Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

V budově Senátu probíhá výstava Hornictví na Karvinsku

Stonava |

V budově Senátu Parlamentu ČR probíhá výstava Hornictví na Karvinsku, kterou si již prohlédl mimo jiné ministr průmyslu Karel Havlíček. Autoři expozice, Stanislav Kuba, Boleslav Kowalczyk a Jiří Brzóska prezentují nejen vývoj černouhelného sektoru v karvinském revíru, ale i současnou tvář regionu. Své místo má zde i hornická obec Stonava.

Velmi zajímavá výstava s názvem Hornictví na Karvinsku v proměnách času je od středy 22. září k vidění ve Valdštejnském paláci v Praze. Hlavním iniciátorem byl senátor a starosta Stonavy Ondřej Feber.

Ondřej Feber (ANO), senátor a starosta Stonavy: „Využil jsem příležitosti, který nám Senát dává, tedy možnost vystavovat regiony a mě napadla taková myšlenka, že ten náš těžce zkoušený region si zaslouží, aby v Praze byl vystavován.“

Na dvanácti panelech jsou mimo jiné zachyceny prvopočátky těžby na Karvinsku, rozvoj dobývání v 60. letech minulého století a s tím spojená devastace krajiny. Jsou zde ale také panely věnované důlním tragédiím, které poznamenaly život mnoha rodin. Autoři výstavy se ale zaměřili také na současnost.

Stanislav Kuba, spoluautor výstavy: „Když jsme spolu s autory tvořili výstavu, tak jsme dbali na to, aby tady bylo hodně fotografií a důležitého textu. Chtěli jsme, aby lidé, kteří si budou výstavu prohlížet, poznali o čem to je, k čemu to je a poznali trochu tradice hornictví na Karvinsku a rozvoj po jeho útlumu.“

Podle ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka, je v současné době ale důležité aby se právě k útlumu těžby černého uhlí přistupovalo velmi rozumně.

Karel Havlíček (ANO), ministr průmyslu a obchodu ČR: Nevíme, jestli nebudeme tento zdroj ještě potřebovat. Čekají nás sanace, rekultivace, takže ta výstava zahrnuje vše, od té doby dávno minulé až po ty šedesátá, sedmdesátá léta až po tu současnost. Nicméně, byl bych stále obezřetný tvrdit, že je to minulost a myslím si, že dnešní energetická situace v Evropě nás přesvědčuje, že musíme myslet i na zadní vrátka a nepodlehnout jenom těm zeleným ambicím, jakkoli jsou dobré, ale vždycky dobré úmysly byly někdy dlážděny prostě ne úplně správně. Je nutné, abychom v tom byli rozumní.“

Vernisáž výstavy obohatili předvedením hornických písní špičkoví hudebníci z Karvinska, sopranistka Gražyna Biernot a houslista David Danel.

Izabella Wołłejko-Chwastowicz, generální konzulka Polské republiky v Ostravě: „Chtěla bych především poděkovat senátorovi Ondřeji Feberovi za prezentaci regionu v Praze. Málo obyvatel Prahy zná jeho historii.“
anketa, účastníci výstavy: „Já myslím, že výstava odráží velice objektivně tu realitu, kterou já dobře znám. Dokonce jsem tady našel i svůj rodinný domek na Křivém dole, který tady více jak padesát let neexistuje.“ „Velice krásně byla ta výstava připravena. Autoři do toho dali hodně práce, moc se jim to povedlo.“ „Výstava se mi opravdu líbí, je to krásně provedeno a stojí za to ji vidět.“

Příležitost prohlédnout si výstavu Hornictví na Karvinsku v proměnách času budou mít určitě i lidé, kteří v této lokalitě žijí. Zájem o ni například projevilo město Karviná.

Nahlásit chybu


Město opravuje tři domy v historickém centru

Lešení pokrylo dva historické domy v městské památkové rezervaci. Majitelem je město a v obou případech nechává rekonstruovat krovy a střechy, případně fasádu. Práce také už od loňska pokračují i v městském domě U Bílého Anděla.

Osoblažská úzkokolejka zahájila v Třemešné první jízdou svou letošní sezónu

Včera 16:34 | Bruntál | Karel Soukop

Svou letní sezónu právě zahájila také Osoblažská úzkokolejka na trati z Třemešné do Osoblahy. Slavnostní okamžik si nenechaly ujít davy návštěvníků ze širokého okolí. Úzkokolejka v podhůří Jeseníků je jediná v Česku, která jezdí bez přerušení.

