V průběhu piety, která letos proběhla ve slavnostním duchu odhalení zrekonstruovaného památníku, střežili pomník zástupci ostravských jednot Československé obce legionářské. Slavnostního aktu a zároveň památce československých hrdinů se přišlo poklonit vedení města Orlové, zástupci ministerstva obrany, již zmínění legionáři, zástupci České a slovenské obce dělostřelecké, sochaři Martin Kuchař, který se významně podílel na obnovené podobě památníku, Martin Chmelař, který se zasloužil o repliku figurálního sousoší a mnoho dalších významných hostů.
První etapa rekonstrukce pomníku stála 6,5 milionu korun a městu se na ni podařilo získat dotaci z Ministerstva obrany ČR ve výši 4,4 milionu korun. Předmětem druhé etapy byla replika figurálního sousoší s náklady necelé tři miliony korun. Rovněž na tuto investiční akci město obdrželo dotaci ministerstva obrany ve výši 2,3 milionu korun. Rekonstrukci pomníku zhotovila orlovská firma Meccano a na kamenických pracích se podílel sochař Martin Kuchař z Vělopolí. Repliku figurálního sousoší vytvořil z božanovského pískovce sochař Martin Chmelař, který při její slavnostním odhalení uvedl, že se jedná o životní dílo.
V hrobech, které jsou součástí památníku, je pohřbeno 56 obětí polsko-československého sporu o Těšínsko z let 1918 až 1920. Ne všichni jsou vojáci, kteří padli v tzv. Sedmidenní válce na Těšínsku. S vojáky je zde pohřbeno i osm civilních obětí. Památník vznikl v roce 1928 na základě projektu pražských architektů Jaroslava Stránského a Josefa Šlégla ve spolupráci se sochařem Václavem Žaludem. Idea vzešla ze soutěže, vypsané Spolkem pro poctu padlým za Těšínsko.