Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

14. ročník Stonavské Barborky se uskutečnil ve virtuálním prostředí

Stonava |

Přelom listopadu a prosince patří ve Stonavě soutěži v ansámblovém zpěvu. Nese název Stonavská Barborka a v celém světě nemá obdoby. Nouzový stav a vyhlášena mimořádná protiepidemiologická opatření bohužel letos neumožňila, aby 14. ročník Stonavské Barborky proběhl tak, jak tomu bylo v předchozích letech. Organizátoři si ale poradili a vše přenesli do virtuálního internetového prostředí. Nazvali jej Setkání ansámblů uprostřed pandemie.

Josef Melnar, ředitel Stonavské Barborky: „Tento ročník byl opravdu kvůli nástupu koronaviru hodně zvláštní, protože začátek roku vypadal celkem dobře a my jsme tento ročník vyhlásili klasicky. Jenomže v březnu všechno začalo, takže jsme museli začít uvažovat o možné jiné variantě, byť jsme si ji moc nepřipouštěli. Pravdou je, že začátek nového školního roku dal jasný signál, opravdu se zažít intenzivně zabývat jinou variantou než je klasická a protože jsme hned s tím novým plánem začali, vyplatilo se nám to, protože jak to všichni známe, všechno bylo zakázáno a tím pádem jsme nemohli klasicky soutěžit, protože bylo zakázáno scházet se, dokonce i zpěv, takže tato varianta nešla uskutečnit, takže jsme museli položit variantu toho klasického našeho zpívání a nastoupil ten druhý sekundární projekt a to je virtuální prostředí, kde jsme vymysleli určitý způsob setkání se. Založeno bylo na videozáznamech vystoupení jednotlivých ansámblů, které si jednoduchým způsobem a možnými dostupnými prostředky natočili, nám je zaslali a my jsme to zkomponovali do určitého programu, který jsme obohatili určitými vstupy, rozhovory. Přizvali jsme k tomu osobnosti minulých ročníků a tím vznikl takový pořad, který nakonec trval čtyři hodiny a tímto způsobem jsme se snažili ty zpěváky dát do kupy, abychom se viděli a nějakým způsobem se ukázali, jak i v koronavirové době se dá nacvičit skladba a jak se dá zazpívat. Takže jsme se mohli aspoň vzájemně potkat a tímto způsobem se tento rok sejít.“

Hana Gajdaczová, členka zúčastněného ansámblu: „My jsme rádi, že jsme se takto mohli setkat, protože pro nás všechny je to poprvé v předvánočním čase bez přípravy na koncerty a bez koncertů. Jsme rádi, že vedení soutěže do toho šlo, protože to pro nás letos byla jediná možnost jak si spolu zazpívat a jak se potkávat a jak si aspoň trochu navodit tu předvánoční atmosféru díky této tradici, která trvá už tak dlouho a která pro nás všechny znamená začátek předvánočního času. Takže jsme určitě vděční, když v tak těžké době plné zákazů do toho vedení Stonavské Barborky šlo a udělalo nám tím velkou radost.“

Josef Melnar, ředitel Stonavské Barborky: „My jsme hodně uvažovali, jakou tomu dát formu, protože jsme zvyklí soutěžit při tom setkávání se, ale pravdou je, že jsme ihned narazili na jeden velký problém, protože ne všechny školy, žáci a učitelé mají možnost si to natočit stejnou technologií. Samozřejmě kvality těch nahrávek byly různé, byť ten zpěv jako takový a ty vystoupení byly nesporně kvalitní. Porota by měla velice těžký úkol vyhodnotit, protože jak obrazově, tak i zvukově ty snímky byly hodně rozdílné. Tato cesta nešla moc použít, takže jsme zvolili formu setkání se. Tam nešlo už o to něco hodnotit, ale opravdu se jen předvést a ukázat, co se tento rok udělalo.“

V roli porotců, kteří hodnotili jednotlivá vystoupení, se objevili známé osobnosti, které atmosféru Stonavské Barborky zažili na vlastní kůži. Sami se jí v minulosti účastnili a jsou nositeli toho nejvyššího ocenění Ceny Stonavská Barborka.

