Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Ohlédnutí za rokem 2022

Stonava |

Loňský rok byl velmi bohatý na kulturní, společenské i sportovní události v obci. Vše se ve Stonavě naplno rozjelo po uvolnění všech protiepidemických opatření.

Po dvouleté pauze absolvovali žáci lyžařský kurz, v mateřinkách to žilo zimní olympiádou a lidé si konečně mohli užít i zábavu na hasičském plese.

V březnu v rámci své jarní přípravy vyrazili žáci SK Stonava na několikadenní soustředění do Frýdlantu nad Ostravicí a malí stonavští hasiči se vůbec poprvé zúčastnili největší halové soutěže mladých hasičů v České republice, která se konala v Havířově.

Stonavští školáci loni absolvovali několik společných setkání v rámci přeshraničního projektu mezi stonavskou základní školou a školou v polských Marklowicích. Společně například vyráběli 3D modely, navštívili ostravský Svět techniky, dinopark v Polsku.

Na začátku dubna se v sále Domu PZKO skákalo přes kůži. Loni dokonce hned dvakrát. 7. Stonavský skok přes kůži byl náhradou za zrušený skok v roce 2021. V prosinci se u příležitosti svátku svaté Barbory uskutečnil skok další.

V dubnu si děti ze všech tří mateřských školek užily karneval s klaunem Hopsalínem. Ty nejstarší děti pak absolvovaly zápis do první třídy.

O tom, že se stonavští pedagogové žákům věnují nejen po stránce vzdělávací, ale i výchovné, jejíž součástí je úcta k hodnotám jsme se přesvědčili v rámci Dnů proti vandalismu, které byly zakončeny velkou úklidovou akcí a sportovním zápolením. Ve Stonavě se uklízelo i v květnu a to v rámci akce Ukliďme Česko.

V květnu byl slavnostně otevřen stonavský park PZKO, který prošel velkou rekonstrukcí.

Po dvouleté pauze se v květnu uskutečnil v tělocvičně základní školy na Dolanech a to pod záštitou obce 27. ročník turnaje ve stolním tenise. V areálu sportovního klubu Stonava se běžel 43. ročník Běhu přátelství.

Díky uvolněným restrikcím se lidé v loňském roce mohli konečně bavit a vyrazit například na retropárty. Ve Stonavě dokonce hned dvakrát. Na jednu z nich dorazil i Standa Hložek.

Koncem května si mohli lidé ve Stonavě pochutnat na vaječině. Kromě Svazu postižených civilizačními chorobami ji usmažili i zahrádkáři, kteří své příznivce v říjnu pozvali také na smažené bramboráky.

V červnu strávily děti ze stonavských mateřských škol týden v Beskydech. Školku v přírodě si užívaly na Bílé. Do školy v přírodě kromě dětí z mateřských škol loni odjeli i žáci prvního stupně. První a druhá třída absolvovala týdenní adaptační kurz v Petrovicích u Karviné, žáci třetí, čtvrté a páté třídy pak dvoutýdenní pobyt v Luhačovicích.

V rámci mezinárodního dne dětí uspořádali dobrovolní hasiči pro děti sportovní odpoledne. Svůj den si užily i děti na tradičních dětských radovánkách a během pirátského dne na začátku prázdnin.

V loňském roce jsme Vás informovali o mnohých sportovních událostech. Tou nejvýznamnější pro sportovní klub Stonava byla oslava 90. let fotbalu ve Stonavě, během které odehráli stonavští fotbalisté zápas proti Internacionálům Baníku Ostrava. Žákům SK Stonava byl během oslav předán pohár pro vítěze okresního přeboru.

Na konci školního roku proběhlo v sále Domu PZKO slavnostní rozloučení předškoláků s mateřskou školou.

K tomu, aby školáci prožili bezpečně dvouměsíční prázdniny, přispěla i preventivní akce Prázdniny bez úrazu.

Stejně jako v předešlých letech mohly stonavské děti během prázdnin strávit 14 dní u moře. Loni odjelo ze Stonavy k moři do Chorvatska ve čtyřech na sebe navazujících turnusech 86 dětí.

Tou největší kulturní událostí loňského roku byla bezesporu Stonavská pouť. Zahájena byla výstřelem z děla, soutěžilo se v kosení trávy klasickou kosou a návštěvníci si mohli užít lunaparkové atrakce i bohatý kulturní program. V parku u Domu PZKO vystoupil Petr Muk revival a Olga Lounová. Zakončení poutě patřilo ohňostroji.

Velmi příjemné odpoledne si lidé mohli ve Stonavě užít i během dožínek na konci prázdnin. Nechyběl dožínkový průvod a bohatý kulturní program v parku u Domu PZKO.

