Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Stroje z bliskich, kostiumy z dalekich stron świata

Stonava |

Ciekawym pomysłem zespołu Suszanie z koła PZKO w Suchej Górnej była trzydniowa wystawa strojów ludowych i kostiumów połączona z towarzyskim spotkaniem. Nie było specjalnej okazji, tylko chęć powrotu do starej dobrej tradycji.

Barbara Mračná, kierowniczka zespołu PZKO Suszanie: „Dwa lata się nic nie działo, więc trzeba było czymś zacząć. Nasze dziewczyny z zespołu właśnie miały taki pomysł, żeby wystawić nasze stroje, kostiumy, które mamy w zespołowej szatni.”

Pożyczono manekiny, żeby się stroje pięknie zaprezentowały. A wykonanie aranżacji wystawy zdradzało talent i pomysłowość górnosuskich tancerzy.

Barbara Mračná, kierowniczka zespołu PZKO Suszanie: „Parter przeznaczyliśmy na stroje ludowe, są tu przede wszystkim nasze stoje regionalne, czyli orginalne stroje cieszyńskie. Tu za mną jest taka oryginalna grupka. Oryginalne znaczy się, że niektóre prawie że stuletnie.”

W innej części sali znalazły się stroje, w jakie również przyodziewali się dawni mieszkańcy regionu, a teraz tańczą w nich Suszanie.

Barbara Mračná, kierowniczka zespołu PZKO Suszanie: „Sucha Górna jest na granicy dwu regionów, Śląska Cieszyńskiego i Śląska Laskiego. Za nami jest strój laski z okolic Karwiny, dopełniony mundurem górniczym. Po drugiej stronie jest strój laski z okolic Orłowej. On się troszeczkę różni. Tam właściwie oryginalna damska suknia jest o wiele mniej bogata niż ta cieszyńska. Strój męski to jest właściwie rekonstrukcja wykonana na podstawie muzealnych eksponatów.”

Suszanie mają w repertuarze również tańce innych regionów. A więc i te stroje znalazły się na wystawie.

Barbara Mračná, kierowniczka zespołu PZKO Suszanie: „To są stroje polskie, mamy rozbarskie czyli gornośląskie, mamy krakowskie i łowickie, potem mamy jedyny strój czeski, ten najpopularniejszy z okolic Pilzna. Cała kolekcja jest zakończona strojami słowackimi, od Trenczyna, od Myjawy, są stroje spiskie i zemplinskie stroje.”

Na tym nie koniec wystawy z górnosuskiej szatni, w której znajduje się około trzech tysięcy różnych części strojów i kostiumów.

Barbara Mračná, kierowniczka zespołu PZKO Suszanie: „Wzdłuż schodów na górę są stroje karnawałowe. Potem, dałoby się powiedzieć, trochę strojów historycznych a na końcu ekspozycji grupa ubrań różnych stron świata.”

Szatnia zespołu Suszanie służy również innym zespołom i osobom prywatnym. Wystarczy umówić
się telefonicznie lub przyjść we wtorek w dniu wypożyczeń.

Nahlásit chybu


K tématu

Retro silniční a závodní kola jsou k vidění na výstavě v Muzeu Beskyd

10. července 2023 16:21 | Frýdek-Místek | Jiří Cileček

Muzeum Beskyd zve milovníky cyklistiky na lákavou výstavu Retro silničních a závodních kol. Výstava zahrnuje unikátní kola z období konce třicátých až do devadesátých let. Některé modely jsou navíc pouze jediným exemplářem v celé České republice.

Tísnivé téma v tísnivém patře zámku Nová Horka

10. července 2023 13:10 | Studénka | Petra Dorazilová

Návštěvníci zámku v Nové Horce mají jedinečnou příležitost vidět i druhé ještě nezrekonstruované patro tohoto barokního objektu. Do konce září je zde instalována výstava fotografií dokumentaristy Lukáše Houdka.

Jan Wojnar. GVUO vystavuje díla našeho nejvýznamnějšího konceptualisty

3. července 2023 18:10 | Ostrava-město | Yvona Fajtová

Hezký den, v kulturním okénku vás dnes nejdříve zavedeme do Galerie výtvarného umění v Ostravě na výstavu Jan Wojnar. Jde o jednu z mimořádných osobností našeho regionu, která svou kreativitou významným způsobem ovlivnila nejen české, ale i světové umění. Jan Wojnar byl pravděpodobně nejvýznamnější konceptualista v Československu a Česku.


Myslivec omylem zastřelil pytláka u řeky. Myslel, že je to postřelený divočák

Dnes 10:06 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Policisté zveřejnili podrobnosti k tragické události v Ostravě-Přívozu z loňského listopadu. Myslivec tam při nočním honu zastřelil muže u řeky v rákosí. Myslel si totiž, že jde o divočáka, kterého předtím s kolegou postřelili a následně sledovali. Jak se ukázalo, zastřelený na místě pytlačil. Střelci nyní hrozí vězení.

Další ročník Festivalu v ulicích je skoro tady, letos představí více než 220 umělců

Oblíbený ostravský Festival v ulicích se blíží. 21. a 22. června už po třetí zaplní porubskou Hlavní třídu a její okolí a představí se na něm více než 220 umělců z 20 zemí světa.

Sarkofág za tři miliardy má překrýt prohořívající haldu v Ostravě

Včera 16:29 | Ostrava-město | Jiří Cileček

Odborníci přišli s řešením, jak dokončit sanaci haldy Heřmanice. Hodlají tam postavit speciální sarkofág, který má zajistit spolehlivou ochranu životního prostředí i zdraví obyvatel. Práce mají trvat deset let a náklady se odhadují až na 3 miliardy korun.

Radikální a citlivý k historii. Mezinárodní soutěž na proměnu a využití Bredy má vítěze

Včera 13:32 | Opava | Yvona Fajtová | Opavský expres

A je rozhodnuto. Odborná mezinárodní porota vybrala vítěze soutěže na proměnu opavského památkově chráněného Obchodního domu Breda. Stal se jím tým sdružení architektonických kanceláří z Brna a Bruselu: Atelier GRAM + OFFICE Kersten Geers + Spolka.

Padající strom zabil ženu v Českém Těšíně. Další lidé se zranili. Hasiči řešili stovky událostí

Včera 21:48, vydáno včera 9:46 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Bouřky, které se přehnaly přes Moravskoslezský kraj mají na svědomí i lidský život. Záchranáři pomáhali také dalším zraněným. Hasiči řešili do čtvrtečních 18:00 hodin 939 událostí. Zpustošená je i ostravská zoo, která se musela uzavřít.

Nový Jičín má nové ulice, jejich názvy odkazují i na zdejší historii vaření piva

V Novém Jičíně vznikají dvě nové ulice, a to v lokalitě Pod Skalkou, kde začne výstavba rodinných domů. Zastupitelé teď schválili jejich názvy. Místní adresy budou znít Pivovarská a Na Bochetě.

Havířov nabízí lidem novou komunikační aplikaci

Pokud chce magistrát v Havířově prezentovat nějaký projekt, vyrazí s mobilní radnicí přímo za občany. Tentokrát lidem město představilo novou komunikační síť.

Vyvrácené stromy, stržené střechy, lokální záplavy. V Českém Těšíně jeden člověk zemřel

Včera 21:57, vydáno 19. června 2024 21:34 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Moravou a Slezskem se ve středu večer prohnaly silné bouřky i supercely. Bouřky podle meteorologů produkovaly propady vzduchu se silnými nárazy s kroupami. Hasiči hlásí opět plno výjezdů. V řadě měst se vyvrátily i statné stromy, strženy byly některé střechy a lokálně zaplaveny i sklepy. Na mnoha místech nejde elektřina. Hlášeno je bohužel i úmrtí.

Na transfuzní stanici rájecké nemocnice darovali hromadně krev zaměstnanci Charity Český Těšín

Na transfuzní stanici karvinské rájecké nemocnice darovali hromadně krev zaměstnanci Charity Český Těšín a jejich rodinní příslušníci.

Frýdek-Místek udělil čtyři Ceny města za rok 2023

Frýdek-Místek uděloval ceny města za rok 2023. Ocenění se udělovalo za oblast záchrany životů, přínos v kultuře a výtvarné umění a architektura. Cenu získali čtyři lidé, jeden z nich in memoriam.

Azylový dům HANNAH Orlová oslavil 15 let fungování

V úterý jedenáctého června se u kostela Slezské církve evangelické pořádala oslava patnácti let fungování azylového domu Hannah Orlová, která je střediskem Slezské diakonie a poskytuje přechodné bydlení rodinám s dětmi i samotným ženám. Azylový dům pomáhá uživatelům při řešení jejich obtížné životní situace, a to hlavně při hledání nového ubytování.

ZŠ v Horní Suché se rozloučila s deváťáky

Žákům deváté třídy s polským vyučovacím jazykem končí další etapa jejich života. Už po prázdninách začnou navštěvovat střední školy. Proto se chtěli učitelé s dospívající mládeži hezky rozloučit.

Knihovna se rozloučila s dětmi z MŠ Petřvaldská v Havířově pasováním na školáky

Havířovská knihovna celoročně připravuje vzdělávací programy i pro děti z mateřských škol. Závěrečným rozloučením bylo pasování předškoláků.

V Karviné se závodilo v bench pressu, skvělé výkony předvedly i dívky

19. června 2024 16:17 | Karviná | Monika Danková | Regionální zprávy POLAR

V tělocvičně karvinské Střední školy techniky a služeb se uskutečnil 1. ročník Mistrovství Moravy v disciplíně bench press. Soutěž byla určena mladým lidem od 14 do 23 let a účastnily se jí i dívky.

Dětské radovánky 2024

19. června 2024 14:14 | Stonava | Jiří Brzóska | Stonavský expres

V sobotu 15. června se sál kulturního domu PZKO a přilehlý park proměnily v centrum dětské radosti a zábavy. Spolek Rodiče a škola, hlavní organizátor dětských radovánek, připravil pestrý program, který nadchl malé i velké návštěvníky.

Stonavská knihovna bude o prázdninách uzavřena

19. června 2024 13:55 | Stonava | Jiří Brzóska | Stonavský expres

Blíží se prázdniny, doba dovolených, kdy všichni čtenáři rádi odpočívají s dobrou knihou. Ale pozor! Stonavští čtenáři by si měli své oblíbené knihy vypůjčit včas. Stonavská knihovna bude totiž v období letních prázdnin dočasně uzavřena.

Stroje z bliskich, kostiumy z dalekich stron świata
Vydáno 4. května 2022 14:39, Stonava, Otýlie Tobolová
Ciekawym pomysłem zespołu Suszanie z koła PZKO w Suchej Górnej była trzydniowa wystawa strojów ludowych i kostiumów połączona z towarzyskim spotkaniem. Nie było specjalnej okazji, tylko chęć powrotu do starej dobrej tradycji.

Barbara Mračná, kierowniczka zespołu PZKO Suszanie: „Dwa lata się nic nie działo, więc trzeba było czymś zacząć. Nasze dziewczyny z zespołu właśnie miały taki pomysł, żeby wystawić nasze stroje, kostiumy, które mamy w zespołowej szatni.”

Pożyczono manekiny, żeby się stroje pięknie zaprezentowały. A wykonanie aranżacji wystawy zdradzało talent i pomysłowość górnosuskich tancerzy.

Barbara Mračná, kierowniczka zespołu PZKO Suszanie: „Parter przeznaczyliśmy na stroje ludowe, są tu przede wszystkim nasze stoje regionalne, czyli orginalne stroje cieszyńskie. Tu za mną jest taka oryginalna grupka. Oryginalne znaczy się, że niektóre prawie że stuletnie.”

W innej części sali znalazły się stroje, w jakie również przyodziewali się dawni mieszkańcy regionu, a teraz tańczą w nich Suszanie.

Barbara Mračná, kierowniczka zespołu PZKO Suszanie: „Sucha Górna jest na granicy dwu regionów, Śląska Cieszyńskiego i Śląska Laskiego. Za nami jest strój laski z okolic Karwiny, dopełniony mundurem górniczym. Po drugiej stronie jest strój laski z okolic Orłowej. On się troszeczkę różni. Tam właściwie oryginalna damska suknia jest o wiele mniej bogata niż ta cieszyńska. Strój męski to jest właściwie rekonstrukcja wykonana na podstawie muzealnych eksponatów.”

Suszanie mają w repertuarze również tańce innych regionów. A więc i te stroje znalazły się na wystawie.

Barbara Mračná, kierowniczka zespołu PZKO Suszanie: „To są stroje polskie, mamy rozbarskie czyli gornośląskie, mamy krakowskie i łowickie, potem mamy jedyny strój czeski, ten najpopularniejszy z okolic Pilzna. Cała kolekcja jest zakończona strojami słowackimi, od Trenczyna, od Myjawy, są stroje spiskie i zemplinskie stroje.”

Na tym nie koniec wystawy z górnosuskiej szatni, w której znajduje się około trzech tysięcy różnych części strojów i kostiumów.

Barbara Mračná, kierowniczka zespołu PZKO Suszanie: „Wzdłuż schodów na górę są stroje karnawałowe. Potem, dałoby się powiedzieć, trochę strojów historycznych a na końcu ekspozycji grupa ubrań różnych stron świata.”

Szatnia zespołu Suszanie służy również innym zespołom i osobom prywatnym. Wystarczy umówić
się telefonicznie lub przyjść we wtorek w dniu wypożyczeń.

Zdroj: https://polar.cz/zpravy/karvinsko/stonava/11000031221/stroje-z-bliskich-kostiumy-z-dalekich-stron-swiata