Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • SNĚMOVNÍ VOLBY PROBĚHNOU LETOS 3. A 4. ŘÍJNA
  • DO NOVÉ HORKY SE VRÁTILI POTOMCI STAVITELŮ ZÁMKU, VETTEROVÉ Z LILIE TU ŽILI 300 LET
  • HORSKÁ CHATA NA JAVOROVÉM OSLAVILA 130 LET SVÉ EXISTENCE
  • HASIČI NA BRUNTÁLSKU ZACHRÁNILI PSA, KTERÝ UVÍZL V JEZEVČÍ NOŘE. INFO NA POLAR.CZ
  • KARVINÁ VYSAZUJE DALŠÍ DESÍTKY NOVÝCH STROMŮ A KEŘŮ
  • VE SLAVKOVĚ U OPAVY SHOŘELA DVĚ AUTA POD PŘÍSTŘEŠKEM, POŽÁR ZASÁHL I DŮM
  • ÚKLID KARVINSKÉHO MOŘE SE BLÍŽÍ A DOBROVOLNÍCI JSOU VÍTÁNI. INFO NA POLAR.CZ
  • FRÝDEK-MÍSTEK KOUPIL OD SPOLEČNOSTI SLEZAN HOLDING STRATEGICKÉ POZEMKY
  • ODBORNÍCI VARUJÍ PŘED VÝRAZNĚ ZVÝŠENOU AKTIVITOU KLÍŠŤAT
  • ŘIDIČ SANITKY SZZ KRNOV MARTIN OCÁSEK OBDRŽEL OCENĚNÍ ZA ZÁCHRANU ŽENY
  • RYANAIR PRODLUŽUJE PROVOZ LINEK DO MALAGY A GIRONY Z OSTRAVSKÉHO LETIŠTĚ
  • STANIČNÍ SESTRA ODDĚLENÍ NEONATOLOGIE FN OSTRAVA ZÍSKALA EVROPSKÝ CERTIFIKÁT
  • PRVNÍ STUDENTI OBORU ZUBNÍ LÉKAŘSTVÍ ABSOLVUJÍ ODBORNOU PRAXI VE FN OSTRAVA
  • OSTRAVŠTÍ HASIČI ZÍSKALI ZLATO NA SOUTĚŽI VE VODNÍM ZÁCHRANÁŘSTVÍ

Jubilejní X. Stonavský Skok přes kůži

Stonava |  | Stonavský expres

Obec Stonava si znovu připomněla svou bohatou hornickou minulost tradičním Skokem přes kůži. Tento slavnostní obřad, který se konal již podesáté, navazuje na historické hornické tradice a je příležitostí pro setkání bývalých i současných horníků, jejich rodin a přátel.

Video Přehravač se načítá.
Aktuální čas 0:00
Doba trvání -:-
Načteno: 0%
Typ streamu ŽIVĚ
Zbývající čas -:-
 
1x
    • Kapitoly
    • Bez popisů, vybráno
    • Bez titulků, vybráno

      Akci zorganizoval Stonavský spolek krojovaných horníků ve spolupráci s obcí Stonava.

      Milan Malich, předseda Spolku krojovaných horníků při obci Stonava: „Stonava je hornická obec a spolek zde funguje už 110 let. Rozhodli jsme se, že bychom měli pokračovat i v tradici Skoku přes kůži.“

      Tomáš Wawrzyk (ANO), starosta obce Stonava: „Je to jedna z mála tradic, která zde historicky přetrvává, a proto ji jako hornická obec chceme udržet.“

      Ondřej Feber (ANO), senátor a místostarosta Stonavy: „Před deseti lety jsme slavili 100 let kroužku krojovaných horníků ve Stonavě. To nás inspirovalo k tomu, abychom si hornické tradice připomínali jiným způsobem, například i s manželkami, tedy něčím takovým, jako je Skok přes kůži.“

      Celou ceremonii vedl zkušený kantor Josef Grim, který již dlouhá léta udržuje a předává hornické tradice dál.

      Josef Grim, kantor: „Kdo to nezažil, může si myslet, že jde o nějakou hornickou pivní sešlost, ale to není pravda. Je to starobylý hornický zvyk. Atmosféra je sice velmi uvolněná, ale zároveň řízená pevnými pravidly pivního zákona.“

      Celý skok řídí slavné, vysoké a neomylné prezidium, které má k dispozici slavné a vysoké adláty, slavného a vysokého nadlišáka, slavná contraria, slavného kantora se svou smečkou a pivní policii. Ta dohlíží, aby celůvky s pivní mastí nebyly prázdné. Celá akce se tak nesla v duchu plném rituálů, z nichž nejvýznamnější byl samotný Skok přes kůži, při němž jsou noví adepti přijímáni mezi horníky. Tentokrát mezi ně vstoupili také dva členové Spolku krojovaných horníků, otec a syn Josef a Damián Lukoszovi.