V loňském roce proběhlo v obci i několik investičních akcí. Vybudován byl například chodník od základní školy na Dolanech směrem na Holkovice.

V září se ve Stonavě uskutečnily závody v parkurovém skákání a stonavští zahrádkáři se na výstavě pochlubili svými výpěstky.

Do obce loni putovalo také jedno významné ocenění. Během 26. Setkání hornických měst a obcí ČR v Kutné Hoře byla obci Stonava udělena cena Český Permon a to v kategorii Počin roku.

Podzimní komunální volby přinesly v obci změnu na postu starosty obce. Starostou Stonavy byl zvolen Tomáš Wawrzyk, který po více jak třiceti letech vystřídal na této pozici Ondřeje Febra, který nově zastává funkci místostarosty obce.

Stonavští myslivci oslavili hubertskou slavností svého patrona, návštěvníci knihovny besedovali se spisovatelkou Martinou Bittnerovou na téma rodokmen a podzimní sbírka použitého ošacení se opět setkala s velkým ohlasem.

V listopadu děti společně s rodiči vyrazili na lampionový průvod se svatým Martinem a hasiči si prověřili svou fyzičku v rámci soutěže Železný hasič.

Prosinec pak patřil mikulášským nadílkám a adventním společenským i kulturním akcím, které vyvrcholily slavnostním rozsvícením vánočního stromu před obecním úřadem.

Nahlásit chybu


21 evakuovaných při nočním požáru bytu na Opavsku, hořelo v kuchyni

Dnes 12:48 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Šest jednotek hasičů i policisté zasahovali v noci z pátku na sobotu u požáru bytu v Budišově nad Budišovkou. Nájemník z hořícího bytu zalarmoval sousedy a přivolal hasiče. V domě bylo 21 lidí, kteří se postupně dostali do bezpečí. S evakuací pomohli také policisté a 6 lidí zachránili hasiči pomocí dýchacích masek. Škoda je 400 tisíc korun a příčina požáru se zjišťuje.

Kontroly v ostravské MHD opět vykázaly desítky lidí bez platného lístku

Dnes 11:08 | Ostrava-město | Jiří Cileček

Přes tisíc zkontrolovaných lidí za jednu noc. Z toho na 130 vykázaných z ostravské městské hromadné dopady. Dopravní podnik má za sebou další rozsáhlé noční kontroly. Stále se opakuje dokola stejná situace, plno lidí jezdí bez platného lístku.

Porodnost dál klesá. Fakultní nemocnice Ostrava představila nová data

Včera 15:11 | Ostrava-město | Yvona Fajtová

Ve Fakultní nemocnici Ostrava představili statistiky porodnosti za loňský rok. V Moravskoslezském kraji meziročně klesla o více než čtyři procenta. Pokles je ale mírnější než v celé České republice.

Zájem o preventivní vyšetření prsu v havířovské nemocnici rychle roste

Včera 11:48 | Havířov | Bára Kelnerová

V lednu se v havířovské nemocnici rozjel screeningový mamografický program, který má za cíl včas odhalit rakovinu prsu a zvýšit šanci žen na úspěšnou léčbu. Zájem o vyšetření je ze strany žen obrovský.

Komorní sbor Ondrášek přivezl z Anglie vítěznou trofej

Komorní sbor Ondrášek ze základní umělecké školy získal první místo na mezinárodní soutěži v anglickém Manchesteru. Pěvecké těleso obstálo v silné konkurenci a potvrdilo kvalitu české sborové tradice.

V Karviné se opravuje další vnitroblok na ulici Těreškovové, přibude v něm nový mobiliář

Dnes 7:30 | Karviná | Gabriela Stašová

Nedávno se revitalizoval vnitroblok na ulici Borovského, nyní je na řadě další - na ulici Těreškovové. Zde se kompletně obnovuje mobiliář, zeleň i chodníky. Oprava přispěje k většímu komfortu místních obyvatel.

Mrznoucí Dnipro prosí o pomoc partnerskou Ostravu. Město s diecézní charitou pořádá sbírku

Včera 13:26 | Ostrava-město | Tomáš Kořistka

Partnerské město Dnipro žádá Ostravu o pomoc. Po neustálých útocích Rusů na energetickou infrastrukturu přežívají obyvatelé bez tepla a elektřiny. Ostrava proto společně s Diecézní charitou ostravsko-opavskou uspořádala sbírku na nákup elektrocentrál a nabíjecích stanic.

Stavba podjezdu uzavře v březnu Nádražní ulici, řidiči si budou zvykat na objízdné trasy

Včera 9:59 | Studénka | Petra Dorazilová

Projekt podjezdu pod železniční tratí se dostává do druhé fáze. Stavební práce začnou i v místě samotného křížení kolejí s ulicí Nádražní. Průjezd komunikací se řidičům uzavře 7. března.

