Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Orlová odhalila zrekonstruovaný památník padlým za Těšínsko

Orlová |

U zrekonstruovaného památníku padlým za Těšínsko na hřbitově v Orlové-Městě se s úctou vzpomínalo na civilní i vojenské oběti československo-polského sporu o Těšínsko, který koncem ledna roku 1919 vyústil ve vojenské střetnutí nazývané Sedmidenní válkou. U příležitosti 105. výročí ukončení válečného sporu proběhlo slavnostní odhalení památníku.

V průběhu piety, která letos proběhla ve slavnostním duchu odhalení zrekonstruovaného památníku, střežili pomník zástupci ostravských jednot Československé obce legionářské. Slavnostního aktu a zároveň památce československých hrdinů se přišlo poklonit vedení města Orlové, zástupci ministerstva obrany, již zmínění legionáři, zástupci České a slovenské obce dělostřelecké, sochaři Martin Kuchař, který se významně podílel na obnovené podobě památníku, Martin Chmelař, který se zasloužil o repliku figurálního sousoší a mnoho dalších významných hostů.

Lenka Brzyszkowská (ANO), starostka Orlové: Náš památník je vzpomínkou na československé vojáky a legionáře. Má pohnutou historii, ale podařilo se nám jej díky pomoci Ministerstva obrany České republiky zachránit, a to i se sousoším, za což patří díky architektům Vlastimilovi a Evě Krčmářovým, kteří spolupracovali s panem Martinem Kuchařem na jeho návrhu a sochaři Martinu Chmelařovi, jehož zásluhou se na toto pietní místo vrátila monumentální Slezská orlice, kterou se pyšníme i v heraldickém znaku města. Orlová tak má zpět jeden z významných dokladů její historie."

První etapa rekonstrukce pomníku stála 6,5 milionu korun a městu se na ni podařilo získat dotaci z Ministerstva obrany ČR ve výši 4,4 milionu korun. Předmětem druhé etapy byla replika figurálního sousoší s náklady necelé tři miliony korun. Rovněž na tuto investiční akci město obdrželo dotaci ministerstva obrany ve výši 2,3 milionu korun. Rekonstrukci pomníku zhotovila orlovská firma Meccano a na kamenických pracích se podílel sochař Martin Kuchař z Vělopolí. Repliku figurálního sousoší vytvořil z božanovského pískovce sochař Martin Chmelař, který při její slavnostním odhalení uvedl, že se jedná o životní dílo.

Martin Chmelař, sochař: "Díky práci na figurálním sousoší za mnou jezdili lidé, kteří netušili co to sochařská řehole je a socha takovéto velikosti a této tématiky u nás není úplně obvyklá, takže jsem měl radost, že i mladá generace měla možnost vidět, jak vlastně vzniká socha pomocí starých sochařských technik. Jsem rád, že se to všechno povedlo, že jsme se tady všichni sešli a můžeme tento moment společně oslavovat."
Sandra Štrejlová, mluvčí Orlové: "Během slavnostního odhalení sochař Martin Chmelař obdržel plaketu ministerstva obrany za péči o válečné hroby z rukou ředitele odboru Roberta Speychala. Plaketu přebrala za město Orlová starostka Lenka Brzyszkowská, Martin Lokaj, předseda Jednoty Ostrava 1 ČSOL, a Tomáš Rusek, tajemník téže jednoty. Za práci na obnově památníku padlým za Těšínsko na hřbitově v Orlové vyznamenala Martina Kuchaře Česká a slovenská obec dělostřelecká zlatým českým lvem."

V hrobech, které jsou součástí památníku, je pohřbeno 56 obětí polsko-československého sporu o Těšínsko z let 1918 až 1920. Ne všichni jsou vojáci, kteří padli v tzv. Sedmidenní válce na Těšínsku. S vojáky je zde pohřbeno i osm civilních obětí. Památník vznikl v roce 1928 na základě projektu pražských architektů Jaroslava Stránského a Josefa Šlégla ve spolupráci se sochařem Václavem Žaludem. Idea vzešla ze soutěže, vypsané Spolkem pro poctu padlým za Těšínsko.

