Podle slov vyšetřovatelů mizí na Orlovsku a Karvinsku stovky kubíků dříví. Lidé stromy kácejí ručními pilami a odvážejí si je na dvoukolácích buď pro vlastní potřebu nebo na prodej. Jen od ledna letošního roku eviduje policie třináct případů nelegálního vykácení lesních dřevin.
"Jedná se o velmi rozsáhlý terén, což nám situaci značně komplikuje," říká mluvčí karvinské policie Zlatuše Viačková. Přesto se nám poslední tři krádeže podařilo objasnit.”
Policie spojila síly s městskými strážníky a také firmami, na jejichž pozemcích dřevo mizí.
"Snažíme se vymezit ty lokality, kde je ten nejčastější nápad," říká velitel městských strážníků v Orlové Roman Galia. "Oslovilo nás i životní prostředí a firma Asental, kde nám vymezili některé plochy, o kterých jsme ještě nevěděli," dodává.
Poté, co začal ve sběrnách platit zákaz hotovostních plateb, krást kovy se už nevyplácí, zloději proto přešli na dřevo. Často mají krádeže na svědomí dobře organizované skupiny.
"Já bych rád oslovil občany Orlové, pokud uvidí nějakou osobu, která tlačí vozík, popřípadě si to montují na kola, nebo jsou v lese a slyší motorové pily, aby nám to oznamovali, vybízí velitel Městské policie Orlová Roman Galia.
Rozsáhlými krádežemi se zabývá také Česká inspekce životního prostředí. Ta může za narušování lesního porostu na přistižené viníky uvalit až milionové pokuty.