Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Sbírka plyšových hraček

Orlová |

Nejen na sebe myslí děti ze základní školy Ke Studánce v Orlové. Rozhodli se udělat radost dětem v nemocnicích nebo v dětských domovech. Uspořádali mezi sebou sbírku plyšových hraček.

Radka Václavíková, učitelka ZŠ Ke Studánce Orlová: "Nápad vznikl při vánočním úklidu, kdy jsem doma našla nějaké plyšáky, které už nepotřebuju, už jsem velká holka. Napadlo nás, že i děti mají spoustu plyšáků, které nepotřebují, které jim zůstanou, no a tak vznikl tady ten nápad, že si každé dítě přinese jednoho plyšáka, na něho si napíše svůj nápad, co by chtěli ve škole nového nebo co bychom pro ně, my učitelé, mohli udělat a to pro ně byla ta odměna za to, že plyšáka přinesou."

Žáci do školy přinesli 512 plyšáků. U většiny z nich už je určeno, kam dál zamíří. Radka Václavíková, učitelka ZŠ Ke Studánce Orlová: "Část plyšáků půjde do orlovské nemocnice, kde už jsme psali email a čekáme na odpověď, kolik by jich asi chtěli. Část plyšáků by měla jít do dětského domova no a zbytek nám tady holky deváťačky, které pracují pro nějakou nadaci Duha, říkaly, že by si je tam vzaly, že tam vybírají plyšáky celoročně."

Sbírání plyšáků proběhlo ve spolupráci s žákovskou radou. Její členové donesli do každé třídy leták, kde bylo napsáno, o jakou akci jde. Společně ve třídě děti plyšáky nahromadily, spojily je v jeden řetěz a potom je za každou třídu přinesl jeden zástupce. A nechyběli ani vzkazy pro učitele, co by od nich žáci chtěli.

Radka Václavíková, učitelka ZŠ Ke Studánce Orlová: "Nám učitelům se nejvíc líbilo přání, že jeden den by mohla být ve škole pizza na oběd. Objevujou se tam vzkazy, že by si vybrali mezi sebou noviny, že by uspořádali sběr a za vybrané peníze že by uspořádali pro ostatní děti diskotéku. Nebo že by udělali burzu starého oblečení a za utržené peníze že by vybavili něco ve škole."

Nejvíce plyšáku přinesli ti nejmladší školáci, zapojili se ale i žáci devátých tříd.

Klára Siekerová, žákyně ZŠ Ke Studánce Orlová: "Já jsem přinesla 3 a vím, že tady spolužačka jednoho a jinak ostatní nevím. Mně se to líbilo, protože já už jsem jednou v kojeneckém ústavu byla u malých dětí, taky jsme jim tam právě dávali hračky a chvilku jsme si s nima hráli."

Kamila Plašová, žákyně ZŠ Ke Studánce Orlová: "Já jsem měla radost z toho, že někomu udělám radost. Někteří řekli, že doma plyšáky nemají, ale hezké gesto bylo, že šli a koupili plyšáka a donesli ho tady."

Sbírání plyšáku není jedinou akcí, při které žáci základní školy Ke Studánce myslí na ostatní. Adoptovali například na dálku chlapce z Indie.

Ivo Bojas, ředitel ZŠ Ke Studánce Orlová: "U našich dětí se projevuje velmi vysoké sociální cítění. Podporuje to i naše žákovská rada, která tady funguje od založení školy. Smyslem práce té žákovské rady je nejen vznášet prosby a požadavky, co by si děti přály, aby škola nějakým způsobem změnila, ale zároveň přicházejí i se svými nápady co by zorganizovaly a pomáhaly organizovat a cítí se díky tomu důležitě a zodpovědně, protože mají možnost se spolupodílet na celém dění školy a charakteristice školy. Děti mezi sebou pořádají sbírky na podporu zvířat v zoologické zahradě, takže jsme adoptivní rodiče malé žirafy Orionky v ZOO v Ostravě, dále máme adoptivního chlapce v Indii, Mahendru. Dále děti podporují psí útulek a zapojily se loni do programu Brýle pro Afriku, kdy se, ve spolupráci s dvěma mateřskými školami, podařilo posbírat 98 brýlí, které jsme přes speciální oční školu v Praze poslali do středoafrické republiky. Další charitativní akce je podpora nadace Šance v Praze. Je to centrum, které pomáhá komerčně zneužívaným dětem, se zapojit do běžného života, takže například ta naše spolupráce spočívá v tom, že ony v tom centru ty děti skládají dohromady třeba prupisky. Naše děti pak koupí tu prupisku a tím přispějí na provoz toho střediska."