Nahlásit chybu


K tématu

Policejní potápěči lovili s hasiči osobní auto z rybníku v Orlové

7. září 2025 16:52 | Orlová | Jiří Cileček

Další kuriózní zásah mají za sebou hasiči v Orlové. V neděli odpoledne tam sjelo do rybníku osobní auto. Vytáhnout ho museli za pomoci policejních potápěčů.

Muž a žena z Orlové obviněni z distribuce marihuany a pervitinu

14. října 2025 11:30 | Orlová | Anna Břenková

Kriminalistům z Orlové se po několika měsících podařilo zadržet dvojici, která od roku 2023 distribuovala omamné a psychotropní látky. Při domovní prohlídce bylo nalezeno přes několik gramů drog, žena si marihuanu pěstovala i na zahradě. Dvojice neklade odpor a spolupracuje s policií. Žena je obviněná z přečinu, muži uloží trest soudce ve výši od 2 do 10 let.

Rekonstrukce mostku na ulici Lidická v Orlové se blíží k závěru

29. srpna 2025 14:36 | Orlová | Gabriela Stašová

Při loňských povodních byl fatálně poškozen most na ulici Lidická v Orlové. Po jeho delším uzavření město začalo řešit jeho rekonstrukci, která by měla skončit v říjnu tohoto roku.


Muž v Ostravě-Zábřehu postřelil svou manželku. Zásahová jednotka ho našla mrtvého s prostřelenou hlavou

Dnes 12:48, vydáno dnes 9:47 | Ostrava-Jih | Anna Břenková

V Ostravě-Zábřehu proběhl ve středu ráno zásah proti ozbrojenému muži. Policie varovala obyvatele, aby nevycházeli z domu. Muž postřelil svou manželku, ta je v kritickém stavu v nemocnici. Do bytu střelce vtrhla zásahová jednotka. Muže našla mrtvého, měl prostřelenou hlavu.

Lidem sena koupališti ve Frýdlantu nad Ostravicí poprvé představily složky IZS

V areálu letního koupaliště ve Frýdlantu nad Ostravicí se konal 1. ročník Dne s Integrovaným záchranným systémem. Město pozvalo jednotlivé složky, které se v průběhu dne prezentovaly.

Nová čistírna odpadních vod v Razové řeší kvalitu vody pro přehradu Slezská Harta

Včera 16:26 | Bruntál | Karel Soukop

Největší investicí za poslední roky byla v Razové u Slezské Harty vybudována nová čistírna odpadních vod. Díky podpoře Ministerstva zemědělství a Moravskoslezského kraje obec dobudovala za více než 70 milionů korun důležitou stavbu, která je v tomto regionu opravdu nezbytná.

Havířov odvolal jednatele městské společnosti MRA a nařídí forenzní audit

Včera 10:12 | Havířov | Bára Kelnerová

Rada města Havířova odvolala obviněného jednatele MRA Róberta Masaroviče. Ten je podle policie zapleten hned ve dvou větvích případu, které souvisejí s přidělováním městských bytů i zakázek. Město chce provést audit a chránit zaměstnance i pověst společnosti.

Motorkář předjížděl na plné čáře ve Starých Hamrech a srazil se s SUV

Včera 15:26 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Nerespektoval plnou čáru a předjížděl auto, které odbočovalo vlevo. Následovala srážka SUV s motorkářem, kterého do nemocnice přepravil vrtulník. Policie nyní hledá svědky nehody ve Starých Hamrech

Důkazy nevedou ke konkrétnímu žháři, který zavinil požár domu v Havířově

Včera 12:04 | Havířov | Libor Běčák

Policistům se nepodařilo získat dostatek důkazů, které by mohly usvědčit pachatele, který by mohl být zodpovědný za vznik tragického požáru loni v srpnu v centru Havířova. Vyšetřování bylo proto odloženo.

