Radislav Hájek, vedoucí Odboru životního prostředí MěÚ Orlová: "Den Země, dvaadvacátý duben, si myslím, že je každoročně dnem, kdy každý má příležitost a možnost aspoň jedou v roce se pozastavit nad sebou samým, nad svým vztahem k přírodě, tedy k zemi. Proto i město Orlové se snaží oslovit veřejnost prostřednictvím takovéto akce. My využíváme dlouhodobé zkušenosti, dobré zkušenosti, prakticky pět let s občanským sdružením Vita z Ostravy, které nám dělá ekologickou výchovu na školách."
Ekologické sdružení Vita připravilo v rámci orlovských oslav Dne Země řadu stánků, kde se především dětští účastníci dozvěděli užitečné ekologické informace, mnohé si navíc vyzkoušeli přímo svýma rukama a probíhaly také zajímavé soutěže.
Kateřina Kohoutová, VITA Ostrava: "Určitě se dozví důležité informace jak zemi pomáhat nebo jak jí alespoň neškodit, ale hlavně prakticky si tady zažijí, prožijí, vyzkouší. Můžou si tady filcovat, mohou vyrábět ruční papír, dozví se o procesu recyklace, jak to funguje, jak se třídí, jak se separuje. Mohou tady poznávat bylinky podle čichu, mohou si je ohmatat, mohou je poznávat podle obrázku, takže je toho tady toho plno. Jsou tady i živá zvířata."
Prezentoval se například orlovský psí útulek a také organizace Podané ruce. Ta se zabývá canisterapií, což je terapie za přítomnosti psů.
Kateřina Kohoutová, VITA Ostrava: "Tématem letošní oslavy jsou rostliny. Letos to tedy zaměřujeme tím směrem, že si mohou například zasadit břečťan, ozelenit balkóny doma. Takže je toho opravdu spousta co si mohou odnést. Přes bylinky, břečťany, rostlinky, ruční papíry, mohou tady mlátit cepem, poznávat obilí, sázet obilí, jíst obilné kaše, takže je toho tady celá řada."
V rámci oslav Dne Země byly také vyhlášeny výsledky soutěže ve sběru papíru. První cena patří orlovské škole a školce s polským vyučovacím jazykem, která nasbírala 70 kilogramů papíru na jednoho žáka. Žáky školy tak čeká výlet do pralesa Mionší, kde pro ně bude připravena indiánská hra.