Tohle je pětatřicetiletá Aneta Stanieková. Nějakou dobu řeší viditelné křečové žíly, které se zhoršily po třetím těhotenství. Má k nim i genetickou predispozici. Před půl rokem začala tento problém řešit s lékaři.
Aneta Stanieková, pacientka: "Po vyšetření ultrazvuku žil se tam zjistila nějaká žilní nedostatečnost, takže i z té zdravotní prevence to bylo už skoro nutné podstoupit a hlavně i z estetického hlediska, aby ta viditelnost nebyla taková výrazná.”
Už od první návštěvy cévní poradny se vybírala nejvhodnější metoda, lékaři ji doporučili operaci laserovou.
Aneta Stanieková, pacientka: "Je šetrnější, estetické výsledky jsou lepší, je tam rychlejší návrat do běžných činností, takže jsme to uvítala, že je to vhodnější.”
Josef Zdebský, zástupce primáře chirurgického oddělení Nemocnice Karviná-Ráj: "Jedná se o to, že nemusíme z té nohy tu žílu z toho člověka tu žílu vytrhnout. Zavedeme laserové vlákno a pomocí toho paprsku se žíla spálí. Odpadá to, že nemusíme dělat řez v třísle, není taková velká modřina, má to pozitiva.”
Tato metoda ale není vhodná pro všechny pacienty, které trápí křečové žíly.
Josef Zdebský, zástupce primáře chirurgického oddělení Nemocnice Karviná-Ráj: "Určitě vybíráme, důkladně, ten člověk musí splňovat nějaké parametry, ta žíla musí být dostatečně rovná, nemůžeme tím katetrem přejít přes nějaké větší zatáčky té žíly a extrémně hubené lidi nechceme operovat laserem, protože tam hrozí, že bychom mohli tu nohu třeba popálit, přece jen to laserové vlákno vyvíjí dost velké teplo, ať tam není nějaký problém."
Samotný výkon trvá kratší dobu, zhruba hodinu. Pacienti jsou z nemocnice brzy propuštěni domů a kratší je i jejich rekonvalescence.
Josef Zdebský, zástupce primáře chirurgického oddělení Nemocnice Karviná-Ráj: "Po té klasické operaci pokud chceme, aby ty bandáže nosili na noze třeba 4-6 týdnů, podle toho, jak je velká operace, tak u té laserové si vystačíme i se dvěma týdny, pokud bychom tam k tomu přidávali i nějaké vytahování menší žíly, tak 2 až 3 týdny bandáže. Opravdu je ta rekonvalescence rychlejší."
Příčina vzniku křečových žil stále není jasná.
Josef Zdebský, zástupce primáře chirurgického oddělení Nemocnice Karviná-Ráj: "Je tam hodně genetiky, pokud rodiče měli křečové žíly, babička, dědeček, máte šanci, že taky budete mít křečové žíly, jinak se to bere jako onemocnění vaziva, že v těch žilních stěnách to vazivo jakoby povolí a pak se dělají ty křečové žíly z toho, ale proč to je, to ještě nikdo neví."
Vhodné období pro operace křečových žil laserovou metodou je hlavně na podzim a v zimě.