Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Beseda s Renátou Chytrovou

Karviná |

Na otázky TV Polar ohledně ústavní výchovy dětí odpovídá paní Renáta Chytrová, vedoucí sociálně-právní ochrany dětí karvinského magistrátu.

TV Polar: Česká republika je kritizována za to, že máme mnoho dětí v ústavní péči, jak je na tom Karviná?

RCH: "V Karviné se také nevyhneme ústavní výchově. Počet dětí se nepatrně snížil, měli jsme v roce 2007 94 dětí v ústavní výchově, v roce 2008 tam došlo k nepatrnému poklesu na 91 dětí z celkového počtu 5 670 rodin, které karvinský odbor sociálně-právní ochrany dětí eviduje a pracuje s nimi."

TV Polar: Jak nejčastěji se děti do kojeneckých ústavů a domovů dětí dostanou?

RCH: "Obecně můžeme hovořit o dvou důvodech, které vedou k nařízení ústavní výchovy. I když tady bych chtěla podotknout, že ke každému návrhu na ústavní výchovu přistupujeme velice zodpovědně, individuálně a snažíme se vyčerpat veškeré možnosti práce s dítětem i s rodinou, než k tak závažnému kroku přistoupíme. Přesto často slýcháme v médiích, že sociální pracovnice raději strčí děti do ústavů, aby pak už s tou rodinou neměly práci. U nás to tak v žádném případě tedy není. Nicméně, jak už jsem naznačila, ty důvody jsou dva, první ten důvod je, kdy děti působí výchovné problémy. Vždy se na nás obrací škola, rodiče, sousedé a podobně, kdy rodiče přestávají své děti zvládat a děti jim činí výchovné problémy, nerespektují je. Jsou to děti tak kolem 14ti, 15ti let, bohužel, v současné době stále ta hranice klesá, už jsou mladší děti, které činí takové výchovné problémy. Nejde o takové běžné zlobení, to jsme si vyzkoušeli všichni, že naše děti nás pozlobily, ale začíná to tím, že děti přestávají chodit do školy no a ten čas, který by měly strávit ve školní lavici nějakým způsobem využívají. Takže se shromažďují v partách, začíná to krádežemi, přepadáváním starých lidí, okrádáním, mnohdy okrádají své vlastní rodiče získávají finanční prostředky, které pak používají na různé návykové látky a stále častěji se setkáváme tím, že mládež nám velice experimentuje s těmi návykovými látkami."

TV Polar: Když se zaměříme na tu druhou skupinu těch mladších dětí, jak se daří tyto mladší děti umísťovat do náhradní péče?

RCH: "Tady tyto děti, s výchovnými problémy dost těžko. Tady je celkem problém je umístit do náhradní péče, spíše se nám to daří u té druhé skupiny. Jak jsem říkala, ty důvody pro ústavní péči jsou dva. Ten druhý důvod je tedy ten, že rodiče se o děti nestarají, jejich péči zanedbávají, někdy je týrají a opravdu někdy se těch dětí vysloveně zřeknou. Poslední dobou se to stává takovým trendem, že maminka porodí, novorozené dítě zanechá v porodnici s tím, že její sociální situace je natolik závažná, že to dítě prostě domů nechce. Ačkoliv máme různé nástroje pomoci těmto matkám, jsou azylové domy pro matky s dětmi, kde se jim snažíme zajistit ubytování, je možné poskytnout dávky mimořádné, okamžité pomoci, aby měly finance pro začátek, tak se nám v loňském roce stalo, že deset maminek tuhle péči a pomoc odmítlo a rezolutně trvaly na tom, že dítě dají do osvojení. Po šesti týdnech tedy přišly k nám a sepsaly souhlas k osvojení."

TV Polar: Daří se tyto děti nechat osvojit?

RCH: "Tyhle malé ano. Pokud jsou děti zdravé, útlého věku, tak ve spolupráci krajským úřadem se nám daří najít pro tyto děti náhradní rodinu."

TV Polar: A zůstávají tyto děti v Karviné?

RCH: "Takhle to nefunguje. Děti, které se narodily a mají bydliště v Karviné, se většinou předávají do náhradní rodinné péče v jiném městě."