      Damián Lukosz, účastník skoku: „Je důležité udržovat tradice. Hornictví u nás v podstatě končí, takže si myslím, že nějaká mladá krev se hodí.“

      Josef Lukosz, účastník skoku: „Jsem rád, že se nám tato možnost naskytla. V naší rodině byla vždy hornická tradice, ať už s ohledem na dědu, otce, a nyní se ji snažíme udržovat i tímto způsobem.“

      Do cechu hornického byli slavnostně přijati také zástupci zahraničních delegací.

      Ludmiła Skrzypiec, účastnice skoku, Rybnik, Polsko: „Byl to fantastický zážitek. Často jezdím na slovenské akce, na Salamandrové dny v Banské Štiavnici, na vinobraní v Pezinoku a ve Stonavě jsem podruhé. Loni skákala přes kůži má kolegyně, letos já, je to super.“

      Robo Vagač, účastník skoku, Pezinok, Slovensko: „Nechtěl bych, aby to znělo jako klišé, ale velmi si toho vážím. Stonava je jedním z center hornictví a to, že jsem mohl skákat, je pro mě čest.“

      Štefan Granec, předseda Malokarpatského banického spolku, Pezinok, Slovensko: „Se Stonavou spolupracujeme už od roku 2006, kdy jsme tu byli poprvé. Od té doby se setkáváme velmi často. Spolupráce je skvělá.“

      Jednou z významných částí celého programu je tzv. Salamandr – smuteční vzpomínka na všechny horníky, kteří během své práce položili život.

      Milan Kupka, člen smečky: „Můj otec tragicky zahynul na Dole Gabriela v roce 1956. Když hraji, snažím se na to nemyslet. Sál je naprosto potichu, vysoké a neomylné prezidium mluví a já do toho hraji tu známou písničku. Někdy mám slzy na krajíčku a bojím se, jestli to vůbec dohrají. Ale naštěstí se to vždy podaří.“

      Na Stonavském skoku jsou celkem tři tablice, které v průběhu akce mezi sebou soutěží v různých disciplínách o hlavní cenu „Buřt starosty“.

      Josef Kasper, vysoké a neomylné prezidium: „Každopádně Stonavský skok beru jako asi nejlepší, především díky přístupu lidí. Chodí sem lidé, kteří opravdu chtějí být součástí této tradice. Stonava je poslední vesnicí s černouhelným hornictvím, které brzy skončí, ale tradice zde zůstanou. A jsem velice rád, že jsem u toho.“

      Roman Sikora, generální ředitel OKD: „Jsem velmi rád a vážím si toho, že obec Stonava udržuje společně s OKD tuto hornickou tradici, která se ve střední Evropě pěstuje už více než dvě stě let. Obec i šachta jsou pokračovateli této tradice. Chci, aby se tradice zachovaly i do budoucna, až jednou skončí aktivní těžba.“

      Tomáš Wawrzyk (ANO), starosta obce Stonava: „Ke Stonavě jako hornické obci Skok přes kůži patří, a proto se budeme snažit tuto tradici zachovat. Uděláme vše pro to, aby se nám to dařilo co nejdéle i pro budoucí generace.“

      Nahlásit chybu


      Ve Slavkově u Opavy shořela dvě auta pod přístřeškem, požár zasáhl i dům

      Dnes 12:00 | Celý MS kraj | Lukáš Zavadil

      Ve středu dopoledne spěchali hasiči do Slavkova u Opavy k požáru přístřešku, pod kterým shořela dvě zaparkovaná auta. Plameny zasáhly i část přilehlého domu. Hasičům se podařilo zabránit větším škodám, z nedaleké garáže vytáhli dvě nepoškozené motorky.

      Horská chata na Javorovém oslavila 130 let své existence

      Turisté, kteří vyrazí do Beskyd, se rádi zastavují v horských chatách. Mohou si tam odpočinout, občerstvit se, nebo i přenocovat. Mezi takové horské chaty patří i ta na Javorovém vrchu, která letos v květnu oslavila 130 let.

      Do Nové Horky se vrátili potomci stavitelů zámku, rod Vetterů z Lilie tu žil tři sta let

      Hlava aristokratického rodu, hrabě Karel Vetter z Lilie, navštívil zámek Nová Horka u Studénky, který jeho rodina vlastnila 300 let. Žil tu ještě jako sedmiletý chlapec. První vzpomínky se mu vybavily hned po vstupu do barokního sídla.

      Tučňáci uzavřeli Ledovou šipku finálovým kolem

      Prvním rokem funguje v Novém Jičíně šipkařský klub s názvem Tučňáci, který aktuálně účinkuje ve druhé lize Moravskoslezského kraje. Teď v květnu pořádal finálové kolo prvního ročníku turnajové série Ledová šipka.