Akce Pozor, JEDU!!! učí bezpečné chování v dopravě. MŠ Ukrajinská uspořádala již 8. ročník

Včera 15:17 | Ostrava-Poruba | Jana Lipowská

Pozor JEDU!!!, tak se jmenuje oblíbená dopravně-bezpečnostní akce, kterou pro děti, rodiče i veřejnost opět po roce uspořádala mateřská škola Ukrajinská v Ostravě-Porubě. Zábavnou formou nabídla důležité informace o bezpečnosti v dopravě i první pomoci.

Drama s dobrým koncem – tak vypadal závěr Dnů města v Bruntále

Včera 13:08 | Bruntál | Karel Soukop

S krásným počasím i letními teplotami roste počet venkovních akcí, festivalů, oslav a nejrůznějších samostatných koncertů. Roste však i riziko, spojené s nestálostí a nepředvídatelností počasí. To často určuje celou podobu i průběh akce. Přesvědčili se o tom diváci i pořadatelé v Bruntále.

Dětská skupina při MŠ Volgogradská v Ostravě-Zábřehu funguje už rok

Včera 9:24 | Ostrava-Jih | Andrea Holeszová

Dětská skupina, která vznikla při základní a mateřské škole Volgogradská v Ostravě-Zábřehu uzavírá první rok svého fungování. Kapacita se naplnila a nyní přijímají nové zájemce. Mezistupeň vzdělávání mezi mateřskou a základní školou zde poté doplňuje přípravná třída.

Zasáhli v krizové situaci. Středoškoláci převzali ocenění za poskytnutí první pomoci

22. června 2026 11:39 | Ostrava-Vítkovice | Anna Břenková

Skupina středoškoláků dokázala v krizové situaci zachovat chladnou hlavu. Během výletu na Lysé hoře pomohli staršímu cyklistovi, který přímo před nimi zkolaboval. Za tento hrdinský čin byli oceněni přímo na půdě školy.

Pokojská

Kunčice pod Ondřejníkem Nástup: od 22. května 2026

MS nemocnice Havířov zavedla novou aplikaci

Dnes 13:05 | Havířov | Anna Břenková

Moravskoslezská nemocnice Havířov jako první v republice zavedla novou aplikaci s umělou inteligencí. Ta umí bezkontaktně snímat životní funkce pacientů na lůžku. Novinka ulehčí práci zdravotníkům a může zachránit lidské životy.

Slavnostní rozloučení s žáky 9. třídy

Dnes 10:42 | Stonava | Jiří Brzóska

Konec školního roku se pomalu blíží. Pro žáky 9. třídy byl zlomový. Po prázdninách už do lavic stonavské školy neusednou, čeká je nová životní etapa. Se svými učiteli i spolužáky se proto slavnostně rozloučili v tělocvičně základní školy na Dolanech.

Předškoláci se slavnostně rozloučili s mateřskou školou

Dnes 10:34 | Stonava | Jiří Brzóska

Nová životní etapa čeká po prázdninách také stonavské předškoláky. V září zasednou do lavic první třídy. Se svou mateřskou školou se slavnostně rozloučili v sále Domu PZKO.

Premianti tříd byli oceněni na stonavské radnici

Dnes 10:29 | Stonava | Jiří Brzóska

Závěr školního roku ve Stonavě již tradičně patří setkání nejúspěšnějších žáků české i polské základní školy s vedením obce.

Festyn polskiej szkoły i przedszkola

Dnes 10:20 | Stonava | Otýlie Tobolová

Festyny dzieci polskiej szkoły i przedszkola w Stonawie cieszą się dużym zainteresowaniem i są tłumnie odwiedzane. Tak było również w ostatnią niedzielę przed nadejściem lata.

Rychvald byl po roce zase plný veteránů

Dnes 8:59 | Rychvald | Libor Běčák

V sobotu 21. června se náměstí v Rychvaldě opět zaplnilo historickými vozy a motocykly. Konal se tam už 17. ročník akce Rychvald plný veteránů pořádaný místním Veterán klubem a městem.

