můžou těšit na 44 metrů dlouhé modulové kolejiště v měřítku TT, což je 1:120. Můžete tady vidět různý provoz většinou situovaný do 80-90 let, například různé dieselové nebo elektrické lokomotivy. Dále jsou tady tři stanice a dvě zastávky, které jsou mezi sebou řízeny telefonickým dorozumíváním.” 

Velkým lákadlem pro návštěvníky byl i trenažér z lokomotivy Bardotka.

Tomáš Michalec, člen Klubu modelářů Karviná: "Máme tady brzdu vlakovou, lokomotivní a tady máme směrovou páku, díky které určujeme směr lokomotivy, tady máme píšťalu, tady máme houkačku."

Prohlédnout si lidé mohli ve vestibulu i vrtulový list z letadla Iljušin Il-2m3 ,který za druhé světové války spadl v Petrovicích - Závadě u Karviné. Souběžně s výstavou modelářů probíhala v Juventusu i výstava reborn panenek. Dobrovolné vstupné bylo určeno na rehabilitaci dvojčat, které od narození trpí dětskou mozkovou obrnou s kvadruspastickou formou.

Nahlásit chybu


K tématu

V Karviné se konal 40. ročník soutěžní výstavy Model show 2024

23. dubna 2024 16:16 | Karviná | Monika Danková | Regionální zprávy POLAR

Teď se podíváme na letošní 40. ročník soutěžní výstavy modelářů, který proběhl v Karviné. Ukážeme vám do detailů nejpropracovanější modely a prozradíme vám, jakou technologii začali modeláři využívat.

V Ostravě proběhne jedinečná výstava modelů a techniky

22. září 2023 19:37 | Ostrava-Mariánské hory | Jiří Cileček

Ostrava zažije 6. ročník výstavy a soutěže plastikového a papírového modelářství všech věkových kategorií s názvem ENJOYMENT BATTLE OF OSTRAVA s mezinárodní účastí. Akce se bude konat v sobotu 23. září od 10 do 15 hodin v Domě techniky na Mariánském náměstí. K vidění budou soutěžní i standardní modely letadel, vrtulníků, bojové techniky, lodí, diorám aut, figurek a mnoho dalšího.

Modeláři z celé ČR se prezentovali na výstavě v Havířově

22. ledna 2024 13:19 | Havířov | Bára Kelnerová

Stovky modelů letadel, vojenské či hasičské techniky byly k vidění na výstavě v Havířově, na kterou přijeli modeláři z celé republiky. Součástí výstavy byl i krajský přebor žáků.


Ostravská univerzita chce postavit nové studentské koleje za miliardu korun

Včera 19:38 | Ostrava-město | Jiří Cileček

Ostravská univerzita přišla s plánem výstavby nových vysokoškolských kolejí. Nová výstavba v prostorách současných kolejí Jana Opletala má aktuální kapacitu více než zdvojnásobit. Stát bude miliardu korun a s financováním pomůže univerzitě město i kraj. Stavba má začít příští rok a hotová by měla být v roce 2027.

ADRA slaví 20 let dobrovolnictví v Česku. První centrum vzniklo ve Frýdku-Místku

ADRA slaví letos 20 let dobrovolnictví v České republice. Úplně první centrum přitom vzniklo ve Frýdku-Místku. Právě tady proběhla velká oslava spojená s poděkováním dobrovolníkům i klientům.

Hokejový šampionát se povedl po všech stránkách. Fandové společně sledovali i finálové boje v Praze

Vítězstvím české reprezentace skončilo v neděli v Praze hokejové mistrovství světa. Ostravská část šampionátu skončilo o pár dní dříve, protože o medaile se bojovalo už jen na jednom stadionu. Nic to ale neubralo Ostravě na kreditu skvělého pořadatele a pochvala samozřejmě patří i fantastickým fanouškům.

Emoce radosti v karvinské házenkářské hale, domácí vybojovali mistrovský titul

Házenkáři Karviné se po roční pauze radují ze získání mistrovského titulu, a to za bouřlivé podpory plné haly fanoušků. Věčného rivala z Plzně porazili sebevědomě 35:27.

Hrad Hukvaldy má nové návštěvnické centrum, na zřícenině poskytne nejen sucho a teplo

Nové pokladny, informační centrum, sociální zázemí a v například v dešti i sucho a teplo. To vše nabízí nové návštěvnické centrum hradu Hukvaldy. Slavnostně bylo otevřeno v sobotu, kdy děti v areálu hradu hledaly poklad.