      Fena uvízla v jezevčí noře, ven ji dostali až hasiči

      Dnes 9:44 | Celý MS kraj | Lukáš Zavadil

      Neobvyklý zásah mají za sebou hasiči z Rýmařova a Horního Města. V úterý večer zachraňovali fenu Bavorského barváře, která uvízla v jezevčí noře v obtížně přístupném terénu u Dobřečova. Díky jejich pečlivé a fyzicky náročné práci se zvíře dostalo zpět ke svým majitelům bez zranění.

      Marie Vávrová z Frýdlantu oslavila 100 let, za město jí gratulovala starostka

      Rodačka z Frýdlantu nad Ostravicí Marie Vávrová oslavila 100. narozeny. Na malou oslavu ji na radnici společně s dcerou a vnučkou pozvala starostka města Helena Pešatová.

      Divoká stonavská přestřelka: Domácí přetlačili Brušperk 5:2!

      Muži SK Stonava mají za sebou další vítězný zápas jarní sezóny. Na domácí půdě hostili Brušperk. Diváci si přišli na své. Během utkání padlo 7 gólů.

      Díky dotaci budou knihy ve Studénce v nových regálech

      Studénecká knihovna uspěla v žádosti o dotaci z projektu Místní akční skupiny Regionu Poodří. Za získané peníze může zvelebit své prostory. Investuje třeba do nových regálů, které obnovuje už několik let.

      46. ročník Běhu přátelství s mezinárodní účastí

      Ve Stonavě se bežel další ročník tradičního Běhu přátelství. Letošního ročníku se v hojném počtu zúčastnili i žáci z polských Marklowic. Závod je totiž součástí nového přeshraničního projektu mezi stonavskou a marklowickou školou.

      Lidé by měli zvážit očkování nejen proti klíšťatům, rady jim poskytnou v infekční ambulanci

      Aktivita klíšťat je na vrcholu a krajská hygienická stanice eviduje první případy onemocnění. Lékaři doporučují očkování proti klíšťové encefalitidě. Na vakcinaci by měli myslet i lidé před zahraniční dovolenou.

      Školáci z Rychvaldu byli na Bílé v Beskydech ve škole v přírodě

      Na týdenní pobyt v přírodě vyslala Základní škola v Rychvaldě žáky prvního stupně do beskydské Bílé. Vzdělávací a ozdravný pobyt financuje město ze svého rozpočtu.

      Přístavba školního pavilonu skončila, teď se budou vybavovat učebny

      Město Rychvald převzalo od stavební firmy nově postavený pavilon, který rozšiřuje kapacity základní školy.

      V Černém lese se uskutečnil kurz první pomoci na trailu, který zorganizovali Black Forest Bikers

      I na trailech je potřeba umět poskytnout první pomoc. Své o tom vědí i lidé ze spolku Black Forest Bikers, kteří v karvinském Černém lese uspořádali kurz první pomoci na trailu a přizvali instruktory bikerů z blízkého okolí, ale i větší dálky.

      Dziecka ze Stonawy na 29. Śląskim Śpiewaniu

      Sala, a wcześniej wszystkie korytarze Ośrodka Kultury ´Strzelnica´ w Czeskim Cieszynie, rozbrzmiewały od rana śląskimi pieśniczkami w wykonaniu dzieci z polskich szkół i przedszkoli na Zaolziu.

      Úklid Karvinského moře se blíží a všichni dobrovolníci jsou vítáni

      Lokalita Karvinského moře bude ještě krásnější, a to díky dobrovolníkům, kteří se chystají na velký jarní úklid této oblíbené lokality.

      Dny Karviné a Hornické slavnosti se již blíží

      Již za měsíc se pak můžete těšit na tradiční oslavy města. Dny Karviné a Hornické slavnosti jsou oslavou našeho regionálního bohatství a města Karviná, které bylo odjakživa spjato s těžbou uhlí.

      Jubilejní X. Stonavský Skok přes kůži
      Vydáno 12. února 2025 10:01, Stonava, Jiří Brzóska
      Obec Stonava si znovu připomněla svou bohatou hornickou minulost tradičním Skokem přes kůži. Tento slavnostní obřad, který se konal již podesáté, navazuje na historické hornické tradice a je příležitostí pro setkání bývalých i současných horníků, jejich rodin a přátel.

      Akci zorganizoval Stonavský spolek krojovaných horníků ve spolupráci s obcí Stonava.

