Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Beseda s Renátou Chytrovou

Karviná |

Na otázky TV Polar ohledně ústavní výchovy dětí odpovídá paní Renáta Chytrová, vedoucí sociálně-právní ochrany dětí karvinského magistrátu.

TV Polar: Česká republika je kritizována za to, že máme mnoho dětí v ústavní péči, jak je na tom Karviná?

RCH: "V Karviné se také nevyhneme ústavní výchově. Počet dětí se nepatrně snížil, měli jsme v roce 2007 94 dětí v ústavní výchově, v roce 2008 tam došlo k nepatrnému poklesu na 91 dětí z celkového počtu 5 670 rodin, které karvinský odbor sociálně-právní ochrany dětí eviduje a pracuje s nimi."

TV Polar: Jak nejčastěji se děti do kojeneckých ústavů a domovů dětí dostanou?

RCH: "Obecně můžeme hovořit o dvou důvodech, které vedou k nařízení ústavní výchovy. I když tady bych chtěla podotknout, že ke každému návrhu na ústavní výchovu přistupujeme velice zodpovědně, individuálně a snažíme se vyčerpat veškeré možnosti práce s dítětem i s rodinou, než k tak závažnému kroku přistoupíme. Přesto často slýcháme v médiích, že sociální pracovnice raději strčí děti do ústavů, aby pak už s tou rodinou neměly práci. U nás to tak v žádném případě tedy není. Nicméně, jak už jsem naznačila, ty důvody jsou dva, první ten důvod je, kdy děti působí výchovné problémy. Vždy se na nás obrací škola, rodiče, sousedé a podobně, kdy rodiče přestávají své děti zvládat a děti jim činí výchovné problémy, nerespektují je. Jsou to děti tak kolem 14ti, 15ti let, bohužel, v současné době stále ta hranice klesá, už jsou mladší děti, které činí takové výchovné problémy. Nejde o takové běžné zlobení, to jsme si vyzkoušeli všichni, že naše děti nás pozlobily, ale začíná to tím, že děti přestávají chodit do školy no a ten čas, který by měly strávit ve školní lavici nějakým způsobem využívají. Takže se shromažďují v partách, začíná to krádežemi, přepadáváním starých lidí, okrádáním, mnohdy okrádají své vlastní rodiče získávají finanční prostředky, které pak používají na různé návykové látky a stále častěji se setkáváme tím, že mládež nám velice experimentuje s těmi návykovými látkami."

TV Polar: Když se zaměříme na tu druhou skupinu těch mladších dětí, jak se daří tyto mladší děti umísťovat do náhradní péče?

RCH: "Tady tyto děti, s výchovnými problémy dost těžko. Tady je celkem problém je umístit do náhradní péče, spíše se nám to daří u té druhé skupiny. Jak jsem říkala, ty důvody pro ústavní péči jsou dva. Ten druhý důvod je tedy ten, že rodiče se o děti nestarají, jejich péči zanedbávají, někdy je týrají a opravdu někdy se těch dětí vysloveně zřeknou. Poslední dobou se to stává takovým trendem, že maminka porodí, novorozené dítě zanechá v porodnici s tím, že její sociální situace je natolik závažná, že to dítě prostě domů nechce. Ačkoliv máme různé nástroje pomoci těmto matkám, jsou azylové domy pro matky s dětmi, kde se jim snažíme zajistit ubytování, je možné poskytnout dávky mimořádné, okamžité pomoci, aby měly finance pro začátek, tak se nám v loňském roce stalo, že deset maminek tuhle péči a pomoc odmítlo a rezolutně trvaly na tom, že dítě dají do osvojení. Po šesti týdnech tedy přišly k nám a sepsaly souhlas k osvojení."

TV Polar: Daří se tyto děti nechat osvojit?

RCH: "Tyhle malé ano. Pokud jsou děti zdravé, útlého věku, tak ve spolupráci krajským úřadem se nám daří najít pro tyto děti náhradní rodinu."

TV Polar: A zůstávají tyto děti v Karviné?

