Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Výsledky vyšetřování smrti 13 horníků v Dole ČSM by mohly být v lednu

  • Stonava,

Pravděpodobně už v lednu by měly být zveřejněny závěry vyšetřování tragédie v Dole ČSM ve Stonavě. Ta se stala před 4 roky 20. prosince 2018, kdy při explozi metanu zahynulo 13 horníků a 10 dalších bylo zraněno.

Poměrně dlouhé vyšetřování bylo způsobeno spoluprací společného česko-polského týmu. Jeho činnost komplikoval především covid. Jak se však zdá, výsledky vyšetřování by měly být zveřejněny už v lednu. Čekají na ně nejen pozůstalí, ale také všichni ostatní horníci, kteří v rizikovém prostředí pracují.

Izabella Lucyna Wollejko-Chwastowicz, generální konzulka PL v Ostravě: "Doufám, že 4 roky je dostačující doba, abychom poznali příčiny. Abychom třeba i nejenom se pokusili někoho potrestat, ale spíš abychom zabránili dalším nehodám a zabezpečili životy ostatních pracujících v dolech.”

Například místostarosta Stonavy si nemyslí, že za tragédii může lidská chyba.

Ondřej Feber (ANO), místostarosta Stonavy: “Je to na orgánech, které šetří ty příčiny, báňská správa, policie,... A musíme je nechat pracovat. Zřejmě to není tak jednoduché, jak se na začátku zdálo a jak se vsugerovalo, že za to může lidský faktor. Já si to nemyslím.”

Od vyšetřování se očekává stanovení, co bylo příčinou výbuchu metanu, zda se mu dalo předejít už tak přísnými důlními postupy a jestli za tragédii může nějaká konkrétní osoba.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy