Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Konec školního roku na Základní škole ve Stonavě

Stonava |

Červen dnes končí a s ním i školní rok. Pro některé výborně, pro některé ne úplně podle jejich představ a pro některé dnešním vysvědčením základní škola definitivně končí.

Školní rok dnes skončil i pro 141 stonavských žáků základní školy. Bylo mezi nimi i 21 deváťáků, kteří už miří do jiných škol. Ve Stonavě dostali své poslední vysvědčení, do této školy se už nevrátí, přestože mnohým bude citelně chybět.

Nikola Revendová: "No, bude mi smutno, protože ta škola je moc dobrá. Je to takové emocionální."

Tomáš Černoch: "Už se těším na novou školu. Nebude ti smutno? Určitě, po kamarádech i učitelském sboru."

Stýskat se bude ale i pedagogům po deváťácích. Miloslava Závadská, třídní učitelka: "Po každé třídě se určitě stýská, takže se mi bude stýskat i po této, protože přece jen jsem s nimi prožila kus života. Bude se mi stýskat po jejich sportovních výkonech, protože byli hodně šikovní, hlavně chlapci. Bude se mi stýskat po jejich bezprostředních reakcích, které byly někdy velmi zajímavé. A bude se mi stýskat samozřejmě po tom kolektivu, protože když chtěli a zabrali, tak byli super."

Samozřejmě, že také uměli svým kantorům pořádně pocuchat nervy. To když si mysleli, že ohrožují jejich osobní integritu. Tomáš Černoch: "Třeba se nám starali o soukromí, co děláme po škole a tak."

A byly i chvíle, ve kterých by deváťáci nejraději přeonačili celý vzdělávací systém. Daniel Witala: "Třeba bych zrušil některé předměty." Které? "Anglinu, matiku, přírodopis, němčinu."

S tak razantní změnou by sice ostatní deváťáci příliš nesouhlasili, ale na jedné věci, bez které se do budoucna obejdou stoprocentně, se shodli všichni. Světlana Orosiová: "Některé školní obědy, ne všechny, ale některé, protože se fakt nedaly jíst."

Inteligenci ale určitě neublížily. Naopak. Svědčí o tom zájem děváťáků pokračovat v dalším studiu. Zdeněk Lusk, ředitel ZŠ Stonava: "V tomto roce jich hodně odchází na gymnázium, je to škola prestižní a obtížná."

Kromě gymnázií deváťáci míří na střední odborné školy humanitního i technického zaměření. Zdeněk Lusk, ředitel ZŠ Stonava: "Celkem všichni byli bez problémů umístěni."

Zúročovat, co se v tomto školním roce naučili, bude i 17 stonavských prvňáků. Velký problém s tím mít nebudou, na všech vysvědčeních byla vyznamenání. Kromě těch nejmladších školáků na prázdniny s vyznamenáním odchází dalších 58 stonavských žáků. Na rozdíl od nich si od školy ani o prázdninách příliš neodpočinou dvě děti, které budou muset k opravným zkouškám.

Zdeněk Lusk, ředitel ZŠ Stonava: "Celkově se dá říct, že ta úroveň je přibližně stejná jako v minulém školním roce."

Strmě vzhůru šla sportovní prestiž školy. Všichni dobře obstáli ve sportovních kláních s polskými Marklowicemi. Osmačky se sportovní skladbou vybojovaly v krajském kole 6. místo, starší žáci byli v okresním atletickém kole třetí a druzí v okresním finále v košíkové.

Zdeněk Lusk, ředitel ZŠ Stonava: "Jsem si velmi cenil jejich odpovědnosti, cílevědomosti a schopnosti právě v ten důležitý den prodat všechno, co umí. Myslím, že pokud by si toto všichni žáci odnášeli do života, bylo by to velmi cenné."

Teď si ale musí pořádně odpočinout. Mají na to dva měsíce. Tak ať jsou krásné, inspirativní, pohodové a nejen pro žáky, ale i pro jejich učitele.

Nahlásit chybu


Slezská Ostrava spojí mateřské školy. Pro děti a rodiče se ale nic nemění

Včera 9:39 | Ostrava-město | Tomáš Kořistka

Zastupitelstvo Slezské Ostravy schválilo sloučení několika mateřských škol. Důvodem je především nový školský zákon, který obcím ukládá, aby zajistily minimální počet dětí. Důležité ale je, že ani děti ani rodiče nezaznamenají žádné změny. Malí předškoláci budou stále docházet do stejných budov.

Tragický pád z okna v Havířově, o život přišla nezletilá dívka

Včera 17:30 | Havířov | Jiří Cileček

Policisté mají na stole další případ pádu z okna v Havířově. Tentokrát bohužel skončil tragicky. O život přišla mladá dívka. Policisté nyní zjišťují, co se stalo. Stejně tak stále prověřují případ čtyřletého chlapečka, který vypadl z okna na začátku června.