RCH: "Takhle to nefunguje. Děti, které se narodily a mají bydliště v Karviné, se většinou předávají do náhradní rodinné péče v jiném městě."

TV Polar: Umíte říct, kolik dětí je v pěstounské péči nebo v adopci?

RCH: "Pokud mohu hovořit o loňském roce, tak v roce 2008 naši karvinští žadatelé získali čtyři děti do adopce, nebo-li do osvojení. Naše děti byly ve třinácti případech adoptovány do jiného města. Jak jsem uvedla těch deset matek dalo souhlas s adopcí, takže to jsou převážně ty děti, které odešly mimo region. U osvojení počet dětí není tak vysoký, spíše je vyšší u pěstounské péče, kdy v loňském roce 19 karvinských žadatelů do pěstounské péče dítě získalo. A k dnešnímu dni můžu říct, že máme 60 rodin pěstounských, ve kterých žije 80 dětí ve věku převážně od deseti do patnácti let."

Nahlásit chybu


ON-LINE: Sledujeme průběh krajských a senátních voleb v Moravskoslezském kraji

Dnes 15:57, vydáno včera 15:14 | Celý MS kraj | Redakce

V pátek 20. září ve dvě hodiny odpoledne se v Moravskoslezském kraji otevřely volební místnosti pro krajské a senátní volby. Televize Polar bude jejich celý průběh sledovat v této online reportáži. Další informace a reportáže můžete najít také na stránce polar.cz/volby. Sledujte s námi aktuální volební dění v našem regionu.

Začíná počítaní hlasů, odhad účasti je někde nižší než v eurovolbách

Volby skončily a za zavřenými dveřmi volebních místností sčtají členové komisí hlasy. Například v Novém Jičíně lidé vybírali jen nové složení krajských zastupitelů, výsledky očekávají rychle.

Jak dopadly volby do krajského zastupitelstva v roce 2020

Pojďme si připomenou jak dopadly volby do krajského zastupitelstva v roce 2020. Předchozí krajské volby se nesly v duchu koronavirové pandemie. Platila přísná hygienická opatření a zavedlo se také tzv. drive-in hlasování, pro voliče v karanténě nebo v izolaci.

Je mu osmnáct, prožívá volby jako prvovolič a současně i jako kandidát

První volby jak z pohledu prvovoliče, tak současně kandidáta zažívá Jan Grzegorz z Vražného, student novojičínského gymnázia. Osmnáct let mu bylo ani ne před třemi měsíci. Do krajských voleb vstoupil na kandidátce Pirátů.

Povodně a volby, jde to dohromady? Nejde, zní z Vrbenska

Včera 20:09 | Celý MS kraj | Karel Soukop

Odstraňování následků velké vody v postižených obcích komplikuje potřeba přípravy a konání krajských a senátních voleb. Většina lidí v těchto oblastech řeší nyní zcela jiné problémy a málokdo má myšlenky na to, zvažovat kvality volebních kandidátů.

V Nové Vsi musely být volby přemístěny do nezatopené části. Část obvodu je stále pod vodou

V pátek ve 14 hodin se otevřely volební místnosti po celém kraji, a odstartovaly krajské a senátní volby. V místech, která byla silně zasažena povodněmi, ale čelili velkým výzvám. Například v Ostravě-Nové Vsi, která je stále z části po vodou, bylo nutné volební místnost narychlo přemístit.

Pravidelní voliči v Domově Duha jsou připravení, volební komise je navštíví už za pár hodin

Na krajské volby se několik dní dopředu připravovali i v sociálním zařízení, Domově Duha v Novém Jičíně. Předem museli zjistit zájem voličů a návštěvu volební komise s urnou. Svůj hlas se tu rozhodlo odevzdat 16 klientů.

Dálnice D1 je v Bohumíně stále neprůjezdná, přitéká na ni stále voda z přilehlé lokality

Dopravní situace se po celém kraji stále zlepšuje a postupně se daří zprůjezdňovat další komunikace. Dálnice D1 je ale bohužel stále uzavřená od Ostravy směrem na Polsko. V Bohumíně na komunikaci totiž stále přitéká voda ze zaplavených lokalit.