Senior Expres v Mariánských Horách už 10 let pomáhá seniorům a lidem se zdravotním postižením

26. února 2026 16:51 | Ostrava-Mariánské hory | Yvona Fajtová

Už deset let funguje v Ostravě-Mariánských Horách služba Senior Expres. Radnice ji zavedla pro starší obyvatele obvodu a jejím hlavním cílem je pomoci těm, kteří se sami k lékaři nebo na další důležitá místa nedostanou.

Na základní škole Gen. Píky pracují s novými, moderními technologiemi. Mezi nimi je i robot

Včera 12:49 | Ostrava-Centrum | Andrea Holeszová

Na základní škole Gen. Píky v centru Ostravy používají k výuce nově vybavené učebny, plné moderních technologií. Jednou z nich je i robot, který odpovídá na otázky studentů.

Město Karviná hledá další osobnosti v kultuře, hlasovat můžete do 6. března

Dnes 10:00 | Karviná | Gabriela Stašová

Město Karviná vyhlašuje výzvu k podávání návrhů na ocenění za mimořádné výsledky v oblasti kultury. Navrhovat je možné až do 6. března.

Nechte se inspirovat tvorbou jarních dekorací, tvořily se i v Regionální knihovně

Dnes 7:40 | Karviná | Gabriela Stašová

K jaru patří i tvoření a jednoho takového se mohli účastnit i návštěvníci Regionální knihovny. Výroba jarních dekorací zabrala jedno odpoledne a může inspirovat také k domácímu tvoření.

Kraj v Havířově finišuje s výstavbou centra pro ohrožené děti

Včera 16:31 | Havířov | Bára Kelnerová

Moravskoslezský kraj finišuje s výstavbou krizového dětského centra v Havířově. Děti se přestěhují do bytů se třemi pokojíčky, které jim mají připomínat skutečný domov a zajistit větší klid i bezpečí.

Ivana Hlubinková Kožmínová a její nová kniha Nářek ženy

Včera 11:53 | Havířov | Bára Kelnerová

Nářek ženy. To je nová kniha Ivany Hlubinkové Kožmínové. Příběh o lásce a odvaze čelit tomu, čeho se všichni bojíme nejvíc – ztrátě nejbližšího. Autorka chce lidem nabídnout pohled na to, jak jít v životě dál.

Paní Amálka oslavila v domově v Horní Suché 100 let

Včera 11:42 | Horní Suchá | Bára Kelnerová

Krásnou oslavu připravil Domov pro seniory Slezské humanity v Horní Suché paní Amálce Kyjovské, která se dožila úctyhodných sta let. Na správné oslavě nechyběl zpěv, předávání dárků ani velký dort.

Na závodech masters vzpěračů v Havířově zavzpomínali i na Otu Zarembu

26. února 2026 12:52 | Havířov | Bára Kelnerová

Úvodní kolo sezony 1. ligy masters v Havířově přineslo nejen boj o body a kvalifikační limity na evropské či světové šampionáty. Vzpěrači mohli také rovněž zavzpomínat na zesnulého Otu Zarembu.

Ohlédnutí za rokem 2022
Vydáno 11. ledna 2023 14:57, Stonava, Jiří Brzóska
Loňský rok byl velmi bohatý na kulturní, společenské i sportovní události v obci. Vše se ve Stonavě naplno rozjelo po uvolnění všech protiepidemických opatření.

Po dvouleté pauze absolvovali žáci lyžařský kurz, v mateřinkách to žilo zimní olympiádou a lidé si konečně mohli užít i zábavu na hasičském plese.

V březnu v rámci své jarní přípravy vyrazili žáci SK Stonava na několikadenní soustředění do Frýdlantu nad Ostravicí a malí stonavští hasiči se vůbec poprvé zúčastnili největší halové soutěže mladých hasičů v České republice, která se konala v Havířově.

Stonavští školáci loni absolvovali několik společných setkání v rámci přeshraničního projektu mezi stonavskou základní školou a školou v polských Marklowicích. Společně například vyráběli 3D modely, navštívili ostravský Svět techniky, dinopark v Polsku.

Na začátku dubna se v sále Domu PZKO skákalo přes kůži. Loni dokonce hned dvakrát. 7. Stonavský skok přes kůži byl náhradou za zrušený skok v roce 2021. V prosinci se u příležitosti svátku svaté Barbory uskutečnil skok další.

V dubnu si děti ze všech tří mateřských školek užily karneval s klaunem Hopsalínem. Ty nejstarší děti pak absolvovaly zápis do první třídy.

