Na to, zda je to pravda, že by mělo dojít k odprodeji tepelného hospodářství, jsme se zeptali starosty města Orlové Jiřího Michalíka.
Jiří Michalík (ČSSD), starosta Orlové: „Ano, je to pravda. Na svém 69. zasedání rady města 14. října bylo takto rozhodnuto, kdy rada města v roli jediného akcionáře SMO rozhodla o prodeji části podniku, takzvaného tepelného hospodářství. Později, 21. října bylo toto odsouhlaseno na zastupitelstvu města, kdy 27 hlasů z 32 přítomných vzalo tuto zprávu na vědomí."
Pane starosto, máte informace o tom, zda se už přihlásili nějací zájemci o koupi tepelného hospodářství města Orlové?
Jiří Michalík (ČSSD), starosta Orlové: „Víte, jednání bez konkrétních závěrů probíhalo v letošním roce. Přihlásili se čtyři zájemci, nebudu je konkretizovat, kdy nabídky o tepelné hospodářství jsou."
Je možné v této chvíli říci termín, kdy by mohlo k prodeji části městské společnosti SMO, která se zabývá šířením tepla, dojít?
Jiří Michalík (ČSSD), starosta Orlové: „Prosím vás, od jednání zastupitelstva 21. října neuplynulo ještě hodně času, veškerá jednání jsou ještě v plenkách. Určitě bychom chtěli tuto záležitost svým způsobem urychlit, ale víte sám, že jsou nutné procedury, které nelze urychlit. Vedení SMO bylo o tomto aktu informováno a bylo pověřeno, aby se ujalo tohoto aktu, a zatím nemá časový horizont. Chceme, aby to bylo v relativně nejkratší době, ale zda to bude do konce roku nebo v příštím roce, nevíme. Procedury nelze ovlivnit, protože jde o nabídku, která se musí posoudit a zpracovat."
Na důvody, proč by mělo být tepelného hospodářství města Orlové prodáno, jsme se zeptali místopředsedy představenstva městské společnosti SMO Alfreda Roika.
Alfred Roik, místopředseda představenstva SMO Orlová: „Důvodem je několik věcí. První věc je ta, že v současné době byl novelizován energetický zákon, který umožňuje dneska se připojit komukoliv kamkoliv, a každý odběratel tepelné energie si může vybrat svého dodavatele. Městem Orlová je postaven horkovod od blízkého výrobce tepla elektrárny Dětmarovice, pro elektrárnu Dětmarovice je to teplo odpadní při výrobě elektrického proudu a tím pádem ta cena je výrazně nižší. K této ceně naše společnost přidává oprávněné náklady, které jsou dány regulačním úřadem. V těchto nákladech jsou opravy, údržby, dispečink a všechno, co k tomu je potřeba. Cena, která je takto spočtena, potom znamená cenu konečnou prodejní."
Jak je to tedy s cenou tepla v Orlové?
Alfred Roik, místopředseda představenstva SMO Orlová: „Všichni si myslí, že cena tepla je tady vysoká, ale opak je pravdou, protože vedlejší města mají cenu výrazně vyšší. Pokud bychom tedy vzali a propočítali se na průměrnou cenu, tak by naše cena byla taková, že by společnost mohla nějakým způsobem vydělávat kolem 20 milionů korun ročně, v tomto případě to vlastně občanům dává."
Existují i další důvody, proč prodat část společnosti SMO Orlová?
Alfred Roik, místopředseda představenstva SMO Orlová: „Důvodem, co vlastníka k tomu vede, je i to, že se objevily žádosti už na odpojení od nás, a ta situace je taková, že loni v naší společnosti byla provedena celkem dost neuvážená velká investice předchozího vedení. Proti původnímu plánovanému investičnímu nákladu nějakých 50 milionů poslední den fungování minulého vedení se podepsaly smlouvy, takže celková investice byla o dalších 53 milionů vyšší a nedalo se s tím nic dělat. Minulé vedení nepřistoupilo k tomu nějak výrazně dobře a dneska je potřeba napravovat jejich špatné fungování tím, že pokud by se tato část podniku prodala v současné době, než se ještě všichni odpojí, tak aspoň nějaká část peněz by byla zpátky. Je také jasné, že nějaká prodejní cena je tržní, to znamená, že prodejem bude nějaký zisk, ale naopak můžeme zabránit nějaké ztrátě, protože pokud by se všichni začali odpojovat, tak to budou zmařené investice, které byly vlastně minulým vedením prosazeny."
S prodejem tepelného hospodářství města Orlové souhlasí i předseda bytového družstva Orlová Jan Katauer.
Jan Katauer, předseda Bytového družstva Orlová: „I když se kolem toho zvedla řada prostě diskusí a nějakých fám, tak je potřeba říct důvod, proč toto rozhodnutí vítám. Dětmarovice dodávají Orlové teplo od roku 1975 spolehlivě a vždy mají nejnižší cenu, protože vyrábějí teplo v černouhelné elektrárně. Orlová vlastní sice rozvodné sítě, ale nemá zdroj tepla a celý problém Orlové je v tom, že celá řada lidí si myslí, že vlastnictví rozvodných sítí je nějaký majetek, ale rozvodné sítě bez zdroje tepla jsou v podstatě městu na nic. Dále Orlová nebude mít nikdy dostatek vlastních peněz, aby si postavila svůj energetický zdroj tepla, a bude vždy odkázána na ty Dětmarovice a dnes při tom, kdy jsou ohroženy dodávky plynu, je to pro Orlovou velká výhoda, protože se nemůže stát, že při uzavření dodávek plynu do republiky by Orlová zůstala bez tepla."
Podle Jana Kataura by díky odprodeji tepelného hospodářství města Orlové mohli družstevníci ušetřit peníze.
Jan Katauer, předseda Bytového družstva Orlová: „Protože jsme zateplili domy, tak zvyšování tady těch stálých nákladů v ceně tepla v podstatě poškozuje družstevníky, protože vlastně ty úspory, které očekávají za zateplení domu, dneska skončí v nákladech SMO."