Nextbike propojil možnost sdílení kol mezi Frýdkem-Místkem a Ostravou

Modrá sdílená kola přidala do své nabídky novou možnost. Lidé si mohou kolo půjčit ve Frýdku-Místku a vrátit ho v Ostravě, stejně tak i v opačném případě. Propojení obou měst bylo možné kvůli ideálnímu cyklistickému spojení.

Pěšky zdolali půl Evropy a přešli Alpy i pro malou handicapovanou atletku

Dva kamarádi z Nového Jičína, kteří se rozhodli překonat sami sebe, vyrazili pěšky z Barcelony zpět domů. Teď už jsou v cíli. Více než dva tisíce tři sta kilometrů za 75 dní zdolali i pro handicapovanou Natálku.

Dům v Petrovicích u Karviné zachvátil velký požár, rodina spala uvnitř

Včera 13:42 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Rodina z Petrovic u Karviné měla štěstí v neštěstí. Spali v domě, který zachvátil po druhé hodině v noci velký požár. Naštěstí se jim nic nestalo a z domu se dostali ještě před příjezdem hasičů. Ti ale zachraňovali ještě zvířecí mazlíčky dětí. Škoda po požáru je 5 milionů korun.

Léčivé prameny v Horských lázních Karlova Studánka požehnal biskup ostravsko-opavský

26. května 2024 12:17 | Celý MS kraj | Karel Soukop | Jesenický expres

V lázních Karlova Studánka byla slavnostně zahájena letošní sezóna. Zdejší prameny železité kyselky požehnal biskup ostravsko-opavský Mons. Martin David. V Karlově Studánce se nachází 7 lázeňských pramenů, z nichž nejstarší, Maxmilián, byl objeven již v roce 1780. Léčivé prameny tryskají z hloubky více než 100 metrů.

Začala revitalizace hřiště za Komenského školami, uprostřed bude umělý fotbalový trávník

Začala revitalizace hřiště u Komenského ulice, které bude sloužit dvěma školám, sportovním klubům a veřejnosti. Zastaralý antukový ovál nahradí atletická dráha s moderním povrchem, uprostřed bude umělý fotbalový trávník.

Zahraniční pedagogové se vzdělávali v Karviné v rámci Blended intensive programu

Karvinská Obchodně podnikatelská fakulta uspořádala pro pedagogy ze zahraničí Blended intensive program. Šlo o netradiční vzdělávací program, kdy jedna jeho část proběhla online prostřednictvím seminářů a druhá pokračovala na půdě fakulty.

Konalo se předkolo Karvinského talentu, letos s rekordním zájmem

Karvinská Základní a Mateřská škola Prameny začala opět po roce hledat nové pěvecké talenty z různých měst a obcí. Předkola soutěže nazvané Karvinský talent se letos zúčastnil rekordní počet zájemců.

Karvinští házenkáři slaví, po roční pauze získali mistrovský titul

Házenkáři Karviné se po roční pauze radují ze získání mistrovského titulu, a to za bouřlivé podpory plné haly fanoušků. Věčného rivala z Plzně porazili sebevědomě 35:27.

Myslivci z Rychvaldu hostili přehlídku trofejí z Karvinska

Každoroční přehlídku trofejí za uplynulou sezonu na Karvinsku tentokrát hostili myslivci z Rychvaldu.

Odbor komunálních služeb karvinského magistrátu vyhodnotil a ocenil výtvarnou soutěž dětí

25. května 2024 15:14 | Karviná | Monika Danková | Karvinský expres

Návštěvníci dubnové akce Den Země svým hlasováním rozhodli o tom, která výtvarná díla z recyklovatelných materiálů jsou nelépe vydařená. Před pár dny byly vítězné týmy školáků odměněny.

Na Lodičkách v Karviné se dokončují úpravy okolí, jezero se ještě zarybní

25. května 2024 10:21 | Karviná | Monika Danková | Karvinský expres

Firma, která zajišťovala práce na odbahnění jezera Lodiček a úpravy břehů včetně výstavby nové lávky, ukončila zadané práce. Pro celkový efekt jsou ale nutné další kroky, včetně zarybnění jezera.

Středisko volného času Juventus hostilo nejlepší modeláře z celé ČR
Vydáno 23. dubna 2024 16:26, Karviná, Monika Danková
Teď nás čeká malé ohlédnutí. Podíváme se na letošní 40. ročník soutěžní výstavy modelářů. Ukážeme vám do detailů nejpropracovanějších modely a podíváme se i na práci rozhodčích.