TV Polar: Umíte říct, kolik dětí je v pěstounské péči nebo v adopci?

RCH: "Pokud mohu hovořit o loňském roce, tak v roce 2008 naši karvinští žadatelé získali čtyři děti do adopce, nebo-li do osvojení. Naše děti byly ve třinácti případech adoptovány do jiného města. Jak jsem uvedla těch deset matek dalo souhlas s adopcí, takže to jsou převážně ty děti, které odešly mimo region. U osvojení počet dětí není tak vysoký, spíše je vyšší u pěstounské péče, kdy v loňském roce 19 karvinských žadatelů do pěstounské péče dítě získalo. A k dnešnímu dni můžu říct, že máme 60 rodin pěstounských, ve kterých žije 80 dětí ve věku převážně od deseti do patnácti let."

Nahlásit chybu


Tragický požár v Ostravě: policisté evakuovali 16 lidí, hasiči našli v bytě mrtvého muže

Dnes 9:18 | Ostrava-Jih | Lukáš Zavadil

Dramatické chvíle zažili obyvatelé domu na ulici Smirnovova v Ostravě-Zábřehu. Noční požár bytu si tam vyžádal evakuaci šestnácti lidí, včetně malého dítěte. Zasažený byt hasiči prohledali a nalezli zde muže bez známek života.

Na Rudné ve Svinově postupně zdemolují mosty, provoz bude sveden vždy na druhou polovinu

Včera 8:24 | Ostrava-město | Libor Běčák

V úterý 26. listopadu 2024 začne rekonstrukce mostů na Rudné ulici v Ostravě-Svinově. Oba mosty silnice I/11 budou zdemolovány a do roku 2026 nahrazeny novými konstrukcemi. Po dobu prací bude zachován obousměrný provoz v jednom pruhu pro každý směr. Projekt za 95,6 milionu Kč slibuje životnost nových mostů minimálně 100 let.

Rozsvícení vánočních stromů bude letos na obou náměstích ve Frýdku i v Místku

Frýdek-Místek letos poprvé uskuteční rozsvěcení stromu v obou částech města. K tradičnímu hojně navštěvovanému rozsvěcení na náměstí Svobody přidá komornější akci na Zámeckém náměstí. To bude navíc během dvou adventních víkendů bez aut.

Diamantová svatba znamená 60 let společného života

Včera 11:07 | Bruntál | Karel Soukop | Jesenický expres

Psal se říjen roku 1964. Do společného svazku manželského tehdy vstoupili v Táboře dva snoubenci Bohuslav a Helena. V tomto svazku přečkali mnohá dobrá i složitá období a dnes jejich krásné manželství trvá přesné 60 let. Ve stupnici našich svateb se tato svatba nazývá svatbou diamantovou.

Možnosti studia i zaměstnání pro vycházející žáky na veletrhu Artifex

Včera 10:52 | Bruntál | Karel Soukop | Jesenický expres

Veletrh Artifex je pravidelnou příležitostí pro vycházející žáky základních škol, jak získat cenné informace. Na prezentacích středních škol i firem ze širokého regionu si mohou své budoucí povolání nebo studium na místě přímo osahat.

Pytláci mořských želv byli odsouzeni díky spolupráci Zoo Liberec a ZOO Ostrava

Včera 8:56 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Pytláci mořských želv v Indonésii byli odsouzeni na dva a půl roku vězení díky zásahu ochránců přírody, na kterém se podíleli i zoologové z českých zoologických zahrad v Liberci a Ostravě. Zásah proběhl v souostroví Pulau Banyak, kde čeští odborníci dlouhodobě spolupracují s indonéskými kolegy na ochraně ohrožených mořských želv.

Zvuk bubnů v Čeladné burcoval k ochraně dětí před násilím

Čeladenskou mateřskou školou se nesl hlasitý zvuk bubnů, který upozornil na Světový den prevence týrání a zneužívání dětí. K projektu Bubnovačka se tu připojili v rámci pravidelné lekce muzikoterapie.

