Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Karviná bojuje se jmelím především v parku Boženy Němcové

Karviná |

Karviná pokračuje v boji se jmelím na vlastní náklady, přesně tak, jak se předpokládalo po skončení společného projektu s Českým Těšínem. Likvidace bude probíhat celoročně a více způsoby. Prioritou na mapě Karviné je park Boženy Němcové.

Město Karviná pokračuje v systematickém odstraňování jmelí, na jehož likvidaci využívalo dotací. Společně s Českým Těšínem odstraňovalo jmelí naposledy od podzimu 2023 do jara 2024. Nyní v likvidaci pokračuje na své vlastní náklady.

Tomáš Trampler, správce zeleně: “Jedná se celkem o ještě velký kus práce, který musíme udělat. Tímto nechceme zhatit práci, kterou jsme ukončili v loňském roce, kde jsme ošetřili na tisíc stromů a využívali jsme na tuto investici dotaci.”

Největším roznašečem jmelí jsou ptáci, kteří jej vyloučí trávicím traktem a semeno poté uvízne na větvi. Kořínky pronikají lýkem k pletivu a dochází k připojení k cévnímu svazku. Jmelí pak odčerpává potřebné živiny ze stromu. Jeho životnost dosahuje až přes třicet let.

Tomáš Trampler, správce zeleně: “Odstraňování jmelí chystáme provádět dvěma způsoby, a to buď z plošiny, kde pracovníci technických služeb, kde se můžou dostat plošinou, jednotlivé koule tohoto parazita odstraňují. A druhý způsob je pomocí arboristů stromolezců, tito lidé se vlastně dostávají do nepřístupných lokalit, kde není možno používat plošinu, a dělají tohle ošetření odborněji a kultivovaněji.”

Město se zaměřuje především na úseky, kde nebyla provedena inventarizace, například v parku Boženy Němcové mezi hlavní cestou a jezírkem Loděnice. Dotace však nedosáhla na úplně všechny napadené dřeviny ve městě. Karviná zároveň vyzývá i soukromé majitele dřevin.

Jana Maierová, vedoucí Odboru komunálních služeb MMK: “Ráda bych touto cestou vyzvala i vlastníky pozemků a současně těchto napadených dřevin, zda by se taky připojili k té likvidaci, protože jenom tak tím společným úsilím můžeme dosáhnout zdravých stromů ve městě.”

Práce na odstraňování jmelí budou probíhat celý rok.

Nahlásit chybu


K tématu

Projekt Náš sad pokračuje, sýkorníky už visí v parku Boženy Němcové

7. března 2026 7:35 | Karviná | Gabriela Stašová

Město Karviná pokračuje v projektu Náš sad. V tuto chvíli byly v parku Boženy Němcové zavěšeny ptačí budky - takzvané sýkorníky - a ptáci, kteří se v nich uhnízdí, by měli pomoci v boji proti parazitickému jmelí.

Slezská Ostrava bojuje s parazitujícím jmelím, nejhůře je na tom Ústřední hřbitov

3. prosince 2025 8:30 | Ostrava-Slezská Ostrava | Michal Slonina

Slezská Ostrava letos opět bojuje s parazitujícím jmelím. V rámci obvodu je napadeno asi tři sta stromů a polovina z toho na Ústředním hřbitově. Na odstranění přemnoženého škůdce pracují arboristé i ve sněhu.

V parku Boženy Němcové vzniká nový sad, který aktivně pomůže v boji proti jmelí

13. prosince 2025 13:27 | Karviná | Gabriela Stašová

V parku Boženy Němcové v Karviné vznikl nový, veřejně přístupný ovocný sad o rozloze zhruba 6 300 metrů čtverečních. Vysazené stromy a keře mají obohatit městskou zeleň, nabídnout potravu i úkryt ptactvu a zároveň podpořit přirozenou biodiverzitu parku.


Tragická nehoda v Českém Těšíně. Auto srazilo ženu na přechodu pro chodce

Včera 16:41 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Tragická nehoda uzavřela v pátek odpoledne Ostravskou ulici v Českém Těšíně. Podle svědků tam měl řidič osobního auta srazit ženu, která přecházela přes přechod pro chodce. Záchranáři na místě bojovali o její život, ale bohužel marně. Okolnostmi nehody se zabývají policisté.

Primátor Karviné Jan Wolf je na svobodě. Soud nevyhověl žádosti o vzetí do vazby

Včera 14:24 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Okresní soud v Ostravě v pátek nevyhověl návrhu státního zástupce na vzetí karvinského primátora Jana Wolfa (nestr., dříve SOCDEM) do vazby. Ten je obviněný v rozsáhlé korupční kauze kolem ovlivňování fotbalových zápasů. Trestní stíhání však pokračuje a Wolf nadále odmítá, že by se dopustil jakéhokoli protiprávního jednání.