V rámci online setkání se ale jen nezpívalo. Vyhlášeny byly výsledky skladatelské a výtvarné soutěže. Zatímco skladatelská soutěž jako jediná proběhla v klasickém formátu, výtvarná soutěž byla přenesena do virtuálního prostředí. O výsledcích rozhodovala veřejnost.

Josef Melnar, ředitel Stonavské Barborky: „Na začátku ledna začneme pracovat na přípravě dalšího ročníku s tím, že asi budeme muset ze začátku malinko počítat i s tou variantou covidovou, ale budeme se plně soustředit hlavně na klasické provedení. Doufáme, že všechno dopadne dobře a s covidem se vypořádáme a budeme se moci vrátit do takových těch našich klasických kolejí.“

Nahlásit chybu


ON-LINE: Sledujeme průběh krajských a senátních voleb v Moravskoslezském kraji

Včera 21:14, vydáno včera 15:14 | Celý MS kraj | Redakce

V pátek 20. září ve dvě hodiny odpoledne se v Moravskoslezském kraji otevřely volební místnosti pro krajské a senátní volby. Televize Polar bude jejich celý průběh sledovat v této online reportáži. Další informace a reportáže můžete najít také na stránce polar.cz/volby. Sledujte s námi aktuální volební dění v našem regionu.

V Nové Vsi musely být volby přemístěny do nezatopené části. Část obvodu je stále pod vodou

V pátek ve 14 hodin se otevřely volební místnosti po celém kraji, a odstartovaly krajské a senátní volby. V místech, která byla silně zasažena povodněmi, ale čelili velkým výzvám. Například v Ostravě-Nové Vsi, která je stále z části po vodou, bylo nutné volební místnost narychlo přemístit.

Povodně a volby, jde to dohromady? Nejde, zní z Vrbenska

Včera 20:09 | Celý MS kraj | Karel Soukop

Odstraňování následků velké vody v postižených obcích komplikuje potřeba přípravy a konání krajských a senátních voleb. Většina lidí v těchto oblastech řeší nyní zcela jiné problémy a málokdo má myšlenky na to, zvažovat kvality volebních kandidátů.

Jak dopadly volby do krajského zastupitelstva v roce 2020

Pojďme si připomenou jak dopadly volby do krajského zastupitelstva v roce 2020. Předchozí krajské volby se nesly v duchu koronavirové pandemie. Platila přísná hygienická opatření a zavedlo se také tzv. drive-in hlasování, pro voliče v karanténě nebo v izolaci.

Pravidelní voliči v Domově Duha jsou připravení, volební komise je navštíví už za pár hodin

Na krajské volby se několik dní dopředu připravovali i v sociálním zařízení, Domově Duha v Novém Jičíně. Předem museli zjistit zájem voličů a návštěvu volební komise s urnou. Svůj hlas se tu rozhodlo odevzdat 16 klientů.

Dálnice D1 je v Bohumíně stále neprůjezdná, přitéká na ni stále voda z přilehlé lokality

Dopravní situace se po celém kraji stále zlepšuje a postupně se daří zprůjezdňovat další komunikace. Dálnice D1 je ale bohužel stále uzavřená od Ostravy směrem na Polsko. V Bohumíně na komunikaci totiž stále přitéká voda ze zaplavených lokalit.

Lidi ze zatopených oblastí volby moc nezajímají. Nejvíce starostí mají s úklidem svých domovů

Ochotu jít k volbám lidé v zatopených oblastech moc nemají. V Opavě extrémní povodeň nejvíce odnesly městské části Kateřinky, Držkovice, Vávrovice, Palhanec a Karlovec. Držkovice voda dokonce odřízla od okolního světa.

Úklid začal i ve vodou odříznutých Držkovicích, Vávrovicích, Palhanci a Karlovci. Škody jsou obrovské

Držkovice, Vávrovice, Palhanec, Karlovec, Kateřinky. V těchto opavských městských částech extrémní povodeň napáchala největší spoušť a škody. Lidé měli v domech i dva metry vody a zbyly jim jen oči pro pláč.

Moravská Ostrava a Přívoz musela kvůli povodním přesunout volební místnosti ze dvou škol

Moravská Ostrava a Přívoz musela přesunout tři volební okrsky ve dvou základních školách na jiná místa. Důvodem je likvidace následků škod po záplavách.

Přehrady Slezská Harta a Kružberk začaly odpouštět nahromaděnou vodu

Včera 6:30 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Vodohospodáři společnosti Povodí Odry začali v pátek ráno odpouštět vodu z vodních nádrží Slezská Harta a Kružberk. Odtok je regulovaný tak, aby se toky pod přehradami nedostaly ani do 1. povodňového stupně.

V Horní suché odhalili pamětní desku k důlnímu neštěstí

Uplynulo 50 let od důlního neštěstí, které se stalo na Dole František v roce 1974. 12. září se utrhlo těžní lano s horníky, kteří fárali do šachty. V tu dobu bylo v kleci 34 pracovníků, bohužel osm lidí nehodu nepřežilo.

Školáci si na náměstí Republiky užili bohatý program v rámci Evropského týdne mobility

Havířov se opět připojil k Evropskému týdnu mobility a Evropskému dni bez aut. Hlavní program se konal na náměstí Republiky. Tématem letošní kampaně byl „Náš společný prostor“.

Před 50 lety zemřelo na Dole František osm horníků, jejich jména jsou nyní na pamětní desce

U skipové věže v areálu bývalého Dolu František byla nově instalována pamětní deska se jmény horníků, kteří zahynuli při důlní nehodě. Zavzpomínat na své kolegy přišli i bývalí horníci.

Nadační fond P. Novotného společně s havířovskou nemocnicí otevřel pro pacienty Kavárnu života Jany Feberové

Nadační fond Pavla Novotného společně s havířovskou nemocnicí otevřel pro onkologické pacienty Kavárnu života Jany Feberové. Dcera zesnulé bývalé náměstkyně primátora věří, že její maminka by z toho měla radost.

Nemocnice v Havířově otevřela Kavárnu života Jany Feberové, která byla dlouholetou dobrovolnicí

19. září 2024 11:19 | Havířov | Bára Kelnerová | Regionální zprávy POLAR

Nadační fond Pavla Novotného společně s havířovskou nemocnicí otevřel pro onkologické pacienty Kavárnu života Jany Feberové. Dcera zesnulé bývalé náměstkyně primátora věří, že její maminka, která nemocným pomáhala, by z toho měla radost.

Motorkáři vyrazili na společnou jízdu Stonavou

18. září 2024 13:33 | Stonava | Jiří Brzóska | Stonavský expres

V neděli 8. září se Ve Stonavě uskutečnil sraz motorkářů. Zájem o tuto akci byl velký. Na svých mašinách přijeli nejen motorkáři ze Stonavy, ale i širokého okolí.

14. ročník Stonavské Barborky se uskutečnil ve virtuálním prostředí
Vydáno 16. prosince 2020 8:37, Stonava, Jiří Brzóska
Přelom listopadu a prosince patří ve Stonavě soutěži v ansámblovém zpěvu. Nese název Stonavská Barborka a v celém světě nemá obdoby. Nouzový stav a vyhlášena mimořádná protiepidemiologická opatření bohužel letos neumožňila, aby 14. ročník Stonavské Barborky proběhl tak, jak tomu bylo v předchozích letech. Organizátoři si ale poradili a vše přenesli do virtuálního internetového prostředí. Nazvali jej Setkání ansámblů uprostřed pandemie.