      Milan Malich, předseda Spolku krojovaných horníků při obci Stonava: „Stonava je hornická obec a spolek zde funguje už 110 let. Rozhodli jsme se, že bychom měli pokračovat i v tradici Skoku přes kůži.“

      Tomáš Wawrzyk (ANO), starosta obce Stonava: „Je to jedna z mála tradic, která zde historicky přetrvává, a proto ji jako hornická obec chceme udržet.“

      Ondřej Feber (ANO), senátor a místostarosta Stonavy: „Před deseti lety jsme slavili 100 let kroužku krojovaných horníků ve Stonavě. To nás inspirovalo k tomu, abychom si hornické tradice připomínali jiným způsobem, například i s manželkami, tedy něčím takovým, jako je Skok přes kůži.“

      Celou ceremonii vedl zkušený kantor Josef Grim, který již dlouhá léta udržuje a předává hornické tradice dál.

      Josef Grim, kantor: „Kdo to nezažil, může si myslet, že jde o nějakou hornickou pivní sešlost, ale to není pravda. Je to starobylý hornický zvyk. Atmosféra je sice velmi uvolněná, ale zároveň řízená pevnými pravidly pivního zákona.“

      Celý skok řídí slavné, vysoké a neomylné prezidium, které má k dispozici slavné a vysoké adláty, slavného a vysokého nadlišáka, slavná contraria, slavného kantora se svou smečkou a pivní policii. Ta dohlíží, aby celůvky s pivní mastí nebyly prázdné. Celá akce se tak nesla v duchu plném rituálů, z nichž nejvýznamnější byl samotný Skok přes kůži, při němž jsou noví adepti přijímáni mezi horníky. Tentokrát mezi ně vstoupili také dva členové Spolku krojovaných horníků, otec a syn Josef a Damián Lukoszovi.

      Damián Lukosz, účastník skoku: „Je důležité udržovat tradice. Hornictví u nás v podstatě končí, takže si myslím, že nějaká mladá krev se hodí.“

      Josef Lukosz, účastník skoku: „Jsem rád, že se nám tato možnost naskytla. V naší rodině byla vždy hornická tradice, ať už s ohledem na dědu, otce, a nyní se ji snažíme udržovat i tímto způsobem.“

      Do cechu hornického byli slavnostně přijati také zástupci zahraničních delegací.

      Ludmiła Skrzypiec, účastnice skoku, Rybnik, Polsko: „Byl to fantastický zážitek. Často jezdím na slovenské akce, na Salamandrové dny v Banské Štiavnici, na vinobraní v Pezinoku a ve Stonavě jsem podruhé. Loni skákala přes kůži má kolegyně, letos já, je to super.“

      Robo Vagač, účastník skoku, Pezinok, Slovensko: „Nechtěl bych, aby to znělo jako klišé, ale velmi si toho vážím. Stonava je jedním z center hornictví a to, že jsem mohl skákat, je pro mě čest.“

      Štefan Granec, předseda Malokarpatského banického spolku, Pezinok, Slovensko: „Se Stonavou spolupracujeme už od roku 2006, kdy jsme tu byli poprvé. Od té doby se setkáváme velmi často. Spolupráce je skvělá.“

      Jednou z významných částí celého programu je tzv. Salamandr – smuteční vzpomínka na všechny horníky, kteří během své práce položili život.

      Milan Kupka, člen smečky: „Můj otec tragicky zahynul na Dole Gabriela v roce 1956. Když hraji, snažím se na to nemyslet. Sál je naprosto potichu, vysoké a neomylné prezidium mluví a já do toho hraji tu známou písničku. Někdy mám slzy na krajíčku a bojím se, jestli to vůbec dohrají. Ale naštěstí se to vždy podaří.“

      Na Stonavském skoku jsou celkem tři tablice, které v průběhu akce mezi sebou soutěží v různých disciplínách o hlavní cenu „Buřt starosty“.

      Josef Kasper, vysoké a neomylné prezidium: „Každopádně Stonavský skok beru jako asi nejlepší, především díky přístupu lidí. Chodí sem lidé, kteří opravdu chtějí být součástí této tradice. Stonava je poslední vesnicí s černouhelným hornictvím, které brzy skončí, ale tradice zde zůstanou. A jsem velice rád, že jsem u toho.“

      Roman Sikora, generální ředitel OKD: „Jsem velmi rád a vážím si toho, že obec Stonava udržuje společně s OKD tuto hornickou tradici, která se ve střední Evropě pěstuje už více než dvě stě let. Obec i šachta jsou pokračovateli této tradice. Chci, aby se tradice zachovaly i do budoucna, až jednou skončí aktivní těžba.“

      Tomáš Wawrzyk (ANO), starosta obce Stonava: „Ke Stonavě jako hornické obci Skok přes kůži patří, a proto se budeme snažit tuto tradici zachovat. Uděláme vše pro to, aby se nám to dařilo co nejdéle i pro budoucí generace.“

      Zdroj: https://polar.cz/zpravy/karvinsko/stonava/11000047198/jubilejni-x-stonavsky-skok-pres-kuzi