Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Přiložili ruku k dílu. Dobrovolníci tvoří v Karviné místo pro setkávání

Karviná |

Karviná se zapojila do celostátních Dnů dobrovolnictví. Mladí lidé i senioři spojili své síly, aby v komunitním domě organizace Petrklíč vytvořili prostor pro setkávání, který bude sloužit všem obyvatelům města.

Celý týden v Moravskoslezském kraji patřil Dnům dobrovolnictví, které zastřešuje Regionální dobrovolnické centrum. Do této iniciativy se aktivně zapojila také karvinská organizace Petrklíč Help.

Petr Kantor, místopředseda Petrklíč help: "Sešli jsme se v Komunitním environmentálním centru Petrklíč help, abychom otevřeli prostor pro iniciativy dnes studentů ze Slezské univerzity, kteří si tady nachystají svůj vlastní záhonek, o který se budou starat."

Zahraniční studenti za Slezské univerzity nezaváhali a vzali do rukou rýče. Sázel se libeček, bazalka a další bylinky.

Jarmila Duháček Šebestová, garantka studijního programu KPEM SU: "Dobrovolnická práce, my to vidíme jako rozvoj osobnosti, protože tady přijdou lidé, kteří se na tuto aktivitu přihlásili. Nemusí se znát, musí se dát dohromady, musí splnit ten úkol, který ta organizace nachystala, a musí spolu hlavně komunikovat. Takže si myslím, že se můžou posunout i tady, v tomto, anebo se jim zalíbí v té organizaci a po ukončení studia třeba budou chtít zůstat."
Anketa, student z Indie: "Je to poprvé, co sadím v řadě, do půdy. Obvykle sadíme do květináčů. Je to pěkné. Počasí je hezké a užívám si to."
Anketa, studentka z Mongolska: "Byla jsem moc nadšená, protože je to poprvé, co zahradničím a sadím. Chci vidět ten proces. Taky jsou semínka v papíře. To mi přijde zajímavé. Doufám, že to vyroste." 

Zatímco studenti připravovali základy, další den patřil seniorům. Ti se zaměřili na práci ve vyvýšených záhoncích.

Petr Kantor, místopředseda Petrklíč help: "Jsme otevřeni jiným skupinám, které si chtějí v rámci Karviné najít prostor komunitní pro sdílení, pro zahradu, pro přírodu."

Cílem byla proměna zahrady komunitního domu v relaxační a vzdělávací místo.

Petr Kantor, místopředseda Petrklíč help: "Díky dobrovolné práci se promění ten prostor, co se týče záhonků, které budou připravené a zkrášlí tady tento prostor a v druhé fázi vznikne zázemí pro naše environmentální programy, které realizujeme pro děti a mládež, ať už z Karviné, tak i z širokého okolí."

Dny dobrovolnictví v Karviné ukázaly, že stačí jen pár hodin času a chuť přiložit ruku k dílu. Díky nadšení studentů i seniorů se podařilo vytvořit kousek přírody, který bude dělat radost ještě dlouho po skončení akce.

Nahlásit chybu


K tématu

Karviná se zapojila do Dnů dobrovolnictví

26. dubna 2026 17:18 | Karviná | Anna Břenková

Karviná se zapojila do celostátních Dnů dobrovolnictví. Mladí lidé spojili své síly, aby v komunitním domě organizace Petrklíč vytvořili prostor pro setkávání, který bude sloužit všem obyvatelům města.

Týden plný her a porozumění pro děti s autismem ve Frýdku-Místku

14. července 2025 15:53 | Frýdek-Místek | Jiří Cileček

Už popáté uspořádala ADRA Frýdek-Místek příměstský tábor pro děti s poruchou autistického spektra. I letos se konal v oblíbeném Faunaparku, ale hodně do něj promluvilo počasí. O dvacet dětí se staral tým dobrovolníků, kteří s nimi vytvářeli vztahy, hráli hry a pomáhali jim s rozvojem.

Slezská univerzita začala stavět CEPIS, má udržet mladé lidi v kraji a naučit je podnikat

10. dubna 2026 8:49 | Karviná | Anna Břenková

Slezská univerzita v Karviné začala stavět moderní centrum CEPIS za téměř 800 milionů korun. Nová budova nabídne špičkové zázemí pro stovky studentů a zaměří se na podporu podnikání v kraji. První studenti do lavic usednou na začátku roku 2028.


Senior v ohrožení. Odešel z domu na procházku a nevrátil se. Hledá ho rodina i policie

Včera 13:59 | Ostrava-Poruba | Jiří Cileček

83letý senior odešel z domu v Ostravě-Porubě a hledá ho rodina i policie. Policisté se obrátili na veřejnost s žádostí o pomoc. Pohřešovaného hledají v režimu senior v ohrožení. Potřebuje totiž léky, které nemá u sebe.

