Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Stonavská Hornická kapela získala Českého permona

  • Stonava,

V sále domu PZKO se uskutečnila hornická oslava. Hlavním oslavencem byla hornická kapela, které byla slavnostně předána cena Český permon.

Je neděle 17. října, 15.00 hod. Sálem domu PZKO se ozývají první tóny, hornických písní. Začíná hornické odpoledne s dechovkou, kterou zorganizoval Spolek krojovaných horníků při obci Stonava a Hornická kapela, která je dlouhá léta spojena právě ze Stonavou.

Tomáš Hejda, předseda SKH při obci Stonava: „Konečně po dlouhé době covidové jsme mohli uspořádat Valnou hromadu krojovaných horníků ze Stonavy a po ní jsme uspořádali koncert hornické kapely, které bude předána cena Českého permona.“
Václav Dorazil, II. místopředseda Sdružení hornických a hutnických spolků ČR: „Civilní ocenění Český permon je nejlepší a nejvýznamnější ocenění, které uděluje Sdružení hornických a hutnických spolků ČR. Je to ocenění, které se dává ve čtyřech oblastech. Týkají se zachování kulturních památek, či kultrurních věcí jako takových. Hornická kapela dostala ocenění za ten kulturní přínos.“

Toto významné ocenění získala Hornická kapela v roce 2020, kvůli pandemii koronaviru, jim ale nemohla být cena tehdy osobně předána.

Jaroslav Šindel, kapelník: „Není to jen moje zásluha, ale celého orchestru. Ta cena byla udělena za hornický folklor. My to máme jako základ programu. Všichni tomu rozumí, vědí o čem to je. Zpěvák Josef je taky s tou kapelou dlouho, taky prošel hornictvím. Dneska můžeme předvést a potěšit všechny, kteří tady přišli hornickými písničkami.“

Velkou zásluhu na tom, že právě Hornická kapela z Stonavy toto významné ocenění získala, má bývalý předseda stonavského spolku krojovaných horníků, který toto hudební těleso na Českého permona nominoval.

Ladislav Kajzar, bývalý předseda SKH při obci Stonava: „Byl jsem osloven sdružením hornických spolků, jestli bych měl nějaký návrh na kapelu. Nikdo jiný mě nenapadl, než právě tady ta naše stonavská kapela pod vedením pana Šindela. Z třicetičlenné poroty byli všichni pro, což mě velmi potěšilo.“

Hornická kapela byla založena ve Stonavě v roce 1908. Během více než stoleté historie přitom byly situace, kdy kapele hrozil zánik. Trable se jí ale podařilo vždy překonat, a to například v době, kdy ztratili své zázemí na Dole 9. květen. Velkou podporu tenkrát kapela našla na stonavské radnici. Díky podpoře obce, která je jedním z jejich pilířů hraje dodnes.

Stonava nám přidala peníze na nové uniformy. Ta kapela jede a hraje. Je to právě proto, abychom mohli hrdě reprezentovat stonavské hornické barvy.

Ondřej Feber (ANO), starosta Stonavy: „Vždycky tomu tak bylo, že Stonava měla své „pionýry“ ve směru hornické kultury a tradic. Vzájemně si horníci vždycky pomáhali. Po roce 1990 to bylo přechodem na tvrdý kapitalismus ohroženo. Nicméně je tady samospráva obce Stonava, která vždycky na kulturu a spolkovou činnost hleděla a podporovala ji. Podporovat ale musíte to, co funguje. Tady tím generátorem toho je Spolek krojovaných horníků a samozřejmě Hornická kapela Stonava, která se vyvozuje už z dob První republiky.

Během slavnostního odpoledne byla Sdružením hornických spolků předána pamětní medaile za rozvoj hornických tradic řediteli Muzea Landek panu Lumíru Placovi. Všichni přítomní si také mohli prohlédnout výstavu Historie hornictví na Karvinsku, která před pár týdny prezentovala náš region v Senátu Parlamentu ČR.

Nahlásit chybu

Nejčtenější zprávySlezské uzeniny, s.r.o. - všechny provozovny
Český Těšín
od 125 Kč/hod.

Detail

OPTIMIA facility s.r.o. - železnice Petrovice u Karviné
Petrovice u Karviné
od 4 325 do 8 650 Kč/měsíc

Detail

SNOW-HOW ČR s.r.o. - Český Těšín
Český Těšín
od 40 000 do 50 000 Kč/měsíc

Detail