Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Chronických pacientů přibývá, v orlovské ambulanci pomáhají až 90 lidem týdně

  • Orlová,

25. výročí své existence si v letošním roce připomněla ambulance léčby bolesti Nemocnice s poliklinikou v Karviné-Ráji, která funguje v Orlové. U této příležitosti se v Karviné setkali špičkoví lékaři z Prahy nebo Plzně, aby se společně ohlédli za historií a také představili novinky v léčbě chronických bolestí.

Ambulance léčby bolesti najdou pacienti v orlovské části Nemocnice s poliklinikou Karviná-Ráj. Je určená především pacientům ve chvílích, kdy selžou veškeré další možnosti současné medicíny. V letošním roce si připomněla výročí 25. let svého fungování. Primář Zdeněk Bělík byl jedním z prvních lékařů v České republice, který se léčbou bolesti začal zabývat ihned poté, co legislativa tuto léčbu v naší zemi umožnila. Do Karviné si pozval špičkové specialisty například z Fakultní nemocnice v Motole, Ostravy a  Plzně.

"My jsme začínali s léčbou nádorové bolesti a to se postupně rozšířilo i na léčbu pohybového aparátu, kterému se teď věnujeme především, jako je chronická bolest zad," řekl primář Zdeněk Bělík a dodal: "máme tam i radiofrekvenci. Těch pracovišť, které toto používají není moc a tak to chceme nějakým způsobem zbilancovat."

Ambulance je velmi vytížená. Týdně tady pomůžou až devadesáti pacientům. Na konferenci v Karviné se nejen bilancovalo a hodnotilo, ale přítomní se mohli seznámit s novinkami a dalšími postupy.

"Já budu mluvit o intenzitě bolesti, jak se měří, jak se postupuje," řekl Jiří Kozák, primář Centra pro léčbu a výzkum bolestivých stavů FN Motol.

Ambulancí léčby bolestí je v ČR málo, přibližně 70, center je 10. Roste totiž počet lidí, kteří chronickými bolestmi trpí. Málo je i lékařů, kteří se touto problematikou zabývají. Orlovské pracoviště by rádo rozšířilo spektrum léčení i o velké klouby, jako jsou kyčle nebo kolena.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy