Do Orlové přicestovaly dva nové zvony

  • 8. září 2010,
  • 0:00,
  • Orlová,
  • Richard Kutěj

Svatá Barbora a svatý Martin. Tak se jmenují dva nové zvony, které minulý týden přicestovaly z Německa do Orlové a budou vyzvánět ze severní věže orlovského katolického kostela. Křest a zavěšení zvonů tam proběhne v neděli 12. září a všichni jsou na tuto historickou událost srdečně zváni.

Reklama

Svatá Barbora a svatý Martin nahradí dva původní zvony, které v únoru 1942 odvezla z Orlové německá vojska. Stane se tak po dlouhých 68 letech.

Martin Pastrňák, orlovský katolický farář: „Je to určitě významná historická událost. Větší zvon je zasvěcen svatému Martinovi a váží 1370 kilo. Ten menší zvon je zasvěcen svaté Barboře, patronce horníků a zdejšího kraje, a má 930 kilo."

Zvony stály 1 a půl milionu korun a vyrobeny byly v Německu. Peníze na ně pocházejí z veřejné sbírky, ale také od sponzor, mezi nimiž nechybělo ani město Orlová.

Martin Pastrňák, orlovský katolický farář: „Výroba zvonů trvá více jak tři týdny. Zvony jsou odlévány ze směsi kovů, kde 70 procent tvoří měď. Jsou tam také různé vzácné slitiny. Zvon zraje v zemi, neboť v zemi je umístěna forma, do které se zvon odlévá. A tři týdny potom chladne a zraje a čeká se, jak vše dopadne. Tady naštěstí vše dopadlo výborně."

Zajímavostí jistě je, že katolické zvony se zpravidla začínají odlévat v pátek, tedy v den, kdy zemřel Ježíš. Orlovské zvony přicestovaly od výrobce ve čtvrtek. Cesta trvala s přestávkami téměř přesně 24 hodin. Jaká tedy byla?

Petra Fanturová, řidička: „Bez problémů, úplně paráda, tady toto kdybych mohla, tak jezdím furt."

Město si zvony poprvé poslechne v neděli 12. září. A v jakých časech je pak místní obyvatelé budou slýchávat pravidelně?

Martin Pastrňák, orlovský katolický farář: „Barbora, ten menší zvon, ten bude zvonit ráno v 6 hodin, v poledne a odpoledne v 6 hodin. Ten svatý Martin spolu s ostatními zvony, které jsou dohromady 4, budou zvonit před každou mší svatou."

Obyvatelé Orlové se na své zvony již těší. Vždyť pozornost vzbudil už jejich samotný příjezd.

Anketa, obyvatelé Orlové: 1. „Já se na ně těším od doby, co jsem na ně taky složila nějakou částku." 2. „Určitě je to nádhera. Tak dlouho tady nebyly." 3. „Je dobře, že se něco dělá pro památky."

A na závěr ještě jednou pozvánka na slavnostní událost, které bude přítomen i Ostravsko-opavský biskup František Václav Lobkowitz.

Martin Pastrňák, orlovský katolický farář: „Celý proces žehnání a vyzvedávání zvonů bude v neděli 12. září od 9 hodin od rána a všichni jsou srdečně zváni, protože si myslím, že v dějinách města je to opravdu ojedinělá událost."

 
Líheň 2019 / soutěž amatérských hudebníků

07.03. 19:00 - 01.06. 0:00
Havířov, Stolárna Havířov a Hard Cafe Karviná

SEJONG Czech s.r.o.
Karviná
od 100 000 Kč

Detail

Garsys, s.r.o.
Karviná
od 17 000 Kč

Detail

Garsys, s.r.o.
Karviná
od 17 000 Kč

Detail

Nejčtenější zprávy

Reklama

PR články

Více PR článků
Zavřít reklamu