Rekonstrukce zimního stadionu pokračuje, Havířov chce stihnout začátek sezony

Včera 16:54 | Havířov | Bára Kelnerová

Postup hokejistů AZ Havířov do první ligy znamená pro město také nové technické požadavky na zimní stadion. Kromě modernizace ledové plochy se upravuje zázemí i vybavení pro televizní přenosy a videorozhodčí.

Při půlroční zbraňové amnestii bylo v Moravskoslezském kraji odevzdáno 389 zbraní a přes 15 530 kusů střeliva

Včera 13:50 | Celý MS kraj | Anna Břenková

Během půlroční amnestie odevzdali lidé v Moravskoslezském kraji 389 zbraní, přes 15 530 kusů střeliva, 81 kusů munice a 12 regulovaných součástí zbraní. Mezi odevzdanými kusy se objevily vzácné sběratelské rarity i unikátní vojenská technika, včetně protitankového kanonu.

Nová posila hasičů v Čeladné dostala jméno Barča

Včera 7:48 | Čeladná | Petra Dorazilová

Sbor dobrovolných hasičů v Čeladné převzal do svého vozového parku novou cisternu. Moderní zásahové vozidlo hasiči pojmenovali Barča, podle své starostky.

Havířov vzpomínal na oběti Dolu Dukla, od tragédie uplynulo 65 let

Včera 11:44 | Havířov | Bára Kelnerová

Každý rok si Havířov připomíná jednu z nejtragičtějších událostí své historie. Od důlního neštěstí na Dole Dukla letos uplynulo 65 let. Pietní akt u památníku na městském hřbitově byl věnován památce 108 horníků, kteří při tragédii přišli o život.

Hudební Hukvaldy rozezvučely hrad. Premiéra přilákala stovky návštěvníků i přes tropické vedro

6. července 2026 15:11 | Celý MS kraj | Yvona Fajtová

Historické kulisy hradu Hukvaldy poprvé rozezněly Hudební Hukvaldy. Nová kulturní akce nabídla pestrý program inspirovaný středověkem i keltskou tradicí. Návštěvníci si mohli poslechnout dobovou hudbu, obdivovat skotské dudáky, sledovat vystoupení irských tanečnic nebo si některé tance sami vyzkoušet.

Strážníci v Kopřivnici museli rozbít okno auta, uvnitř zůstalo zamčené miminko

6. července 2026 22:23 | Celý MS kraj | Lukáš Zavadil

Kopřivničtí strážníci zveřejnili na svém Instagramu dramatické video ze zásahu, při kterém museli vysvobodit malé miminko z uzamčeného auta. Podle vyjádření zůstalo dítě v autě za nešťastných okolností.

Opilý řidič v osobním autě usmrtil cyklistu, pak z místa ujel a znovu boural

6. července 2026 13:19 | Celý MS kraj | Lukáš Zavadil

Kriminalisté z Frýdku-Místku prověřují tragickou dopravní nehodu, která se stala v pondělí 6. července ráno v Dolní Lomné. Mladý řidič osobního auta měl podle dosavadních informací vjet do protisměru a následně na chodník, kde se střetl s cyklistou. Ten i přes poskytnutou pomoc na místě zemřel.

Největší zájem o vyšetření melanomu byl ve Frýdku-Místku

6. července 2026 12:43 | Frýdek-Místek | Tomáš Tikal

Celorepubliková preventivní akce Spolu proti melanomu letos odhalila celkem 315 kožních nádorů různého typu. Největší zájem o bezplatné vyšetření kůže byl ve Frýdku-Místku.

Havířov hostil mezinárodní závody mladých vzpěračů

Včera 12:01 | Havířov | Bára Kelnerová

Vzpírání má v Havířově dlouholetou tradici a daří se vychovávat také nové sportovní talenty. Potvrdila to mezinárodní Velká cena Havířova, na kterou přijeli mladí závodníci z Česka, Polska i Slovenska.

Havířovský zimní stadion se připravuje na první ligu

Včera 11:48 | Havířov | Bára Kelnerová

Postup hokejistů AZ Havířov do první ligy znamená pro město také nové technické požadavky na zimní stadion. Kromě modernizace ledové plochy se upravuje zázemí i vybavení pro televizní přenosy a videorozhodčí.

Májovák opět zaplnil karvinské náměstí povedeným koncertem

Včera 10:47 | Karviná | Richard Kutěj

Symfonie stříbrného plátna. Tak se jmenoval koncert Symfonického dechového orchestru Májovák, který se konal na karvinském náměstí.

Havířovský seminář nabídl učitelům nové nápady pro výuku v přírodě

3. července 2026 16:08 | Havířov | Bára Kelnerová

Jak proměnit školní zahradu v inspirativní venkovní učebnu? Odpověď hledali havířovští pedagogové se speciálně zaměřeném semináři. Seznámili se s moderními metodami výuky i nápady, jak u dětí přirozenou cestou rozvíjet vztah k přírodě.

