Pracovní skupina podporovaná experty na ústavní právo se shodla na tom, že domkaře, kteří budou pálit ve svých domovních kotlích odpad, pet lahve či pneumatiky, budou pokutovat. A to až do výše dvaceti tisíc korun. Pokuta bude hrozit i těm, kdo kontrolu neumožní. Nyní se diskutuje o dalších podrobnostech tohoto opatření. Například o tom, kdy tento návrh projde legislativou či jak budou kontroly probíhat.
Tomáš Chalupa, ministr životního prostředí: "Zatím se kloníme k tomu, že tím, kdo by měl provádět ty kontroly a postihovat ty neslušné, ale zároveň neobtěžovat ty slušné, by měly být pověřené obce. Vše by se tak mělo dít na základě důvodného podezření. Tím jediným, který dokáže posoudit podle našeho názoru, zda je to pouze sousedská msta anebo je to skutečně reálné odůvodnění, že k té situaci dochází, je ten, kdo tu situaci zná nejlépe v místě, a to jsou příslušné radnice."
Jiří Michalík (ČSSD), starosta Orlové: „Vítám iniciativu, že by se tyto věci mohly změnit a my bychom mohli kontrolovat ty topeniště a s občany popřípadě zahájit správní řízení nebo je pokutovat. Protože mnozí si neuvědomují, že to, čím topí, ovlivňuje i život okolí."
Jak ale dále starosta Orlové podotýká, to jestli nové řešení skutečně přinese kýžené výsledky, ukáže až praxe. Dosavadní řešení špatného ovzduší na různých úrovních bylo dosud spíše bezzubé.
Jiří Michalík (ČSSD), starosta Orlové: „Provedla se spousta opatření u velkých firem či u velkých znečišťovatelů a dle mého názoru to nijak neovlivnilo kvalitu ovzduší v našem městě nebo v našem správním rajonu."
V současné době je v Orlové asi 2000 drobných topenišť. A ty topí opravdu různě.
Jiří Michalík (ČSSD), starosta Orlové: „Byla akce plyn a hodně občanů přešlo na toto řešení. Poté ale plyn zdražil a lidé opět topí tím, co je nejlevnější a čímkoli."
Pro ty, kdo nyní topí v nevyhovujícím kotli ale přichází nová možnost. Mohou získat dotaci ve výši až 60 tisíc korun na koupi nového topeniště vyšší třídy.
Miroslav Novák, náměstek hejtmana MS kraje: "60 tisíc je právě rozdíl ceny, mezi těmi klasickými kotli, které stojí zhruba 20 tisíc korun a kotli vyšší energetické třídy které stojí 80tisíc. Nadále lidé budou moci topit černým a hnědým uhlím, nenutíme je k tomu aby přecházeli na nákladnější média jako je elektřina či plyn, nadále mohou využívat uhlí, budou mít menší spotřebu uhlí, budou menší emise prachu z těchto kotlů a není možné do nich přikládat odpadky."
Žádosti bude přijímat MS kraj od nového roku.