Školáci podporují i další zajímavé projekty, které se vám v budoucnu budeme snažit představit.

Nahlásit chybu


Americký developer představil projekt průmyslové zóny v Karviné

Americká developerská společnost spolu se zástupci MS kraje představila podobu plánované průmyslové zóny v Karviné. Moderní průmyslová zóna o velikosti 330 tisíc metrů čtverečních by měla po dokončení přinést Karvinsku 4500 nových pracovních míst.

Na Rudné ve Svinově postupně zdemolují mosty, provoz bude sveden vždy na druhou polovinu

Včera 8:24 | Ostrava-město | Libor Běčák

V úterý 26. listopadu 2024 začne rekonstrukce mostů na Rudné ulici v Ostravě-Svinově. Oba mosty silnice I/11 budou zdemolovány a do roku 2026 nahrazeny novými konstrukcemi. Po dobu prací bude zachován obousměrný provoz v jednom pruhu pro každý směr. Projekt za 95,6 milionu Kč slibuje životnost nových mostů minimálně 100 let.

Rozsvícení vánočních stromů bude letos na obou náměstích ve Frýdku i v Místku

Frýdek-Místek letos poprvé uskuteční rozsvěcení stromu v obou částech města. K tradičnímu hojně navštěvovanému rozsvěcení na náměstí Svobody přidá komornější akci na Zámeckém náměstí. To bude navíc během dvou adventních víkendů bez aut.

Diamantová svatba znamená 60 let společného života

Včera 11:07 | Bruntál | Karel Soukop | Jesenický expres

Psal se říjen roku 1964. Do společného svazku manželského tehdy vstoupili v Táboře dva snoubenci Bohuslav a Helena. V tomto svazku přečkali mnohá dobrá i složitá období a dnes jejich krásné manželství trvá přesné 60 let. Ve stupnici našich svateb se tato svatba nazývá svatbou diamantovou.

Možnosti studia i zaměstnání pro vycházející žáky na veletrhu Artifex

Včera 10:52 | Bruntál | Karel Soukop | Jesenický expres

Veletrh Artifex je pravidelnou příležitostí pro vycházející žáky základních škol, jak získat cenné informace. Na prezentacích středních škol i firem ze širokého regionu si mohou své budoucí povolání nebo studium na místě přímo osahat.

Pytláci mořských želv byli odsouzeni díky spolupráci Zoo Liberec a ZOO Ostrava

Včera 8:56 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Pytláci mořských želv v Indonésii byli odsouzeni na dva a půl roku vězení díky zásahu ochránců přírody, na kterém se podíleli i zoologové z českých zoologických zahrad v Liberci a Ostravě. Zásah proběhl v souostroví Pulau Banyak, kde čeští odborníci dlouhodobě spolupracují s indonéskými kolegy na ochraně ohrožených mořských želv.

Zvuk bubnů v Čeladné burcoval k ochraně dětí před násilím

Čeladenskou mateřskou školou se nesl hlasitý zvuk bubnů, který upozornil na Světový den prevence týrání a zneužívání dětí. K projektu Bubnovačka se tu připojili v rámci pravidelné lekce muzikoterapie.

Archeologové v Opavě objevili středověké sídliště i velmi vzácnou poutní láhev

20. listopadu 2024 19:13 | Opava | Yvona Fajtová | Opavský expres

Na budoucí stavbě jižního obchvatu Opavy od léta probíhal archeologický výzkum. A přinesl vzácné objevy. Vedle velmi dobře dochovaných pozůstatků germánského osídlení z mladší doby římské byl velkým překvapením objev středověkého sídliště.

