Reklama

Petanque je sportem pro všechny

  • 1. září 2010,
  • 1:43,
  • Orlová,
  • Richard Kutěj

Rekreační zábavná hra, která může chytit člověka každého věku a při dostatečné píli se dá hrát také na vysoké úrovni. Takový je stále populárnější petanque, který má bohatou tradici také v Orlové. Vždyť zdejší klub patří mezi první oficiální kluby v celé České republice.

Reklama

Top Orlová 3. oddíl petanque Orlová, tak se jmenuje zdejší tým a tento název má svůj důvod. Jaromír Puhr, předseda klubu: „Klub vznikl v roce 1994, hra se přivezla v podstatě z Francie a i když se hrála už amatérsky, Orlová byla mezi prvními třemi kluby, které založily svaz petanque u nás. Dnes už je v České republice klubů 56."

Petanque je při tom hra, která může zaujmout každého a v každém věku. A začátky nejsou nijak náročné. Jaromír Puhr, předseda klubu: „Je to velice jednoduchá hra a říká se, že od 6 do 96 let se dá běžně hrát. Může hrát mladý proti starému, muž proti ženě. Pro začátek stačí koule, které se dají zakoupit v každém sportu. Pokud začne člověk hrát vážněji, pořídí si již koule na vyšší úrovni. Takže žádná fyzička, chce to jen volný čas, trochu se naučit techniku a může se začít. Říká se, že je to nejvíce demokratická hra, protože hráči si mohou zvolit jakékoli prostředí a terén. Soutěže se pak již hrají na vymezeném hřišti, ale dá se hrát opravdu všude, nehraje se jen na trávě."

Orlovský tým patří mezi ty, které pořádají soutěže, ale jezdí také hrát po celé republice. Mezi talenty patří třeba Radim Bury, člen juniorské reprezentace, která Českou republiku nedávno reprezentovala i na Mistrovství Evropy ve Francii.

Našeho reprezentanta jsme se zeptali, co jej na tomto sportu nejvíce baví. Radim Bury, člen týmu: „Je tady dobrá společnost a prostě mě to baví. Co je nejtěžší? No, asi všechno." Vrcholová hra chce zkrátka své, a aby měl výkony, trénuje Radim až osm hodin týdně.

Mezi úspěšné orlovské hráčky patří také Jana Krůlová. Co ke sportu přivedlo tuto dámu? Jana Krůlová, členka týmu: „Jednou jsem přišla na náborovou soutěž,v té jsem vyhrála, chytlo mě to a hraji pořád."

Orlovský tým hledá stále nové členy nejen pro hraní na špičkové úrovni. Pokud vás hra zaujala, najdete veškeré informace na www.top.riska.cz.
Sylva Hottková
Karviná
od 8 140 Kč

Detail

Obaly Adamec a.s.
Karviná
od 18 000 Kč do 20 000 Kč

Detail

Nemocnice s poliklinikou Karviná-Ráj, příspěvková organizace
Karviná
od 31 920 Kč do 100 303 Kč

Detail

Nejčtenější zprávy

Reklama

PR články

Více PR článků
Zavřít reklamu