V Ostravě-Jihu vzniknou 2 nová zařízení pro seniory

Včera 8:34 | Ostrava-Jih | Andrea Holeszová

Města v Česku se potýkají s nedostatkem pobytových sociálních služeb pro seniory. Vlivem stárnutí populace poptávka překračuje nabídku až dvojnásobně. V Ostravě-Jihu ale v příštích letech vzniknou hned dvě nová zařízení tohoto typu.

Náročný čtvrtek leteckých záchranářů. Vrtulník vzlétal k šesti vážným případům

Včera 12:55 | Celý MS kraj | Anna Břenková

Letečtí záchranáři museli během jediné směny vyrazit celkem k šesti zásahům, které zahrnovaly čtyři vážné dopravní nehody a dva případy náhlé zástavy srdce. Každá minuta v těchto situacích rozhodovala o zdraví a životech pacientů.

V minulosti pobodal a znásilnil desetiletou dívku. Vyšel z vězení a zaútočil znovu

Včera 9:10 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Hrůzný zážitek má za sebou mladistvá dívka z Ostravy. Šla se projít v poledne parkem a najednou na ni zaútočil 36letý muž. Měl stažené kalhoty, chytil ji do kravaty a povalil na zem. Dívka se bránila a křičela. Všiml si toho starší pán, který rychle přiběhl na pomoc a násilníka odtrhl. Ten ale utekl. Bleskově ho pak dopadli přivolaní policisté. Nejhrůznější na celém případu je, že deviant v minulosti znásilnil a pobodal nožem tehdy desetiletou dívku.

Akce Pozor, JEDU!!! učí bezpečné chování v dopravě. MŠ Ukrajinská připravila pro děti i rodiče zábavné odpoledne

25. června 2026 16:48 | Ostrava-Poruba | Jana Lipowská

Pozor, JEDU!!! Tak se jmenuje oblíbená dopravně-bezpečnostní akce, kterou pro děti, rodiče i veřejnost opět po roce uspořádala mateřská škola Ukrajinská. Zábavnou formou nabídla důležité informace o bezpečnosti v dopravě i první pomoci.

Architekti představili projekt proměny parku M. Horákové. Veřejné projednání se konalo v MAPPA

25. června 2026 12:12 | Ostrava-město | Tomáš Kořistka

V Městském ateliéru prostorového plánování a architektury se uskutečnilo veřejné projednání návrhu na přeměnu ostravského sadu Dr. Milady Horákové. Bude se kácet i sadit, stavět i bourat a důležitá je také návaznost na koncertní sál VOX.

Na ZŠ Palkovice ocenili úspěšné školáky a rozloučili se s deváťáky

Včera 10:16 | Palkovice | Libor Běčák

Slavnostním setkáním všech žáků a kantorů skončil školní rok v ZŠ Palkovice. Ti nejlepší školáci byli oceněni pamětními listy a drobnými dárky.

Na Mariánskohorské náměstí se vracejí lavičky. Nový typ má zabránit jejich zneužívání

25. června 2026 16:24 | Ostrava-Mariánské hory | Yvona Fajtová

Na Mariánskohorské náměstí se po několika letech vracejí lavičky. Radnice je v minulosti odstranila kvůli jejich zneužívání lidmi bez domova a častému nepořádku. Obyvatelům ale možnost odpočinku na náměstí začala chybět. Obvod proto našel nové řešení v podobě jednosedátkových laviček z recyklovaného textilu. Sloužit mají především ke krátkému odpočinku.

Na jejím vzniku pracovali i odsouzení. Věznice v Ostravě-Heřmanicích otevřela kapli Naděje

25. června 2026 11:54 | Ostrava-Centrum | Anna Břenková

Věznice v Ostravě-Heřmanicích má nové duchovní zázemí. Slavnostně se zde otevřela kaple, která dostala jméno Naděje. Na jejím vzniku se podíleli i samotní odsouzení.

Pokojská

Kunčice pod Ondřejníkem Nástup: od 22. května 2026

Havířovští předškoláci zúročili měsíce gymnastické průpravy

Včera 11:29 | Havířov | Bára Kelnerová

Havířov dlouhodobě podporuje sportování dětí už od útlého věku. Jedním z projektů je gymnastická průprava v mateřských školách, díky níž si předškoláci osvojují základy pohybu, obratnosti a koordinace.