Starší muž v Novém Jičíně spadl ze žebříku, utrpěl vážná zranění

Dnes 8:43 | Nový Jičín | Anna Břenková

59letý muž v neděli dopoledne spadl ze žebříku z výšky čtyř metrů. Po pádu byl v bezvědomí. Utrpěl vážná zranění hlavy, hrudníku a břicha. Na místo letěl vrtulník, který pacienta transportoval do ostravské fakultní nemocnice.

Ostravská muzejní noc odhalovala tajemství a přilákala 16 tisíc lidí

Včera 14:47 | Ostrava-město | Jiří Cileček

Ostrava zažila už 17. ročník festivalu Ostravská muzejní noc. Zapojilo se do ní 30 institucí, které umožnily nahlédnout do běžně nepřístupných prostor, ateliérů i depozitářů. Největší zájem byl tradičně o tajemství Dopravního podniku Ostrava. Organizátoři akci, stejně jako loni hodnotí jako velmi úspěšnou. Dorazilo odhadem na 16 tisíc lidí.

Motorkář vyletěl na Bruntálsku ze silnice a utrpěl těžká zranění

Včera 9:38 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Zřejmě nezvládl řízení a vylétl ze silnice. 34letý motorkář havaroval v sobotu odpoledne na Bruntálsku. Do nemocnice ho s vážnými zraněními přepravil vrtulník.

Domov pro seniory ve Frýdku-Místku získal maximální ocenění v rámci Značky kvality

Včera 20:10 | Frýdek-Místek | Tomáš Tikal

K absolutní republikové špičce patří Domov pro seniory Frýdek-Místek. V rámci certifikace Značka kvality v sociálních službách získal maximální počet pěti hvězdiček.

Vrah, který ubodal ženu v Havířově, zemřel na psychiatrii

6. června 2026 9:27 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Vtrhl do bytu starších manželů, kde řádil jako smyslů zbavený. Muže vyhodil a za zavřenými dveřmi ubodal jeho 64letou ženu. Nakonec skončil na psychiatrii a kvůli těžké schizofrenii by se pravděpodobně vyhnul trestu. Zřejmě ale zasáhla vyšší moc. 44letý muž totiž zemřel na psychiatrii.

Víkend otevřených zahrad v Odrách letos o týden dřív, akce oslavila hned dvě výročí

Včera 11:30 | Odry | Michal Slonina

Les, zahrada a krajina byl letošní podtitul Víkendu otevřených zahrad v Odrách. Město se letos rozhodlo Zámecký park oživit akcí o týden dříve než zbytek republiky.

Přetížení i porušení předpisů. Polský dopravce se nepoučil, padly statisícové sankce

6. června 2026 15:17 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Jeden dopravce, dva přetížené kamiony a pokus vyhnout se kontrole. Inspektoři silniční dopravy odhalili přetížení až o 22 tun i porušení předpisů. Udělili pokuty i kauce za stovky tisíc korun. Nešlo přitom o první prohřešek tohoto dopravce.

Malé dítě vypadlo nad ránem z okna v Havířově. Do nemocnice ho přepravil vrtulník

4. června 2026 9:09 | Havířov | Jiří Cileček

Šílený dětský pláč probudil obyvatele ulice Kosmonautů v Havířově. Ve čtvrtek nad ránem tam vypadlo z okna malé dítě. Na místo se okamžitě sjeli policisté, záchranáři a dorazil i vrtulník. Ten později dítě přepravil do ostravské fakultní nemocnice.

Pokojská

Kunčice pod Ondřejníkem Nástup: od 22. května 2026

Lidé si v centru Těrlicka užili sportovní den

Dnes 10:44 | Těrlicko | Libor Běčák

S tradičně velkým zájmem se setkal 4. ročník Těrlického sportovního dne, který se konal v centru obce na náměstí a ve sportovním areálu.

Havířovská nemocnice jako první v republice zavedla novou aplikaci s umělou inteligencí

5. června 2026 11:16 | Havířov | Anna Břenková

Moravskoslezská nemocnice Havířov nemocnice zavedla unikátní systém pro sledování životních funkcí pacientů. Nová technologie měří tep a dech bez jakýchkoliv drátů nebo čidel. Na pořízení moderního softwaru přispěl významnou částkou místní filantrop.

V Karviné proběhl již dvacátý ročník akce Prolínání kultur

5. června 2026 10:44 | Karviná | Richard Kutěj

Masarykovo náměstí v Karviné ožilo již dvacátým ročníkem festivalu Prolínání kultur. Jde o oblíbenou akci, která ukazuje kulturu a vzájemné soužití zdejších národnostních menšin.

Mobilní radnice nabídla prostor pro dotazy i připomínky

5. června 2026 9:51 | Havířov | Bára Kelnerová

Parkování ve městě, stav chodníků nebo možnosti ochlazení náměstí během horkých letních dnů. Taková témata zaznívala během dalšího setkání vedení Havířova s občany v rámci projektu Mobilní radnice.

Karvinská ZUŠ B. Smetany se opět představila široké veřejnosti

4. června 2026 15:30 | Karviná | Richard Kutěj

Základní umělecká škola Bedřicha Smetany v Karviné se opět představila široké veřejnosti. Stalo se tak v areálu Lodiček v parku Boženy Němcové.

Primátor Karviné Jan Wolf ocenil zásah strážníka v civilu

4. června 2026 13:34 | Karviná | Richard Kutěj

Některé profese nekončí odchodem z práce. Potvrdil to městský strážník Roman Chlebík, který na konci května pomohl ve svém volnu zadržet pachatele. Jeho reakci ocenil i primátor Karviné Jan Wolf.

V budově Senátu probíhá výstava Hornictví na Karvinsku
Vydáno 29. září 2021 15:40, Stonava, Jiří Brzóska
V budově Senátu Parlamentu ČR probíhá výstava Hornictví na Karvinsku, kterou si již prohlédl mimo jiné ministr průmyslu Karel Havlíček. Autoři expozice, Stanislav Kuba, Boleslav Kowalczyk a Jiří Brzóska prezentují nejen vývoj černouhelného sektoru v karvinském revíru, ale i současnou tvář regionu. Své místo má zde i hornická obec Stonava.

Velmi zajímavá výstava s názvem Hornictví na Karvinsku v proměnách času je od středy 22. září k vidění ve Valdštejnském paláci v Praze. Hlavním iniciátorem byl senátor a starosta Stonavy Ondřej Feber.

Ondřej Feber (ANO), senátor a starosta Stonavy: „Využil jsem příležitosti, který nám Senát dává, tedy možnost vystavovat regiony a mě napadla taková myšlenka, že ten náš těžce zkoušený region si zaslouží, aby v Praze byl vystavován.“

Na dvanácti panelech jsou mimo jiné zachyceny prvopočátky těžby na Karvinsku, rozvoj dobývání v 60. letech minulého století a s tím spojená devastace krajiny. Jsou zde ale také panely věnované důlním tragédiím, které poznamenaly život mnoha rodin. Autoři výstavy se ale zaměřili také na současnost.

Stanislav Kuba, spoluautor výstavy: „Když jsme spolu s autory tvořili výstavu, tak jsme dbali na to, aby tady bylo hodně fotografií a důležitého textu. Chtěli jsme, aby lidé, kteří si budou výstavu prohlížet, poznali o čem to je, k čemu to je a poznali trochu tradice hornictví na Karvinsku a rozvoj po jeho útlumu.“

Podle ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka, je v současné době ale důležité aby se právě k útlumu těžby černého uhlí přistupovalo velmi rozumně.

Karel Havlíček (ANO), ministr průmyslu a obchodu ČR: Nevíme, jestli nebudeme tento zdroj ještě potřebovat. Čekají nás sanace, rekultivace, takže ta výstava zahrnuje vše, od té doby dávno minulé až po ty šedesátá, sedmdesátá léta až po tu současnost. Nicméně, byl bych stále obezřetný tvrdit, že je to minulost a myslím si, že dnešní energetická situace v Evropě nás přesvědčuje, že musíme myslet i na zadní vrátka a nepodlehnout jenom těm zeleným ambicím, jakkoli jsou dobré, ale vždycky dobré úmysly byly někdy dlážděny prostě ne úplně správně. Je nutné, abychom v tom byli rozumní.“

Vernisáž výstavy obohatili předvedením hornických písní špičkoví hudebníci z Karvinska, sopranistka Gražyna Biernot a houslista David Danel.

Izabella Wołłejko-Chwastowicz, generální konzulka Polské republiky v Ostravě: „Chtěla bych především poděkovat senátorovi Ondřeji Feberovi za prezentaci regionu v Praze. Málo obyvatel Prahy zná jeho historii.“
anketa, účastníci výstavy: „Já myslím, že výstava odráží velice objektivně tu realitu, kterou já dobře znám. Dokonce jsem tady našel i svůj rodinný domek na Křivém dole, který tady více jak padesát let neexistuje.“ „Velice krásně byla ta výstava připravena. Autoři do toho dali hodně práce, moc se jim to povedlo.“ „Výstava se mi opravdu líbí, je to krásně provedeno a stojí za to ji vidět.“

Příležitost prohlédnout si výstavu Hornictví na Karvinsku v proměnách času budou mít určitě i lidé, kteří v této lokalitě žijí. Zájem o ni například projevilo město Karviná.

Zdroj: https://polar.cz/zpravy/karvinsko/stonava/11000027720/v-budove-senatu-probiha-vystava-hornictvi-na-karvinsku