V centru Ostravy už stojí vánoční strom. Má 11 metrů a přijel ze Svinova

20. listopadu 2024 12:07 | Ostrava-město | Tomáš Kořistka | Ostravské minuty

Vánoční strom, který se letos stane ozdobou Ostravských Vánoc to měl tentokrát jen kousek. Darovala ho totiž rodina, která žije v ostravském obvodu Svinov. Na jeho usazování na Masarykovo náměstí se pyšný majitel přišel osobně podívat.

Město pořídilo nové kotce do orlovského psího útulku

20. listopadu 2024 16:15 | Orlová | Monika Ociepková | Orlovský miniexpres

Orlovský útulek dokončuje realizaci nových moderních kotců v místním útulku, které výrazně zlepší podmínky pro toulavé a opuštěné psy.


Obce ovlivněné těžbou získaly od Nadace OKD 20 milionů korun

20. listopadu 2024 17:10 | Karviná | Monika Danková | Regionální zprávy POLAR

Společnost OKD poskytla už podruhé své nadaci mimořádný finanční dar ze svého zisku. I tentokrát si peníze rozdělí sedm měst a obcí na Karvinsku, které jsou ovlivněny těžbou. Patří mezi ně opět i Karviná nebo Stonava.

Stonava díky dotaci zavádí nový systém třídění odpadu

20. listopadu 2024 13:04 | Stonava | Jiří Brzóska | Stonavský expres

Obec Stonava získala finanční prostředky z Operačního programu Životní prostředí 2021–2027 na realizaci projektu „Stonava – Systém odděleného sběru materiálově využitelných odpadů“. Díky tomuto projektu bylo pořízeno 1200 plastových nádob na tříděný odpad, které budou zdarma distribuovány všem domácnostem s rodinnými domy, chatkami nebo zahradami. Od nového roku nebude možno odpad třídit do plastových pytlů.

Stonavští myslivci oslavili svatého Huberta v novém duchu

20. listopadu 2024 13:03 | Stonava | Jiří Brzóska | Stonavský expres

Víkend ve Stonavě se nesl ve znamení myslivecké tradice a oslavy patrona lovců a ochránců přírody, svatého Huberta. Letošní slavnosti proběhly v komornější atmosféře, než bylo v minulosti zvykem, ale o to více zdůraznily smysl a hodnoty myslivecké činnosti.

Stonava remizovala s lídrem tabulky, rozhodly trefy z první půle

20. listopadu 2024 13:02 | Stonava | Jiří Brzóska | Stonavský expres

Muži SK Stonava mají za sebou poslední zápas podzimní části sezónu. V něm hostili lídra tabulky Český Těšín. Zápas se odehrál na umělé trávě v Horní Suché.

Piotr i Wiktor w finale konkursu recytacji

20. listopadu 2024 13:00 | Stonava | Otýlie Tobolová | Stonavský expres

W eliminacjach konkursu recytacji, które odbyły się w budynku polskiej szkoły w Czeskim Cieszynie, o uczestnictwo w finale powalczyło również pięcioro recytatorów ze Stonawy. Organizatorem tych konkursów jest Polska Szkoła Podstawowa im. Jana Kubisza w Gnojniku.

Sbírka plyšových hraček
Vydáno 14. ledna 2009 18:26, Orlová, Lukáš Hudeček
Nejen na sebe myslí děti ze základní školy Ke Studánce v Orlové. Rozhodli se udělat radost dětem v nemocnicích nebo v dětských domovech. Uspořádali mezi sebou sbírku plyšových hraček.

Radka Václavíková, učitelka ZŠ Ke Studánce Orlová: "Nápad vznikl při vánočním úklidu, kdy jsem doma našla nějaké plyšáky, které už nepotřebuju, už jsem velká holka. Napadlo nás, že i děti mají spoustu plyšáků, které nepotřebují, které jim zůstanou, no a tak vznikl tady ten nápad, že si každé dítě přinese jednoho plyšáka, na něho si napíše svůj nápad, co by chtěli ve škole nového nebo co bychom pro ně, my učitelé, mohli udělat a to pro ně byla ta odměna za to, že plyšáka přinesou."

