Radka Václavíková, učitelka ZŠ Ke Studánce Orlová: "Nápad vznikl při vánočním úklidu, kdy jsem doma našla nějaké plyšáky, které už nepotřebuju, už jsem velká holka. Napadlo nás, že i děti mají spoustu plyšáků, které nepotřebují, které jim zůstanou, no a tak vznikl tady ten nápad, že si každé dítě přinese jednoho plyšáka, na něho si napíše svůj nápad, co by chtěli ve škole nového nebo co bychom pro ně, my učitelé, mohli udělat a to pro ně byla ta odměna za to, že plyšáka přinesou."
Žáci do školy přinesli 512 plyšáků. U většiny z nich už je určeno, kam dál zamíří. Radka Václavíková, učitelka ZŠ Ke Studánce Orlová: "Část plyšáků půjde do orlovské nemocnice, kde už jsme psali email a čekáme na odpověď, kolik by jich asi chtěli. Část plyšáků by měla jít do dětského domova no a zbytek nám tady holky deváťačky, které pracují pro nějakou nadaci Duha, říkaly, že by si je tam vzaly, že tam vybírají plyšáky celoročně."
Sbírání plyšáků proběhlo ve spolupráci s žákovskou radou. Její členové donesli do každé třídy leták, kde bylo napsáno, o jakou akci jde. Společně ve třídě děti plyšáky nahromadily, spojily je v jeden řetěz a potom je za každou třídu přinesl jeden zástupce. A nechyběli ani vzkazy pro učitele, co by od nich žáci chtěli.
Radka Václavíková, učitelka ZŠ Ke Studánce Orlová: "Nám učitelům se nejvíc líbilo přání, že jeden den by mohla být ve škole pizza na oběd. Objevujou se tam vzkazy, že by si vybrali mezi sebou noviny, že by uspořádali sběr a za vybrané peníze že by uspořádali pro ostatní děti diskotéku. Nebo že by udělali burzu starého oblečení a za utržené peníze že by vybavili něco ve škole."
Nejvíce plyšáku přinesli ti nejmladší školáci, zapojili se ale i žáci devátých tříd.
Klára Siekerová, žákyně ZŠ Ke Studánce Orlová: "Já jsem přinesla 3 a vím, že tady spolužačka jednoho a jinak ostatní nevím. Mně se to líbilo, protože já už jsem jednou v kojeneckém ústavu byla u malých dětí, taky jsme jim tam právě dávali hračky a chvilku jsme si s nima hráli."
Kamila Plašová, žákyně ZŠ Ke Studánce Orlová: "Já jsem měla radost z toho, že někomu udělám radost. Někteří řekli, že doma plyšáky nemají, ale hezké gesto bylo, že šli a koupili plyšáka a donesli ho tady."
Sbírání plyšáku není jedinou akcí, při které žáci základní školy Ke Studánce myslí na ostatní. Adoptovali například na dálku chlapce z Indie.
Ivo Bojas, ředitel ZŠ Ke Studánce Orlová: "U našich dětí se projevuje velmi vysoké sociální cítění. Podporuje to i naše žákovská rada, která tady funguje od založení školy. Smyslem práce té žákovské rady je nejen vznášet prosby a požadavky, co by si děti přály, aby škola nějakým způsobem změnila, ale zároveň přicházejí i se svými nápady co by zorganizovaly a pomáhaly organizovat a cítí se díky tomu důležitě a zodpovědně, protože mají možnost se spolupodílet na celém dění školy a charakteristice školy. Děti mezi sebou pořádají sbírky na podporu zvířat v zoologické zahradě, takže jsme adoptivní rodiče malé žirafy Orionky v ZOO v Ostravě, dále máme adoptivního chlapce v Indii, Mahendru. Dále děti podporují psí útulek a zapojily se loni do programu Brýle pro Afriku, kdy se, ve spolupráci s dvěma mateřskými školami, podařilo posbírat 98 brýlí, které jsme přes speciální oční školu v Praze poslali do středoafrické republiky. Další charitativní akce je podpora nadace Šance v Praze. Je to centrum, které pomáhá komerčně zneužívaným dětem, se zapojit do běžného života, takže například ta naše spolupráce spočívá v tom, že ony v tom centru ty děti skládají dohromady třeba prupisky. Naše děti pak koupí tu prupisku a tím přispějí na provoz toho střediska."
Školáci podporují i další zajímavé projekty, které se vám v budoucnu budeme snažit představit.