Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Lidé si sáhnou hlouběji do peněženek. Města se chystají zvýšit poplatek za svoz odpadu

  • Orlová,

Orlová, Bohumín, Havířov nebo Český Těšín. To jsou jen některá města v kraji, kde se v příštím roce zřejmě zvedne poplatek za svoz komunálního odpadu. V Orlové provázel tento bod na zastupitelstvu velkou diskuzi.

Ceny za skládkování komunálního odpadu strmě porostou. A to díky nové legislativě. Cílem je ještě více třídit a následně odpad recyklovat. Za splnění podmínek města budou dostávat bonusy v podobě slevy. Orlová i proto vstoupila do společnosti CEVYKO, která se chystá postavit velkou třídící linku. Zastupitelé se proto divili, proč radnice navrhuje zvýšit lidem poplatek za svoz komunálního odpadu.

"Myslím si, že naše město, které je zapojeno do třídění odpadu, ve svozových službách, máme společnost Depos, která pro nás funguje jako koncový odběratel komunálního odpadu, plus jsme se připojili do firmy CEVYKO, takže bychom měli jednat a ne zvyšovat cenu odpadu, ale snižovat cenu. Protože při schvalování našeho města do sdružení CEVYKO tady zaznělo, že budeme schopni stabilizovat cenu, popřípadě i snížit a vlastně regulovat cenu," řekl zastupitel Tomáš Kuča (ČSSD).

Zastupitelé nakonec odhlasovali, že se roční poplatek zvýší ze 624 korun na 792 korun ročně. Vedení radnice k tomuto kroku přistoupila, protože veškeré náklady jdou nahoru. Ať už jsou to energie, výše platů zaměstnanců. Ale ne jen proto.

"Město je v situaci, kdy větší polovinu poplatku za odpady platí město. Občané se chovají tak, jak se chovají. Když se podíváme ke každému stání u popelnic na sídlišti, tak z toho dělají černou skládku.  Za letošní rok se odstranilo na 90 černých skládek. To vše něco stojí a bohužel je nutné, aby to někdo zaplatil. Samozřejmě zapojení do CEVYKA znamená do budoucna úsporu,”  řekl starosta Orlová Miroslav Chlubna (NEZ+Změna pro lidi).

Někteří občané si myslí, že kvůli zvýšení poplatku budou lidé méně třídit.

"My co třídíme, tak snad třídit budeme, ale ti, kteří budou platit 800 korun za odpady, řeknou má to cenu vůbec odpady třídit?,” řekl obyvatel Orlové Milan Šeliga.

Zvýšit poplatek se chystají například i v Českém Těšíně nebo v Havířově. Záležet nyní bude, zda návrh zastupitelé podpoří. 


Nejčtenější zprávy

PR články

Více PR článků