Žáci do školy přinesli 512 plyšáků. U většiny z nich už je určeno, kam dál zamíří. Radka Václavíková, učitelka ZŠ Ke Studánce Orlová: "Část plyšáků půjde do orlovské nemocnice, kde už jsme psali email a čekáme na odpověď, kolik by jich asi chtěli. Část plyšáků by měla jít do dětského domova no a zbytek nám tady holky deváťačky, které pracují pro nějakou nadaci Duha, říkaly, že by si je tam vzaly, že tam vybírají plyšáky celoročně."

Sbírání plyšáků proběhlo ve spolupráci s žákovskou radou. Její členové donesli do každé třídy leták, kde bylo napsáno, o jakou akci jde. Společně ve třídě děti plyšáky nahromadily, spojily je v jeden řetěz a potom je za každou třídu přinesl jeden zástupce. A nechyběli ani vzkazy pro učitele, co by od nich žáci chtěli.

Radka Václavíková, učitelka ZŠ Ke Studánce Orlová: "Nám učitelům se nejvíc líbilo přání, že jeden den by mohla být ve škole pizza na oběd. Objevujou se tam vzkazy, že by si vybrali mezi sebou noviny, že by uspořádali sběr a za vybrané peníze že by uspořádali pro ostatní děti diskotéku. Nebo že by udělali burzu starého oblečení a za utržené peníze že by vybavili něco ve škole."

Nejvíce plyšáku přinesli ti nejmladší školáci, zapojili se ale i žáci devátých tříd.

Klára Siekerová, žákyně ZŠ Ke Studánce Orlová: "Já jsem přinesla 3 a vím, že tady spolužačka jednoho a jinak ostatní nevím. Mně se to líbilo, protože já už jsem jednou v kojeneckém ústavu byla u malých dětí, taky jsme jim tam právě dávali hračky a chvilku jsme si s nima hráli."

Kamila Plašová, žákyně ZŠ Ke Studánce Orlová: "Já jsem měla radost z toho, že někomu udělám radost. Někteří řekli, že doma plyšáky nemají, ale hezké gesto bylo, že šli a koupili plyšáka a donesli ho tady."

Sbírání plyšáku není jedinou akcí, při které žáci základní školy Ke Studánce myslí na ostatní. Adoptovali například na dálku chlapce z Indie.

Ivo Bojas, ředitel ZŠ Ke Studánce Orlová: "U našich dětí se projevuje velmi vysoké sociální cítění. Podporuje to i naše žákovská rada, která tady funguje od založení školy. Smyslem práce té žákovské rady je nejen vznášet prosby a požadavky, co by si děti přály, aby škola nějakým způsobem změnila, ale zároveň přicházejí i se svými nápady co by zorganizovaly a pomáhaly organizovat a cítí se díky tomu důležitě a zodpovědně, protože mají možnost se spolupodílet na celém dění školy a charakteristice školy. Děti mezi sebou pořádají sbírky na podporu zvířat v zoologické zahradě, takže jsme adoptivní rodiče malé žirafy Orionky v ZOO v Ostravě, dále máme adoptivního chlapce v Indii, Mahendru. Dále děti podporují psí útulek a zapojily se loni do programu Brýle pro Afriku, kdy se, ve spolupráci s dvěma mateřskými školami, podařilo posbírat 98 brýlí, které jsme přes speciální oční školu v Praze poslali do středoafrické republiky. Další charitativní akce je podpora nadace Šance v Praze. Je to centrum, které pomáhá komerčně zneužívaným dětem, se zapojit do běžného života, takže například ta naše spolupráce spočívá v tom, že ony v tom centru ty děti skládají dohromady třeba prupisky. Naše děti pak koupí tu prupisku a tím přispějí na provoz toho střediska."

Školáci podporují i další zajímavé projekty, které se vám v budoucnu budeme snažit představit.

Zdroj: https://polar.cz/zpravy/karvinsko/orlova/411/sbirka-plysovych-hracek