Lidi ze zatopených oblastí volby moc nezajímají. Nejvíce starostí mají s úklidem svých domovů

Ochotu jít k volbám lidé v zatopených oblastech moc nemají. V Opavě extrémní povodeň nejvíce odnesly městské části Kateřinky, Držkovice, Vávrovice, Palhanec a Karlovec. Držkovice voda dokonce odřízla od okolního světa.

Úklid začal i ve vodou odříznutých Držkovicích, Vávrovicích, Palhanci a Karlovci. Škody jsou obrovské

Držkovice, Vávrovice, Palhanec, Karlovec, Kateřinky. V těchto opavských městských částech extrémní povodeň napáchala největší spoušť a škody. Lidé měli v domech i dva metry vody a zbyly jim jen oči pro pláč.

V Horní suché odhalili pamětní desku k důlnímu neštěstí

Uplynulo 50 let od důlního neštěstí, které se stalo na Dole František v roce 1974. 12. září se utrhlo těžní lano s horníky, kteří fárali do šachty. V tu dobu bylo v kleci 34 pracovníků, bohužel osm lidí nehodu nepřežilo.

Školáci si na náměstí Republiky užili bohatý program v rámci Evropského týdne mobility

Havířov se opět připojil k Evropskému týdnu mobility a Evropskému dni bez aut. Hlavní program se konal na náměstí Republiky. Tématem letošní kampaně byl „Náš společný prostor“.

Před 50 lety zemřelo na Dole František osm horníků, jejich jména jsou nyní na pamětní desce

U skipové věže v areálu bývalého Dolu František byla nově instalována pamětní deska se jmény horníků, kteří zahynuli při důlní nehodě. Zavzpomínat na své kolegy přišli i bývalí horníci.

Nadační fond P. Novotného společně s havířovskou nemocnicí otevřel pro pacienty Kavárnu života Jany Feberové

Nadační fond Pavla Novotného společně s havířovskou nemocnicí otevřel pro onkologické pacienty Kavárnu života Jany Feberové. Dcera zesnulé bývalé náměstkyně primátora věří, že její maminka by z toho měla radost.

Nemocnice v Havířově otevřela Kavárnu života Jany Feberové, která byla dlouholetou dobrovolnicí

19. září 2024 11:19 | Havířov | Bára Kelnerová | Regionální zprávy POLAR

Nadační fond Pavla Novotného společně s havířovskou nemocnicí otevřel pro onkologické pacienty Kavárnu života Jany Feberové. Dcera zesnulé bývalé náměstkyně primátora věří, že její maminka, která nemocným pomáhala, by z toho měla radost.

Motorkáři vyrazili na společnou jízdu Stonavou

18. září 2024 13:33 | Stonava | Jiří Brzóska | Stonavský expres

V neděli 8. září se Ve Stonavě uskutečnil sraz motorkářů. Zájem o tuto akci byl velký. Na svých mašinách přijeli nejen motorkáři ze Stonavy, ale i širokého okolí.

Beseda s Renátou Chytrovou
Vydáno 1. ledna 2008 0:00, Karviná, Gabriela Lefenda
Na otázky TV Polar ohledně ústavní výchovy dětí odpovídá paní Renáta Chytrová, vedoucí sociálně-právní ochrany dětí karvinského magistrátu.

TV Polar: Česká republika je kritizována za to, že máme mnoho dětí v ústavní péči, jak je na tom Karviná?

RCH: "V Karviné se také nevyhneme ústavní výchově. Počet dětí se nepatrně snížil, měli jsme v roce 2007 94 dětí v ústavní výchově, v roce 2008 tam došlo k nepatrnému poklesu na 91 dětí z celkového počtu 5 670 rodin, které karvinský odbor sociálně-právní ochrany dětí eviduje a pracuje s nimi."

TV Polar: Jak nejčastěji se děti do kojeneckých ústavů a domovů dětí dostanou?

