Do projektu "Adoptuj panenku a zachráníš dítě" se základní škola Karla Dvořáčka zapojila už před čtyřmi lety. Panenky vyráběla v té době děvčata, která jsou už na gymnáziu nebo jiných středních školách. O tom, že mohou pomáhat jiným dětem, se školáci dozvěděli z internetu.
Anna Papajová,učitelka ZŠ K. Dvořáčka: "V podstatě jsme v hodinách informatiky pracovali s internetem a vyhledávali jsme různé zajímavosti a tohle nás zaujalo velice."
Panenka musí být vyrobena z ekologických materiálů, podle střihu, který je k nalezení na internetových stránkách UNICEF. Její výroba pak není vůbec jednoduchá.
Anna Papajová , učitelka ZŠ K. Dvořáčka: "Jednu panenku sám vyrobit, to potřebuje zručnost. No a třeba to je nebaví, ale když to udělají dva tři lidi společně, tak to celkem jde."
Každá panenka je ochráněna rodným listem, kde jsou údaje o tvůrci panenky a o samotné panence. V této době panenky vyrábí na základní škole Karla Dvořáčka deset žáků.
Anketa mezi žáky: 1. "Já jsem zatím udělala zatím jednu panenku a mamka nakreslila obličej a udělala vlasy a já jsem udělala oblečení a tělo." 2. "Zatím jsem vyrobila jednu." 3. "Mně s tím pomáhala mamka, já jsem ji vyplnila tělíčko a mamka ji udělala vlasy a ušila oblečení." 4. "Mamka mi pomáhala, já jsem udělala tělíčko a šaty a mamka udělala šaty."
Za čtyři roky se podařilo vyrobit už přes čtyřicet panenek. Anna Papajová, učitelka ZŠ K. Dvořáčka: "My jsme vyrobili k dnešnímu dni 42 panenek a deset jich máme ještě rozpracovaných. A z těch 42 máme vlastně 16 pohledů, které se vrátily, že jsou 100% prodané."
Panenky od orlovských školáků si koupili lidé například z Prahy nebo Českého Těšína. Jednu z panenek adoptovali i sami žáci základní školy. Peníze na ni vybrali žáci šesté C. Školákům se podařilo prodat i šest panenek v rámci prosincového dne otevřených dveří na škole, kdy v rámci něj proběhl také den pro UNICEF.