Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Stonavští krojovaní horníci prezentovali svou činnost na POHO dni

  • Stonava,

V areálu bývalého Dolu Barbora se poslední zářijovou sobotu konal POHO den. Připraveny byly zajímavé přednášky, komentované prohlídky a hlavně spousta zábavy. Během festivalu svou činnost prezentoval také stonavský spolek krojovaných horníků.

Bývalý důl Barbora ožil v sobotu poprvé v historii festivalem POHO den. Pro návštěvníky, hlavně pak z řad zájemců o hornickou historii byla připravena spousta aktivit, zábavných i vzdělávacích.

Petr Birklen, vedoucí programu POHO 2030: “Pozvali jsme tady Báňské záchranáře, hasiče, krojované horníky, kteří reprezentují právě tu historii hornictví, jsou zde i řemesla, místní produkty a občerstvení od místních zdrojů, podnikatelů. Smyslem POHO dne je ukázat na potenciál těchto lokalit, mnohé jsou zapomenuté, přitom obnáší spoustu hodnot a zajímavých krásných věcí a mohou snadno ožít."

Velký zájem byl například o komentovanou prohlídku strojovny bývalého Dolu Barbora.

V roce 1912 dostal ten důl právo, že tady mohli provozovat hornickou činnost.

Zajímavé hornické artefakty byly například k vidění ve stánku stonavských krojovaných horníků. Ti také zájemcům o hornické tradice prezentovali svou činnost, za kterou obdrželi v roce 2014 jedno z nejvyšších ocenění, Českého permona a to za aktivní činnost při udržování hornických tradic a folklóru.

Milan Malich, místopředseda Spolku krojovaných horníků při obci Stonava: „Návštěvníci mohou vidět naše kroje, čepice, které se používají dodnes. Kolega přinesl i nějaké artefakty z dolu. Má tam vrtáky i kus uhlí.“

Je to artefakt, který se mi podařilo získat z rubání. S tím se vrtalo do uhlí.

Jednou z hlavních částí festivalu byla talk show v rámci diskuzního fóra Meltingpot, jejímž hlavním smyslem byla debata o budoucnosti pohornické krajiny.

Nahlásit chybu

Nejčtenější zprávyOPTIMIA facility s.r.o. - železnice Dolní Lutyně
Dolní Lutyně
od 4 325 do 8 650 Kč/měsíc

Detail

OPTIMIA facility s.r.o. - železnice Petrovice u Karviné
Petrovice u Karviné
od 4 325 do 8 650 Kč/měsíc

Detail

OPTIMIA facility s.r.o. žel. stanice Havířov, Horní Suchá, Závada
Havířov
od 4 325 do 8 650 Kč/měsíc

Detail

Dnešní premiéry