Ambulance léčby bolesti najdou pacienti v orlovské části Nemocnice s poliklinikou Karviná-Ráj. Je určená především pacientům ve chvílích, kdy selžou veškeré další možnosti současné medicíny. V letošním roce si připomněla výročí 25. let svého fungování. Primář Zdeněk Bělík byl jedním z prvních lékařů v České republice, který se léčbou bolesti začal zabývat ihned poté, co legislativa tuto léčbu v naší zemi umožnila. Do Karviné si pozval špičkové specialisty například z Fakultní nemocnice v Motole, Ostravy a Plzně.
"My jsme začínali s léčbou nádorové bolesti a to se postupně rozšířilo i na léčbu pohybového aparátu, kterému se teď věnujeme především, jako je chronická bolest zad," řekl primář Zdeněk Bělík a dodal: "máme tam i radiofrekvenci. Těch pracovišť, které toto používají není moc a tak to chceme nějakým způsobem zbilancovat."
Ambulance je velmi vytížená. Týdně tady pomůžou až devadesáti pacientům. Na konferenci v Karviné se nejen bilancovalo a hodnotilo, ale přítomní se mohli seznámit s novinkami a dalšími postupy.
"Já budu mluvit o intenzitě bolesti, jak se měří, jak se postupuje," řekl Jiří Kozák, primář Centra pro léčbu a výzkum bolestivých stavů FN Motol.
Ambulancí léčby bolestí je v ČR málo, přibližně 70, center je 10. Roste totiž počet lidí, kteří chronickými bolestmi trpí. Málo je i lékařů, kteří se touto problematikou zabývají. Orlovské pracoviště by rádo rozšířilo spektrum léčení i o velké klouby, jako jsou kyčle nebo kolena.