Shánět peníze na cokoli je čím dál těžší. A samy z nebe nespadnou ani, když se jedná o rekonstrukci kostela. O to příznivější zprávou je, že orlovský kostel Narození panny Marie, díky milionovým investicím, opravdu prokoukl. Největší problém byl s věžemi. Byly tak zchátralé, že ohrožovaly kolemjdoucí.
Martin Pastrnák, děkan karvinský: "Začal jsem tím, že jsem požádal šachtu o vyrovnání důlních škod, na které tento chrám měl nárok. Konkrétně Důl ČSA a státní podnik Diamo vyšly vstříc, takže se začala opravovat první jižní věž. Také město přispělo nemalým dílem."
Město Orlová přispělo na opravu kostela pěti miliony korun. Přístup radnice děkan Pastrnák velmi oceňuje a vzájemné vztahy s vedením města označuje za nadstandardní. Celkové náklady na obnovu chrámu však přesáhly 17 milionů. Stát se na náročné rekonstrukci podílel pouze částkou 2 a půl milionu korun.
"Jak všichni víme, stát musí velmi bedlivě přemýšlet nad tím, do čeho bude investovat. A prosadit opravu, byť Slezských hradčan, v Orlové je pro Pražáky tak obtížné, protože oni neví, kde Orlová leží," řká děkan Pastrnák.
Příjemným překvapením ale jsou nejen pro děkana příspěvky farníků: "Jejich příspěvky byly velmi náročné, mnohdy to byly i milionové částky."
Ještě jednou ale musíme zmínit roli města. Díky třísettisícové finanční injekci se mohla uskutečnit také generální oprava varhan. "Takže bych chtěl spojit to světské nebo kulturní s tím duchovním. Protože si myslím, že v kostele se mohou setkávat lidé nejenom věřící, ale také nevěřící," říká děkan a dodává: "Myslím si, že kostel by měl spojovat nebo být útočištěm pro to, aby lidé hledali to, co je spojuje, ne to, co je dělí."