Akademie Asterixu byla oslavou talentu a kreativity

Včera 8:37 | Havířov | Bára Kelnerová

Středisko volného času Asterix patří k největším organizátorům volnočasových aktivit ve městě. Do kroužků dochází už přes tisíc dětí. Školní rok Asterix zakončil akademii pro veřejnost.

Havířov podporuje sport už od mateřských škol, děti mají gymnastickou průpravu

25. června 2026 10:27 | Havířov | Bára Kelnerová

Havířov dlouhodobě podporuje sportování dětí už od útlého věku. Jedním z projektů je gymnastická průprava v mateřských školách, díky níž si předškoláci osvojují základy pohybu, obratnosti a koordinace.

Mladí fotbalisté v Horní Suché oslavili vítěznou sezonu

25. června 2026 10:17 | Horní Suchá | Bára Kelnerová

Fotbal v Horní Suché letos slaví 95 let své historie. Součástí jubilejních oslav byl také turnaj mladších žáků, který nabídl nejen napínavé zápasy, ale stal se i slavnostní tečkou za úspěšnou sezonou domácího týmu U13, vítěze okresního přeboru.

MS nemocnice Havířov zavedla novou aplikaci

24. června 2026 17:30 | Havířov | Anna Břenková

Moravskoslezská nemocnice Havířov jako první v republice zavedla novou aplikaci s umělou inteligencí. Ta umí bezkontaktně snímat životní funkce pacientů na lůžku. Novinka ulehčí práci zdravotníkům a může zachránit lidské životy.

Na orlovském hřbitově přibyly změny i nové zázemí

24. června 2026 15:30 | Orlová | Monika Ociepková

Městský hřbitov v Orlové spravují od loňského roku služby města Orlové. Ty převzaly péči nejen o samotný areál hřbitova, ale také o provoz smuteční síně, kde postupně dochází k modernizaci.

Karviná bojuje se jmelím především v parku Boženy Němcové
Vydáno 18. února 2025 16:11, Karviná, Gabriela Stašová
Karviná pokračuje v boji se jmelím na vlastní náklady, přesně tak, jak se předpokládalo po skončení společného projektu s Českým Těšínem. Likvidace bude probíhat celoročně a více způsoby. Prioritou na mapě Karviné je park Boženy Němcové.

Město Karviná pokračuje v systematickém odstraňování jmelí, na jehož likvidaci využívalo dotací. Společně s Českým Těšínem odstraňovalo jmelí naposledy od podzimu 2023 do jara 2024. Nyní v likvidaci pokračuje na své vlastní náklady.

Tomáš Trampler, správce zeleně: “Jedná se celkem o ještě velký kus práce, který musíme udělat. Tímto nechceme zhatit práci, kterou jsme ukončili v loňském roce, kde jsme ošetřili na tisíc stromů a využívali jsme na tuto investici dotaci.”

Největším roznašečem jmelí jsou ptáci, kteří jej vyloučí trávicím traktem a semeno poté uvízne na větvi. Kořínky pronikají lýkem k pletivu a dochází k připojení k cévnímu svazku. Jmelí pak odčerpává potřebné živiny ze stromu. Jeho životnost dosahuje až přes třicet let.

Tomáš Trampler, správce zeleně: “Odstraňování jmelí chystáme provádět dvěma způsoby, a to buď z plošiny, kde pracovníci technických služeb, kde se můžou dostat plošinou, jednotlivé koule tohoto parazita odstraňují. A druhý způsob je pomocí arboristů stromolezců, tito lidé se vlastně dostávají do nepřístupných lokalit, kde není možno používat plošinu, a dělají tohle ošetření odborněji a kultivovaněji.”

Město se zaměřuje především na úseky, kde nebyla provedena inventarizace, například v parku Boženy Němcové mezi hlavní cestou a jezírkem Loděnice. Dotace však nedosáhla na úplně všechny napadené dřeviny ve městě. Karviná zároveň vyzývá i soukromé majitele dřevin.

Jana Maierová, vedoucí Odboru komunálních služeb MMK: “Ráda bych touto cestou vyzvala i vlastníky pozemků a současně těchto napadených dřevin, zda by se taky připojili k té likvidaci, protože jenom tak tím společným úsilím můžeme dosáhnout zdravých stromů ve městě.”

Práce na odstraňování jmelí budou probíhat celý rok.

Zdroj: https://polar.cz/zpravy/karvinsko/karvina/11000047321/karvina-bojuje-se-jmelim-predevsim-v-parku-bozeny-nemcove