Archeologové v Opavě objevili středověké sídliště i velmi vzácnou poutní láhev

20. listopadu 2024 19:13 | Opava | Yvona Fajtová | Opavský expres

Na budoucí stavbě jižního obchvatu Opavy od léta probíhal archeologický výzkum. A přinesl vzácné objevy. Vedle velmi dobře dochovaných pozůstatků germánského osídlení z mladší doby římské byl velkým překvapením objev středověkého sídliště.

V centru Ostravy už stojí vánoční strom. Má 11 metrů a přijel ze Svinova

20. listopadu 2024 12:07 | Ostrava-město | Tomáš Kořistka | Ostravské minuty

Vánoční strom, který se letos stane ozdobou Ostravských Vánoc to měl tentokrát jen kousek. Darovala ho totiž rodina, která žije v ostravském obvodu Svinov. Na jeho usazování na Masarykovo náměstí se pyšný majitel přišel osobně podívat.


Úzká a frekventovaná silnice na Mezidolí v Havířově se dočká chodníku

Radnice v Havířově zahájila výstavbu dlouho očekávaného chodníku na ulici Mezidolí. Stavba zahrnuje i osvětlení, odvodnění i přeložky nízkého napětí a má být dokončena v srpnu příštího roku. Vše ale bude záležet na počasí.

Klub Kobiet v Horní Suché uspořádal výstavu “Co dovedou naše ruce”

V Horní Suché se uskutečnila výstava „Co dovedou naše ruce“, kterou připravil Klub Kobiet při PZKO. Návštěvníci mohli obdivovat rukodělné výrobky vytvořené různými technikami, jako je pletení, práce ze dřeva či pergamano. Akce, která spojila místní ženy i muže, byla velkým úspěchem.

Obce ovlivněné těžbou získaly od Nadace OKD 20 milionů korun

20. listopadu 2024 17:10 | Karviná | Monika Danková | Regionální zprávy POLAR

Společnost OKD poskytla už podruhé své nadaci mimořádný finanční dar ze svého zisku. I tentokrát si peníze rozdělí sedm měst a obcí na Karvinsku, které jsou ovlivněny těžbou. Patří mezi ně opět i Karviná nebo Stonava.

Město pořídilo nové kotce do orlovského psího útulku

20. listopadu 2024 16:15 | Orlová | Monika Ociepková | Orlovský miniexpres

Orlovský útulek dokončuje realizaci nových moderních kotců v místním útulku, které výrazně zlepší podmínky pro toulavé a opuštěné psy.

Stonava díky dotaci zavádí nový systém třídění odpadu

20. listopadu 2024 13:04 | Stonava | Jiří Brzóska | Stonavský expres

Obec Stonava získala finanční prostředky z Operačního programu Životní prostředí 2021–2027 na realizaci projektu „Stonava – Systém odděleného sběru materiálově využitelných odpadů“. Díky tomuto projektu bylo pořízeno 1200 plastových nádob na tříděný odpad, které budou zdarma distribuovány všem domácnostem s rodinnými domy, chatkami nebo zahradami. Od nového roku nebude možno odpad třídit do plastových pytlů.

Beseda s Renátou Chytrovou
Vydáno 1. ledna 2008 0:00, Karviná, Gabriela Lefenda
Na otázky TV Polar ohledně ústavní výchovy dětí odpovídá paní Renáta Chytrová, vedoucí sociálně-právní ochrany dětí karvinského magistrátu.

TV Polar: Česká republika je kritizována za to, že máme mnoho dětí v ústavní péči, jak je na tom Karviná?

RCH: "V Karviné se také nevyhneme ústavní výchově. Počet dětí se nepatrně snížil, měli jsme v roce 2007 94 dětí v ústavní výchově, v roce 2008 tam došlo k nepatrnému poklesu na 91 dětí z celkového počtu 5 670 rodin, které karvinský odbor sociálně-právní ochrany dětí eviduje a pracuje s nimi."

TV Polar: Jak nejčastěji se děti do kojeneckých ústavů a domovů dětí dostanou?