Obyvatelé Karviné a zejména rodiny s dětmi si nenechali ujít příležitost vidět na vlastní oči do detailů propracovaná díla plastikových modelářů. Modely, nad kterými trávili stovky hodin, lidé obdivovali v sále střediska volného času Juventus.

Petr Dorda, organizátor akce: "Máme dnes 40. ročník soutěže, jubilejní, i karvinští modeláři slaví 40 let od založení. Soutěž jako taková má tradiční velikost, je tady zhruba stovka modelářů se tři sta modely vystavenými. Plus další tématické výstavy mimo soutěžní pořadí.”

Soutěžní modely byly z různých materiálů, od plastů přes papír dřevo a kov.

Petr Dorda, organizátor akce: "Soutěží se podle několika kategorií, letadla, bojová technika, lodě a další. Soutěžní pravidla jsou dána Svazem modelářů ČR, tomu říkáme ostré bodování podle speciálních pravidel nebo show kategorie, kde vybíráme v porovnání s ostatními modely několik výjimečných nebo nejlepších."

Na ukázku pro modeláře tady byla i 3D tiskárna, jakožto nová technologie, kterou modeláři začali využívat pro doplňky.

Petr Dorda, organizátor akce: "Modeláři začínají být leniví, takže využívají veškeré možnosti, které poskytují výrobci různých doplňků, doplňkových sad, hodně si nadšenci pro 3D modelování vyrábějí sami a myslím si, že model, který by chtěl uspět v nejvyšších mistrovských soutěžích, tak musí být doplněn co největším počtem různých doplňků, aby měl vůbec šanci v konkurenci. Ono to není vůbec jednoduché, čím víc doplňků se do toho modelu dá, tím víc je tam pak kladen důraz na kvalitu provedení, na zpracování geometrií, aby to bylo rovné. Hodně modelářů do modelu dá hodně doplňků, třeba otevřený motor, ale ten motor nalepí trochu křivě a za to naopak dostává body dolů. Takže nejenže jim to pomůže, ale může jim to i uškodit.”

Potěšující je, že v posledním roce a půl se ke zkušeným modelářům přidali další zájemci z řad dospělých i nastartoval se i kroužek mladých modelářů.

Petr Dorda, organizátor akce: "Jsou úspěšní, vedeme je druhým rokem, kdy se naplnila kapacita, máme čtyři devítileté kluky, jeden z nich je 2. vicemistr ČR, další se pravidelně umísťují v soutěžích na příčkách vítězů, na 3. a 4. místě, jsme za to rádi."
Jakub Dorda, člen kroužku mladých modelářů: "Zatím jsme na soutěži byl jen s tím letadlem a teď jsem na soutěži s tím tankem. Určitě mi déle trval ten tank."

Součástí akce byla poprvé i výstava železničních modelářů, kteří mají v Juventusu své zázemí.

Jakub Frömmel, člen Klubu modelářů Karviná: "Návštěvníci se tu můžou těšit na 44 metrů dlouhé modulové kolejiště v měřítku TT, což je 1:120. Můžete tady vidět různý provoz většinou situovaný do 80-90 let, například různé dieselové nebo elektrické lokomotivy. Dále jsou tady tři stanice a dvě zastávky, které jsou mezi sebou řízeny telefonickým dorozumíváním.” 

Velkým lákadlem pro návštěvníky byl i trenažér z lokomotivy Bardotka.

Tomáš Michalec, člen Klubu modelářů Karviná: "Máme tady brzdu vlakovou, lokomotivní a tady máme směrovou páku, díky které určujeme směr lokomotivy, tady máme píšťalu, tady máme houkačku."

Prohlédnout si lidé mohli ve vestibulu i vrtulový list z letadla Iljušin Il-2m3 ,který za druhé světové války spadl v Petrovicích - Závadě u Karviné. Souběžně s výstavou modelářů probíhala v Juventusu i výstava reborn panenek. Dobrovolné vstupné bylo určeno na rehabilitaci dvojčat, které od narození trpí dětskou mozkovou obrnou s kvadruspastickou formou.

Zdroj: https://polar.cz/zpravy/karvinsko/karvina/11000042691/stredisko-volneho-casu-juventus-hostilo-nejlepsi-modelare-z-cele-cr