Nové Dětské centrum Pluto v Havířově nabídne zázemí dětem v krizové situaci

Včera 8:54 | Havířov | Bára Kelnerová

Moravskoslezský kraj dokončil výstavbu nového Dětského centra Pluto v Havířově. Moderní zařízení poskytne zázemí dětem, které potřebují okamžitou pomoc. Nová budova nahradila původní objekt a svým uspořádáním se co nejvíce přibližuje běžnému rodinnému prostředí.

"Mi je 15 roků a mě to vůbec nezajímá." Strážníci v Ostravě chytili opilé mladistvé

Včera 11:19 | Ostrava-Centrum | Jiří Cileček

14letá ležela bezvládně na zemi a kolem ní byli další opilí kamarádi. Strážníci kontrolovali v centru Ostravy sedm mladistvých ve věku 14 a 15 let. Nadýchali od 0,36 do 1,71 promile. Dva skončili v nemocnici a dva na policii.

Fanoušky na Zlaté Tretře Ostrava potěšili rekordem Manuel i druhým místem Štefela

Včera 12:16 | Celý MS kraj | Tomáš Tikal

Světový atletický mítink Zlatá Tretra Ostrava 2026 opět bavil. Nejvíce diváky potěšila česká běžkyně Lurdes Gloria Manuel skvělým vítězstvím v běhu na 400 metrů.

Energetický mix MS kraje by měla doplnit jaderná energie

16. června 2026 20:35 | Celý MS kraj | Tomáš Tikal

Moravskoslezský kraj silně podporuje stavbu malých modulárních reaktorů na svém území. Využití jádra vnímá jako nejvhodnější řešení po konci uhlí. Zajistí energetickou bezpečnost, soběstačnost a konkurenceschopnost našeho kraje.

Ministr vnitra navštívil Bílovec a Studénku, bude rozhodovat o sloučení oddělení PČR

16. června 2026 13:00 | Bílovec | Michal Slonina

Policie České republiky zvažuje zrušení obvodního oddělení v Bílovci a jeho sloučení s pracovištěm ve Studénce. Návrh je aktuálně v rukou ředitele Krajského ředitelství, konečné rozhodnutí ale bude až na ministru vnitra. Ten proto na konci týdne zavítal do obou měst.

Ve Stonavě přivítali nové občánky

Včera 12:59 | Stonava | Jiří Brzóska

Na stonavské radnici proběhlo letošní první slavnostní vítání nových občánků. Obřadní síň zaplnili rodiče, prarodiče i další blízcí novorozených dětí, kteří si společně užili příjemný a tradiční obřad pořádaný obcí.

Závod s časem vyhrála příroda. Holčička se narodila v autě během cesty do porodnice

16. června 2026 10:17 | Celý MS kraj | Anna Břenková

V sobotu odpoledne zažily posádky záchranářů z Fulneku a Nového Jičína netradiční výjezd. Maminka nestihla dojet do nemocnice a miminko přišlo na svět přímo v autě. Záchranáři po příjezdu na místo oběma poskytli potřebnou péči a bezpečně je převezli do nemocnice.

Akademii šitou na míru si užily i děti s těžšími handicapy

Včera 8:53 | Nový Jičín | Petra Dorazilová

Novojičínská Základní a mateřská škola speciální pořádala zahradní slavnost. Připravila program, do kterého se zapojily i děti s těžkými mentálními handicapy a poruchou autistického spektra.

Dny Karviné navštívily davy diváků, program bavil

16. června 2026 12:01 | Karviná | Richard Kutěj

Letošní Dny Karviné jsou za námi. Akce se velmi vydařila a našla si spousty diváků. My vám nyní ukážeme, co vše nabízel pestrý a bohatý program na několika scénách.

Pokojská

Kunčice pod Ondřejníkem Nástup: od 22. května 2026

MS kraj otevřel nové Dětské centrum Pluto v Havířově

Včera 15:49 | Havířov | Bára Kelnerová

Moravskoslezský kraj dokončil výstavbu nového Dětského centra Pluto v Havířově. Moderní zařízení poskytne zázemí dětem, které potřebují okamžitou pomoc. Nová budova nahradila původní objekt a svým uspořádáním se co nejvíce přibližuje běžnému rodinnému prostředí.

MSK Orlová oslavil 10 let existence, došlo i na oceňování

Včera 15:30 | Orlová | Monika Ociepková

Orlová si připomněla deset let od založení Městského sportovního klubu.

