Reklama

Ve Stonavě zavládla atmosféra smutku a beznaděje

  • 16:49,
  • Stonava ,

Smutek a beznaděj - do dějiště největší hornické tragédie od roku 1990 v Česku zamířily rodiny zesnulých i premiéři obou zemí - Polska a Česka. Událost vzbudila spoustu emocí také na internetu. Lidé z celého světa kondolují rodinám obětí.

Stáhnout video
Reklama

K explozi metanu, která si vyžádala 13 mrtvých horníků, došlo ve čtvrtek krátce po sedmnácté hodině. V podzemí lokality dolu ČSM Sever stále zasahují ostravští báňští záchranáři společně se svými polskými kolegy. Na povrchu panuje smutek. Všichni se shodují: Je to tragédie.

 „Já jsem tam měl být. Každý den tam s těmi osádkami pracuju. Dnes mě výjimečně poslali pracovat na jiné pracoviště. Vnitřně se třesu. Každého z nich znám, jednomu se před Vánocemi narodilo dítě,“ řekl jeden z horníků, který vyfáral po odpolední směně.

„Syn tady dělá záchranáře, mám strach. Něco podobného jsem kdysi zažila s bývalým manželem. Metan začal hořet, bylo jich hodně popálených,“ řekla Eliška Gebauerová.

„Je to tragédie, to se vůbec nemělo stát. Je to moc smutné. Přišli jsme aspoň zapálit svíčky za chlapy, ať jim je tam na hoře dobře,“ řekl další z horníků.

Na místo tragédie dorazil polský premiér Mateusz Morawiecki, přijel i jeho český protějšek Andrej Babiš. Ten chce, aby rodiny mrtvých horníků byly odškodněny stejným způsobem bez ohledu na to, zda se jedná o Poláka nebo Čecha. Vedení OKD má nyní navrhnout způsob, jak ztrátu živitele rodiny kompenzovat.

ReklamaTragédie v Oradur-Sur-Glane / výstava

05.02. 16:00 - 14.01. 18:00
Havířov, Památník Životické tragédie, Havířov-Životice

Podmalby na skle / výstava

19.02. 16:00 - 31.12. 18:00
Karviná, Výstavní síň, Karviná

Obrázky z dějin Petřvaldu / výstava

07.03. 16:00 - 28.02. 18:00
Karviná, Technické muzeum Petřvald

SPORTOVNÍ CENTRUM ORLOVÁ s.r.o.
Karviná
od 16 300 Kč

Detail

Nemocnice s poliklinikou Karviná-Ráj, příspěvková organizace
Karviná
od 31 920 Kč do 100 303 Kč

Detail

Nejčtenější zprávy

Reklama

PR články

Skrytá hrozba v autě

Více PR článků
Zavřít reklamu