Orlová odhalila zrekonstruovaný památník padlým za Těšínsko
Vydáno 26. ledna 2024 17:21, Orlová, Jiří Cileček
U zrekonstruovaného památníku padlým za Těšínsko na hřbitově v Orlové-Městě se s úctou vzpomínalo na civilní i vojenské oběti československo-polského sporu o Těšínsko, který koncem ledna roku 1919 vyústil ve vojenské střetnutí nazývané Sedmidenní válkou. U příležitosti 105. výročí ukončení válečného sporu proběhlo slavnostní odhalení památníku.

foto: město Orlová

V průběhu piety, která letos proběhla ve slavnostním duchu odhalení zrekonstruovaného památníku, střežili pomník zástupci ostravských jednot Československé obce legionářské. Slavnostního aktu a zároveň památce československých hrdinů se přišlo poklonit vedení města Orlové, zástupci ministerstva obrany, již zmínění legionáři, zástupci České a slovenské obce dělostřelecké, sochaři Martin Kuchař, který se významně podílel na obnovené podobě památníku, Martin Chmelař, který se zasloužil o repliku figurálního sousoší a mnoho dalších významných hostů.

Lenka Brzyszkowská (ANO), starostka Orlové: Náš památník je vzpomínkou na československé vojáky a legionáře. Má pohnutou historii, ale podařilo se nám jej díky pomoci Ministerstva obrany České republiky zachránit, a to i se sousoším, za což patří díky architektům Vlastimilovi a Evě Krčmářovým, kteří spolupracovali s panem Martinem Kuchařem na jeho návrhu a sochaři Martinu Chmelařovi, jehož zásluhou se na toto pietní místo vrátila monumentální Slezská orlice, kterou se pyšníme i v heraldickém znaku města. Orlová tak má zpět jeden z významných dokladů její historie."

První etapa rekonstrukce pomníku stála 6,5 milionu korun a městu se na ni podařilo získat dotaci z Ministerstva obrany ČR ve výši 4,4 milionu korun. Předmětem druhé etapy byla replika figurálního sousoší s náklady necelé tři miliony korun. Rovněž na tuto investiční akci město obdrželo dotaci ministerstva obrany ve výši 2,3 milionu korun. Rekonstrukci pomníku zhotovila orlovská firma Meccano a na kamenických pracích se podílel sochař Martin Kuchař z Vělopolí. Repliku figurálního sousoší vytvořil z božanovského pískovce sochař Martin Chmelař, který při její slavnostním odhalení uvedl, že se jedná o životní dílo.

Martin Chmelař, sochař: "Díky práci na figurálním sousoší za mnou jezdili lidé, kteří netušili co to sochařská řehole je a socha takovéto velikosti a této tématiky u nás není úplně obvyklá, takže jsem měl radost, že i mladá generace měla možnost vidět, jak vlastně vzniká socha pomocí starých sochařských technik. Jsem rád, že se to všechno povedlo, že jsme se tady všichni sešli a můžeme tento moment společně oslavovat."
Sandra Štrejlová, mluvčí Orlové: "Během slavnostního odhalení sochař Martin Chmelař obdržel plaketu ministerstva obrany za péči o válečné hroby z rukou ředitele odboru Roberta Speychala. Plaketu přebrala za město Orlová starostka Lenka Brzyszkowská, Martin Lokaj, předseda Jednoty Ostrava 1 ČSOL, a Tomáš Rusek, tajemník téže jednoty. Za práci na obnově památníku padlým za Těšínsko na hřbitově v Orlové vyznamenala Martina Kuchaře Česká a slovenská obec dělostřelecká zlatým českým lvem."

V hrobech, které jsou součástí památníku, je pohřbeno 56 obětí polsko-československého sporu o Těšínsko z let 1918 až 1920. Ne všichni jsou vojáci, kteří padli v tzv. Sedmidenní válce na Těšínsku. S vojáky je zde pohřbeno i osm civilních obětí. Památník vznikl v roce 1928 na základě projektu pražských architektů Jaroslava Stránského a Josefa Šlégla ve spolupráci se sochařem Václavem Žaludem. Idea vzešla ze soutěže, vypsané Spolkem pro poctu padlým za Těšínsko.

Zdroj: https://polar.cz/zpravy/karvinsko/orlova/11000041235/orlova-odhalila-zrekonstruovany-pamatnik-padlym-za-tesinsko