Nedělní mše v kostele svaté Maří Magdaleny začínala velmi netradičně. Vedle farníků mířila za doprovodu hornické dechovky k chrámu také hospodářská zvířata a uvnitř se kromě zvonů ozvýval beránek s ovečkou a vrkal párek holubů. Oltářiště bylo plné ovoce, zeleniny, květin a dalších plodů úrody, za které přišli Stonavané po letech opět vzdát díky. Nechyběl ani základ všeho - čerstvý bochník chleba upečený z letošní pšenice.
V lavicích vedle sebe na jedné mši svorně seděli Češi i Poláci a obnovení tradice dožínek přilákalo dokonce i ty, kteří běžně do kostela nechodí.
Jan Mika, účastník dožínek: "Co se mi na tom líbí, že se mohou sejít lidé ze Stonavy, že to není dělané jen pro věřící lidi."
Roland Manowski, správce stonavské farnosti: "Každý z nás za něco Bohu děkuje, ať to je ateista nebo křesťan, všichni jíme z jednoho chleba a stejně všichni zde na zemi fungujeme a pracujeme."
Eva Hyblerová, farmářka: "Možná i lidi to víc nakopne, aby ta zvířata dostali do těch vesnic, protože některá děcka už to znají jen z časopisů a knížek a učebnic, no."
Část úrody věřící i během mše přinášeli k oltáři aby se jim i jejich darům dostalo požehnání. Farmáři jsou přesvědčeni, že je ochrání a pomůže k dobré sklizni i v dalším období.
Eva Hyblerová, farmářka: "Možná lepší plodnost, mléko, úspěchy koní na závodec."
Jan Mika, účastník dožínek: "Podle mého názoru to spíš ti lidi uvidí tím způsobem, že by se o to měli více starat, takže vliv na úrodu to možná nějaký bude mít."
O kvalitě letošní úrody se všichni přesvědčili po mši, kdy si každý mohl nabídnout chléb, koláč, prejt a těšit se zase za rok, kdy se ve Stonavě budou konat další novodobé dožínky.