O tom, že se stonavští pedagogové žákům věnují nejen po stránce vzdělávací, ale i výchovné, jejíž součástí je úcta k hodnotám jsme se přesvědčili v rámci Dnů proti vandalismu, které byly zakončeny velkou úklidovou akcí a sportovním zápolením. Ve Stonavě se uklízelo i v květnu a to v rámci akce Ukliďme Česko.

V květnu byl slavnostně otevřen stonavský park PZKO, který prošel velkou rekonstrukcí.

Po dvouleté pauze se v květnu uskutečnil v tělocvičně základní školy na Dolanech a to pod záštitou obce 27. ročník turnaje ve stolním tenise. V areálu sportovního klubu Stonava se běžel 43. ročník Běhu přátelství.

Díky uvolněným restrikcím se lidé v loňském roce mohli konečně bavit a vyrazit například na retropárty. Ve Stonavě dokonce hned dvakrát. Na jednu z nich dorazil i Standa Hložek.

Koncem května si mohli lidé ve Stonavě pochutnat na vaječině. Kromě Svazu postižených civilizačními chorobami ji usmažili i zahrádkáři, kteří své příznivce v říjnu pozvali také na smažené bramboráky.

V červnu strávily děti ze stonavských mateřských škol týden v Beskydech. Školku v přírodě si užívaly na Bílé. Do školy v přírodě kromě dětí z mateřských škol loni odjeli i žáci prvního stupně. První a druhá třída absolvovala týdenní adaptační kurz v Petrovicích u Karviné, žáci třetí, čtvrté a páté třídy pak dvoutýdenní pobyt v Luhačovicích.

V rámci mezinárodního dne dětí uspořádali dobrovolní hasiči pro děti sportovní odpoledne. Svůj den si užily i děti na tradičních dětských radovánkách a během pirátského dne na začátku prázdnin.

V loňském roce jsme Vás informovali o mnohých sportovních událostech. Tou nejvýznamnější pro sportovní klub Stonava byla oslava 90. let fotbalu ve Stonavě, během které odehráli stonavští fotbalisté zápas proti Internacionálům Baníku Ostrava. Žákům SK Stonava byl během oslav předán pohár pro vítěze okresního přeboru.

Na konci školního roku proběhlo v sále Domu PZKO slavnostní rozloučení předškoláků s mateřskou školou.

K tomu, aby školáci prožili bezpečně dvouměsíční prázdniny, přispěla i preventivní akce Prázdniny bez úrazu.

Stejně jako v předešlých letech mohly stonavské děti během prázdnin strávit 14 dní u moře. Loni odjelo ze Stonavy k moři do Chorvatska ve čtyřech na sebe navazujících turnusech 86 dětí.

Tou největší kulturní událostí loňského roku byla bezesporu Stonavská pouť. Zahájena byla výstřelem z děla, soutěžilo se v kosení trávy klasickou kosou a návštěvníci si mohli užít lunaparkové atrakce i bohatý kulturní program. V parku u Domu PZKO vystoupil Petr Muk revival a Olga Lounová. Zakončení poutě patřilo ohňostroji.

Velmi příjemné odpoledne si lidé mohli ve Stonavě užít i během dožínek na konci prázdnin. Nechyběl dožínkový průvod a bohatý kulturní program v parku u Domu PZKO.

V loňském roce proběhlo v obci i několik investičních akcí. Vybudován byl například chodník od základní školy na Dolanech směrem na Holkovice.

V září se ve Stonavě uskutečnily závody v parkurovém skákání a stonavští zahrádkáři se na výstavě pochlubili svými výpěstky.

Do obce loni putovalo také jedno významné ocenění. Během 26. Setkání hornických měst a obcí ČR v Kutné Hoře byla obci Stonava udělena cena Český Permon a to v kategorii Počin roku.

Podzimní komunální volby přinesly v obci změnu na postu starosty obce. Starostou Stonavy byl zvolen Tomáš Wawrzyk, který po více jak třiceti letech vystřídal na této pozici Ondřeje Febra, který nově zastává funkci místostarosty obce.

Stonavští myslivci oslavili hubertskou slavností svého patrona, návštěvníci knihovny besedovali se spisovatelkou Martinou Bittnerovou na téma rodokmen a podzimní sbírka použitého ošacení se opět setkala s velkým ohlasem.

V listopadu děti společně s rodiči vyrazili na lampionový průvod se svatým Martinem a hasiči si prověřili svou fyzičku v rámci soutěže Železný hasič.

Prosinec pak patřil mikulášským nadílkám a adventním společenským i kulturním akcím, které vyvrcholily slavnostním rozsvícením vánočního stromu před obecním úřadem.

Zdroj: https://polar.cz/zpravy/karvinsko/stonava/11000035195/ohlednuti-za-rokem-2022