RCH: "Obecně můžeme hovořit o dvou důvodech, které vedou k nařízení ústavní výchovy. I když tady bych chtěla podotknout, že ke každému návrhu na ústavní výchovu přistupujeme velice zodpovědně, individuálně a snažíme se vyčerpat veškeré možnosti práce s dítětem i s rodinou, než k tak závažnému kroku přistoupíme. Přesto často slýcháme v médiích, že sociální pracovnice raději strčí děti do ústavů, aby pak už s tou rodinou neměly práci. U nás to tak v žádném případě tedy není. Nicméně, jak už jsem naznačila, ty důvody jsou dva, první ten důvod je, kdy děti působí výchovné problémy. Vždy se na nás obrací škola, rodiče, sousedé a podobně, kdy rodiče přestávají své děti zvládat a děti jim činí výchovné problémy, nerespektují je. Jsou to děti tak kolem 14ti, 15ti let, bohužel, v současné době stále ta hranice klesá, už jsou mladší děti, které činí takové výchovné problémy. Nejde o takové běžné zlobení, to jsme si vyzkoušeli všichni, že naše děti nás pozlobily, ale začíná to tím, že děti přestávají chodit do školy no a ten čas, který by měly strávit ve školní lavici nějakým způsobem využívají. Takže se shromažďují v partách, začíná to krádežemi, přepadáváním starých lidí, okrádáním, mnohdy okrádají své vlastní rodiče získávají finanční prostředky, které pak používají na různé návykové látky a stále častěji se setkáváme tím, že mládež nám velice experimentuje s těmi návykovými látkami."

TV Polar: Když se zaměříme na tu druhou skupinu těch mladších dětí, jak se daří tyto mladší děti umísťovat do náhradní péče?

RCH: "Tady tyto děti, s výchovnými problémy dost těžko. Tady je celkem problém je umístit do náhradní péče, spíše se nám to daří u té druhé skupiny. Jak jsem říkala, ty důvody pro ústavní péči jsou dva. Ten druhý důvod je tedy ten, že rodiče se o děti nestarají, jejich péči zanedbávají, někdy je týrají a opravdu někdy se těch dětí vysloveně zřeknou. Poslední dobou se to stává takovým trendem, že maminka porodí, novorozené dítě zanechá v porodnici s tím, že její sociální situace je natolik závažná, že to dítě prostě domů nechce. Ačkoliv máme různé nástroje pomoci těmto matkám, jsou azylové domy pro matky s dětmi, kde se jim snažíme zajistit ubytování, je možné poskytnout dávky mimořádné, okamžité pomoci, aby měly finance pro začátek, tak se nám v loňském roce stalo, že deset maminek tuhle péči a pomoc odmítlo a rezolutně trvaly na tom, že dítě dají do osvojení. Po šesti týdnech tedy přišly k nám a sepsaly souhlas k osvojení."

TV Polar: Daří se tyto děti nechat osvojit?

RCH: "Tyhle malé ano. Pokud jsou děti zdravé, útlého věku, tak ve spolupráci krajským úřadem se nám daří najít pro tyto děti náhradní rodinu."

TV Polar: A zůstávají tyto děti v Karviné?

RCH: "Takhle to nefunguje. Děti, které se narodily a mají bydliště v Karviné, se většinou předávají do náhradní rodinné péče v jiném městě."

TV Polar: Umíte říct, kolik dětí je v pěstounské péči nebo v adopci?

RCH: "Pokud mohu hovořit o loňském roce, tak v roce 2008 naši karvinští žadatelé získali čtyři děti do adopce, nebo-li do osvojení. Naše děti byly ve třinácti případech adoptovány do jiného města. Jak jsem uvedla těch deset matek dalo souhlas s adopcí, takže to jsou převážně ty děti, které odešly mimo region. U osvojení počet dětí není tak vysoký, spíše je vyšší u pěstounské péče, kdy v loňském roce 19 karvinských žadatelů do pěstounské péče dítě získalo. A k dnešnímu dni můžu říct, že máme 60 rodin pěstounských, ve kterých žije 80 dětí ve věku převážně od deseti do patnácti let."

Zdroj: https://polar.cz/zpravy/karvinsko/karvina/859/beseda-s-renatou-chytrovou