Stonavské děti si užily tradiční Dětské radovánky

Včera 12:54 | Stonava | Jiří Brzóska

Uplynulý víkend patřil ve Stonavě Tradičním dětským radovánkám. Ty každoročně pořádá Spolek Rodiče a škola Stonava ve spolupráci se školou.

Fotbalisté SK Stonava uzavřeli úspěšnou sezonu

Včera 12:50 | Stonava | Jiří Brzóska

Fotbalisté SK Stonava mají za sebou mimořádně úspěšnou sezonu. Jak dorostenci, tak muži byli ve svých soutěžích nováčky a oba týmy patřily k největším překvapením letošního ročníku.

Wybrano prace Wandy Witoszek

Včera 12:42 | Stonava | Otýlie Tobolová

W Karwinie odbyła się konkursowa wystawa rękodzieła seniorów powyżej lat 65. Swoje prace zaprezentowali tu twórcy z Karwiny, Stonawy, Dziećmorowic oraz Piotrowic.

Taneční soubor Ritmo z Rychvaldu oslavil 40 let činnosti dvouhodinovou přehlídkou

Včera 8:34 | Rychvald | Libor Běčák

Další úspěšný taneční koncert má za sebou soubor Ritmo z Rychvaldu. Dvouhodinovou přehlídkou představil činnost za poslední dva roky a také si připomněl své významné jubileum.

Přiložili ruku k dílu. Dobrovolníci tvoří v Karviné místo pro setkávání
Vydáno 24. dubna 2026 13:45, Karviná, Anna Břenková
Karviná se zapojila do celostátních Dnů dobrovolnictví. Mladí lidé i senioři spojili své síly, aby v komunitním domě organizace Petrklíč vytvořili prostor pro setkávání, který bude sloužit všem obyvatelům města.

Celý týden v Moravskoslezském kraji patřil Dnům dobrovolnictví, které zastřešuje Regionální dobrovolnické centrum. Do této iniciativy se aktivně zapojila také karvinská organizace Petrklíč Help.

Petr Kantor, místopředseda Petrklíč help: "Sešli jsme se v Komunitním environmentálním centru Petrklíč help, abychom otevřeli prostor pro iniciativy dnes studentů ze Slezské univerzity, kteří si tady nachystají svůj vlastní záhonek, o který se budou starat."

Zahraniční studenti za Slezské univerzity nezaváhali a vzali do rukou rýče. Sázel se libeček, bazalka a další bylinky.

Jarmila Duháček Šebestová, garantka studijního programu KPEM SU: "Dobrovolnická práce, my to vidíme jako rozvoj osobnosti, protože tady přijdou lidé, kteří se na tuto aktivitu přihlásili. Nemusí se znát, musí se dát dohromady, musí splnit ten úkol, který ta organizace nachystala, a musí spolu hlavně komunikovat. Takže si myslím, že se můžou posunout i tady, v tomto, anebo se jim zalíbí v té organizaci a po ukončení studia třeba budou chtít zůstat."
Anketa, student z Indie: "Je to poprvé, co sadím v řadě, do půdy. Obvykle sadíme do květináčů. Je to pěkné. Počasí je hezké a užívám si to."
Anketa, studentka z Mongolska: "Byla jsem moc nadšená, protože je to poprvé, co zahradničím a sadím. Chci vidět ten proces. Taky jsou semínka v papíře. To mi přijde zajímavé. Doufám, že to vyroste." 

Zatímco studenti připravovali základy, další den patřil seniorům. Ti se zaměřili na práci ve vyvýšených záhoncích.

Petr Kantor, místopředseda Petrklíč help: "Jsme otevřeni jiným skupinám, které si chtějí v rámci Karviné najít prostor komunitní pro sdílení, pro zahradu, pro přírodu."

Cílem byla proměna zahrady komunitního domu v relaxační a vzdělávací místo.

Petr Kantor, místopředseda Petrklíč help: "Díky dobrovolné práci se promění ten prostor, co se týče záhonků, které budou připravené a zkrášlí tady tento prostor a v druhé fázi vznikne zázemí pro naše environmentální programy, které realizujeme pro děti a mládež, ať už z Karviné, tak i z širokého okolí."

Dny dobrovolnictví v Karviné ukázaly, že stačí jen pár hodin času a chuť přiložit ruku k dílu. Díky nadšení studentů i seniorů se podařilo vytvořit kousek přírody, který bude dělat radost ještě dlouho po skončení akce.

Zdroj: https://polar.cz/zpravy/karvinsko/karvina/11000054292/prilozili-ruku-k-dilu-dobrovolnici-tvori-v-karvine-misto-pro-setkavani