Veškeré stávající cestovní doklady zůstávají v platnosti, a to po dobu, která je v nich uvedena. Otisky prstů se u některých žádostí o pas snímat nebudou.
Silvie Bednářová, vedoucí odboru vnitřních věcí MěU Orlová: "U žádosti o vydání cestovního dokladu pro děti do šesti let se otisky prstu pořizovat nebudou. Stejně tomu bude u cestovních dokladů, které byly vydány v takzvané zkrácené lhůtě a platí šest měsíců, ani tam se biometrické údaje nepořizují."
Občané se snímání otisků svých prstů obávat nemusí, princip je naprosto jednoduchý. Silvie Bednářová, vedoucí odboru vnitřních věcí MěU Orlová: "Otisky prstů budou pořizovány v tomto pořadí - ukazováček pravé ruky, pokud není možno sejmout otisk ukazováčku, pořizuje se otisk palce, prostředníčku, případně prsteníčku. A poté ukazováček levé ruky. I tady platí, že pokud není možno sejmout otisk ukazováčku, pořizuje se otisk palce, prostředníčku případně prsteníčku. Malíčky se nesnímají."
Důvodů pro zavedení snímání biometrických údajů o otiscích prstů při vyřizování nových cestovních dokladů je více. Silvie Bednářová, vedoucí odboru vnitřních věcí MěU Orlová: "Je to z důvodu jednoznačné identifikace držitele e-pasu a tyto biometrické údaje se potom používají pro ověření totožnosti občana a pro ověření pravosti dokladu."
Odbor vnitřních věcí upozorňuje občany, že v období od 25. do 31. března nebude možné podávat žádosti o vydání e-pasu, provádět kontroly těchto pasů po doručení od výrobce, ani vyrobené e-pasy předávat občanům. Důvodem bude odpojení obecních úřadů s rozšířenou působností od systému cestovních dokladů s biometrickými prvky. V posledním březnovém týdnu si budou moci občané požádat pouze o zapsání dítěte do cestovního dokladu či o vystavení cestovního dokladu ve zkrácené lhůtě, tedy do 15 dnů, který má platnost 6 měsíců. Požadavky na e-pasy tak budou přijímány až od 1. dubna.