RCH: "Obecně můžeme hovořit o dvou důvodech, které vedou k nařízení ústavní výchovy. I když tady bych chtěla podotknout, že ke každému návrhu na ústavní výchovu přistupujeme velice zodpovědně, individuálně a snažíme se vyčerpat veškeré možnosti práce s dítětem i s rodinou, než k tak závažnému kroku přistoupíme. Přesto často slýcháme v médiích, že sociální pracovnice raději strčí děti do ústavů, aby pak už s tou rodinou neměly práci. U nás to tak v žádném případě tedy není. Nicméně, jak už jsem naznačila, ty důvody jsou dva, první ten důvod je, kdy děti působí výchovné problémy. Vždy se na nás obrací škola, rodiče, sousedé a podobně, kdy rodiče přestávají své děti zvládat a děti jim činí výchovné problémy, nerespektují je. Jsou to děti tak kolem 14ti, 15ti let, bohužel, v současné době stále ta hranice klesá, už jsou mladší děti, které činí takové výchovné problémy. Nejde o takové běžné zlobení, to jsme si vyzkoušeli všichni, že naše děti nás pozlobily, ale začíná to tím, že děti přestávají chodit do školy no a ten čas, který by měly strávit ve školní lavici nějakým způsobem využívají. Takže se shromažďují v partách, začíná to krádežemi, přepadáváním starých lidí, okrádáním, mnohdy okrádají své vlastní rodiče získávají finanční prostředky, které pak používají na různé návykové látky a stále častěji se setkáváme tím, že mládež nám velice experimentuje s těmi návykovými látkami."

TV Polar: Když se zaměříme na tu druhou skupinu těch mladších dětí, jak se daří tyto mladší děti umísťovat do náhradní péče?

RCH: "Tady tyto děti, s výchovnými problémy dost těžko. Tady je celkem problém je umístit do náhradní péče, spíše se nám to daří u té druhé skupiny. Jak jsem říkala, ty důvody pro ústavní péči jsou dva. Ten druhý důvod je tedy ten, že rodiče se o děti nestarají, jejich péči zanedbávají, někdy je týrají a opravdu někdy se těch dětí vysloveně zřeknou. Poslední dobou se to stává takovým trendem, že maminka porodí, novorozené dítě zanechá v porodnici s tím, že její sociální situace je natolik závažná, že to dítě prostě domů nechce. Ačkoliv máme různé nástroje pomoci těmto matkám, jsou azylové domy pro matky s dětmi, kde se jim snažíme zajistit ubytování, je možné poskytnout dávky mimořádné, okamžité pomoci, aby měly finance pro začátek, tak se nám v loňském roce stalo, že deset maminek tuhle péči a pomoc odmítlo a rezolutně trvaly na tom, že dítě dají do osvojení. Po šesti týdnech tedy přišly k nám a sepsaly souhlas k osvojení."

TV Polar: Daří se tyto děti nechat osvojit?

RCH: "Tyhle malé ano. Pokud jsou děti zdravé, útlého věku, tak ve spolupráci krajským úřadem se nám daří najít pro tyto děti náhradní rodinu."

TV Polar: A zůstávají tyto děti v Karviné?

RCH: "Takhle to nefunguje. Děti, které se narodily a mají bydliště v Karviné, se většinou předávají do náhradní rodinné péče v jiném městě."

TV Polar: Umíte říct, kolik dětí je v pěstounské péči nebo v adopci?

RCH: "Pokud mohu hovořit o loňském roce, tak v roce 2008 naši karvinští žadatelé získali čtyři děti do adopce, nebo-li do osvojení. Naše děti byly ve třinácti případech adoptovány do jiného města. Jak jsem uvedla těch deset matek dalo souhlas s adopcí, takže to jsou převážně ty děti, které odešly mimo region. U osvojení počet dětí není tak vysoký, spíše je vyšší u pěstounské péče, kdy v loňském roce 19 karvinských žadatelů do pěstounské péče dítě získalo. A k dnešnímu dni můžu říct, že máme 60 rodin pěstounských, ve kterých žije 80 dětí ve věku převážně od deseti do patnácti let."

Zdroj: https://polar.cz/zpravy/karvinsko/karvina/859/beseda-s-renatou-chytrovou