Prostory u karvinského nádraží budou zelenější a ekologičtější

3. července 2026 12:02 | Karviná | Richard Kutěj

Prostor před karvinským vlakovým nádražím se mění. Vstupní brána do města získá příjemnější a ekologičtější prostředí.

Klienti Santé si užili zahradní slavnost v retro stylu

3. července 2026 11:12 | Havířov | Bára Kelnerová

Retro hudba, tanec, smích i společné zážitky. Klienti havířovského Santé si užili tradiční letní zahradní slavnost.

Konec školního roku na Základní škole ve Stonavě
Vydáno 30. června 2009 11:16, Stonava, Dana Bielecká
Červen dnes končí a s ním i školní rok. Pro některé výborně, pro některé ne úplně podle jejich představ a pro některé dnešním vysvědčením základní škola definitivně končí.

Školní rok dnes skončil i pro 141 stonavských žáků základní školy. Bylo mezi nimi i 21 deváťáků, kteří už miří do jiných škol. Ve Stonavě dostali své poslední vysvědčení, do této školy se už nevrátí, přestože mnohým bude citelně chybět.

Nikola Revendová: "No, bude mi smutno, protože ta škola je moc dobrá. Je to takové emocionální."

Tomáš Černoch: "Už se těším na novou školu. Nebude ti smutno? Určitě, po kamarádech i učitelském sboru."

Stýskat se bude ale i pedagogům po deváťácích. Miloslava Závadská, třídní učitelka: "Po každé třídě se určitě stýská, takže se mi bude stýskat i po této, protože přece jen jsem s nimi prožila kus života. Bude se mi stýskat po jejich sportovních výkonech, protože byli hodně šikovní, hlavně chlapci. Bude se mi stýskat po jejich bezprostředních reakcích, které byly někdy velmi zajímavé. A bude se mi stýskat samozřejmě po tom kolektivu, protože když chtěli a zabrali, tak byli super."

Samozřejmě, že také uměli svým kantorům pořádně pocuchat nervy. To když si mysleli, že ohrožují jejich osobní integritu. Tomáš Černoch: "Třeba se nám starali o soukromí, co děláme po škole a tak."

A byly i chvíle, ve kterých by deváťáci nejraději přeonačili celý vzdělávací systém. Daniel Witala: "Třeba bych zrušil některé předměty." Které? "Anglinu, matiku, přírodopis, němčinu."

S tak razantní změnou by sice ostatní deváťáci příliš nesouhlasili, ale na jedné věci, bez které se do budoucna obejdou stoprocentně, se shodli všichni. Světlana Orosiová: "Některé školní obědy, ne všechny, ale některé, protože se fakt nedaly jíst."

Inteligenci ale určitě neublížily. Naopak. Svědčí o tom zájem děváťáků pokračovat v dalším studiu. Zdeněk Lusk, ředitel ZŠ Stonava: "V tomto roce jich hodně odchází na gymnázium, je to škola prestižní a obtížná."

Kromě gymnázií deváťáci míří na střední odborné školy humanitního i technického zaměření. Zdeněk Lusk, ředitel ZŠ Stonava: "Celkem všichni byli bez problémů umístěni."

Zúročovat, co se v tomto školním roce naučili, bude i 17 stonavských prvňáků. Velký problém s tím mít nebudou, na všech vysvědčeních byla vyznamenání. Kromě těch nejmladších školáků na prázdniny s vyznamenáním odchází dalších 58 stonavských žáků. Na rozdíl od nich si od školy ani o prázdninách příliš neodpočinou dvě děti, které budou muset k opravným zkouškám.

Zdeněk Lusk, ředitel ZŠ Stonava: "Celkově se dá říct, že ta úroveň je přibližně stejná jako v minulém školním roce."

Strmě vzhůru šla sportovní prestiž školy. Všichni dobře obstáli ve sportovních kláních s polskými Marklowicemi. Osmačky se sportovní skladbou vybojovaly v krajském kole 6. místo, starší žáci byli v okresním atletickém kole třetí a druzí v okresním finále v košíkové.

Zdeněk Lusk, ředitel ZŠ Stonava: "Jsem si velmi cenil jejich odpovědnosti, cílevědomosti a schopnosti právě v ten důležitý den prodat všechno, co umí. Myslím, že pokud by si toto všichni žáci odnášeli do života, bylo by to velmi cenné."

Teď si ale musí pořádně odpočinout. Mají na to dva měsíce. Tak ať jsou krásné, inspirativní, pohodové a nejen pro žáky, ale i pro jejich učitele.

Zdroj: https://polar.cz/zpravy/karvinsko/stonava/1315/konec-skolniho-roku-na-zakladni-skole-ve-stonave