Každý rok si březen připisuje do kalendáře titul měsíce čtenářů. Ve stonavské knihovně se toto období stává ještě výjimečnějším díky širokému spektru besed a přednášek. Letošní přednáška Stanislava Kuby přinesla kus zapomenutých příběhů a historických událostí zdejšího regionu.
Danuta Sobociková, vedoucí stonavské knihovny: „Pan Kuba má hluboké znalosti o Karviné a okolí, o hornictví tady na našem terénu a hovoří velmi zajímavě. Tak mě napadlo, že by to zajímalo naše čtenáře a nejenom čtenáře.“
Pan Stanislav Kuba je uznávaný historik a autor mnoha publikací, které detailně mapují hornickou historii našeho regionu.
Stanislav Kuba, stonavský historik: „Ti historici nebo ti spisovatelé, kteří píšou o staré Karviné, většinou mluví jen o městě. Z toho hornictví tam mají minimum, protože zaprvé na těch šachtách nepracovali, takže oni s těmi příběhy těch šachet, s těch havárií, neví nic. Ale já jsem to tak rozdělal na dvě části, že jsem mluvil nejprve o tom hornictví, proč se ta Karviná tak povznesla, že to hornictví povzneslo tu Karvinou a nakonec teprve o městě.“
anketa, návštěvníci knihovny: „Já jsem nadšená, já jsem fanynka staré Karviné, takže moc se mi to líbilo.“ „Perfektní, konečně jsme se dozvěděli něco o bývalých věcech, jak vypadala stará Karviná, všechny souvislosi apod.“ „Tak já v podstatě to tak trošku znám, takže jsem si to tak jenom osvěžila.“ „Beseda byla určitě zajímavá, protože já chodím i s tím klubem bývalých karviňáků po Solci, jak tam ty ulice značí, zajímám se o dějiny Karviné. Já jsem bydlel na Americe, to bylo přes les, tak Karvinou jsem znal dobře.“
Pan Kuba není pouze pasivním pozorovatelem historie skrze stránky knih, nýbrž aktivním badatelem v hlubinách různých internetových archivů.
Stanislav Kuba, stonavský historik: „Hodně informací je na polském serveru sbc.org, tzn. jsou to knihovny z celého Polska, jsou středěně, třeba se jmenuje nějaký ten portal „Szukaj w archiwach“. No a tam si dám heslo Karviná nebo Larysch a vyleze mi tam hodně informací.“
Starou Karvinou znal pan Kuba detailně, v mládí tady pomáhal svému otci, který pracoval na poště.
Stanislav Kuba, stonavský historik: „Přes léto bylo málo listonošů, tak mě zaměstnal a tím jsem i vydělal na poště v Karviné, kde jsem rozvážel telegramy. To znamená hlavně soboty, neděle. Jezdil jsem s telegramy, což vyžadovalo znalost celé Karviné, čísel, ulic, všeho.“
Pan Stanislava Kuba má ve svém portfoliu přednášek ještě několik zajímavých témat. Například hornické kolonie nebo historie Spotřebního sdružení pro dělníky a rolníky ve Stonavě. V případě zájmu se s veřejnosti velmi rád o své znalosti podělí.