Josef Melnar, ředitel Stonavské Barborky: „Tento ročník byl opravdu kvůli nástupu koronaviru hodně zvláštní, protože začátek roku vypadal celkem dobře a my jsme tento ročník vyhlásili klasicky. Jenomže v březnu všechno začalo, takže jsme museli začít uvažovat o možné jiné variantě, byť jsme si ji moc nepřipouštěli. Pravdou je, že začátek nového školního roku dal jasný signál, opravdu se zažít intenzivně zabývat jinou variantou než je klasická a protože jsme hned s tím novým plánem začali, vyplatilo se nám to, protože jak to všichni známe, všechno bylo zakázáno a tím pádem jsme nemohli klasicky soutěžit, protože bylo zakázáno scházet se, dokonce i zpěv, takže tato varianta nešla uskutečnit, takže jsme museli položit variantu toho klasického našeho zpívání a nastoupil ten druhý sekundární projekt a to je virtuální prostředí, kde jsme vymysleli určitý způsob setkání se. Založeno bylo na videozáznamech vystoupení jednotlivých ansámblů, které si jednoduchým způsobem a možnými dostupnými prostředky natočili, nám je zaslali a my jsme to zkomponovali do určitého programu, který jsme obohatili určitými vstupy, rozhovory. Přizvali jsme k tomu osobnosti minulých ročníků a tím vznikl takový pořad, který nakonec trval čtyři hodiny a tímto způsobem jsme se snažili ty zpěváky dát do kupy, abychom se viděli a nějakým způsobem se ukázali, jak i v koronavirové době se dá nacvičit skladba a jak se dá zazpívat. Takže jsme se mohli aspoň vzájemně potkat a tímto způsobem se tento rok sejít.“

Hana Gajdaczová, členka zúčastněného ansámblu: „My jsme rádi, že jsme se takto mohli setkat, protože pro nás všechny je to poprvé v předvánočním čase bez přípravy na koncerty a bez koncertů. Jsme rádi, že vedení soutěže do toho šlo, protože to pro nás letos byla jediná možnost jak si spolu zazpívat a jak se potkávat a jak si aspoň trochu navodit tu předvánoční atmosféru díky této tradici, která trvá už tak dlouho a která pro nás všechny znamená začátek předvánočního času. Takže jsme určitě vděční, když v tak těžké době plné zákazů do toho vedení Stonavské Barborky šlo a udělalo nám tím velkou radost.“

Josef Melnar, ředitel Stonavské Barborky: „My jsme hodně uvažovali, jakou tomu dát formu, protože jsme zvyklí soutěžit při tom setkávání se, ale pravdou je, že jsme ihned narazili na jeden velký problém, protože ne všechny školy, žáci a učitelé mají možnost si to natočit stejnou technologií. Samozřejmě kvality těch nahrávek byly různé, byť ten zpěv jako takový a ty vystoupení byly nesporně kvalitní. Porota by měla velice těžký úkol vyhodnotit, protože jak obrazově, tak i zvukově ty snímky byly hodně rozdílné. Tato cesta nešla moc použít, takže jsme zvolili formu setkání se. Tam nešlo už o to něco hodnotit, ale opravdu se jen předvést a ukázat, co se tento rok udělalo.“

V roli porotců, kteří hodnotili jednotlivá vystoupení, se objevili známé osobnosti, které atmosféru Stonavské Barborky zažili na vlastní kůži. Sami se jí v minulosti účastnili a jsou nositeli toho nejvyššího ocenění Ceny Stonavská Barborka.

V rámci online setkání se ale jen nezpívalo. Vyhlášeny byly výsledky skladatelské a výtvarné soutěže. Zatímco skladatelská soutěž jako jediná proběhla v klasickém formátu, výtvarná soutěž byla přenesena do virtuálního prostředí. O výsledcích rozhodovala veřejnost.

Josef Melnar, ředitel Stonavské Barborky: „Na začátku ledna začneme pracovat na přípravě dalšího ročníku s tím, že asi budeme muset ze začátku malinko počítat i s tou variantou covidovou, ale budeme se plně soustředit hlavně na klasické provedení. Doufáme, že všechno dopadne dobře a s covidem se vypořádáme a budeme se moci vrátit do takových těch našich klasických kolejí.“

Zdroj: https://polar.cz/zpravy/karvinsko/stonava/11000023277/14-rocnik-stonavske-barborky-se-uskutecnil-ve-virtualnim-prostredi