Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

V Gutech pracují archeologové, řeší i lidské ostatky

Na místě, kde stál vzácný dřevěný kostel v Gutech operují archeologové. V těchto dnech začínají se sondováním terénu pod půdorysem stavby. Podle prvotních zjištění jsou v její těsné blízkosti lidské ostatky. Než začne stavba nového kostela, bude nutné je přemístit.

V úterý dopoledne si místo, na kterém ještě v létě stál dřevěný historicky cenný kostel v Gutech převzali archeologové. Ti si společně se zástupci Národního památkového ústavu a Biskupství ostravsko-opavského vytyčili pracovní postup ve dvou prvních krocích.

“Základové konstrukce, jakého jsou stáří a druhým cílem je objasnit některé otázky spojené s počátky kostela a jeho stavebním vývojem,” říká Michal Zezula z Národního památkového ústavu Ostrava.

Archeologové nad místem rozestaví dva stany, aby mohli pracovat za každého počasí. Do zeminy zapustí sondy, které zjistí stav pod podlahou kostela. Tu by chtěli pracovníci odstranit, čekají ale na svolení, které musí udělit město Třinec. První výkopy kolem stavby ukazují, že v její těsné blízkosti jsou lidské ostatky.

“Bude potřeba to pečlivě prozkoumat, jestli se tam ty ostatky dostaly jen při překopávání zeminy, nebo jsou to hrobová místa,” říká místní farář Kazimierz Plachta.

Znalecký posudek, který má biskupství nově k dispozici odhadl cenu mobiliáře na šest a půl milionu korun, očekávalo se, že to bude mnohem více. Jak bude vybaven interiér nové stavby zatím není jasné.

“Chtěli bychom, aby ta vlastní dřevěná stavba byla co nejvěrnější, co se týče dalšího, uvidíme, co přesně řekne archeologický průzkum, jak ten kostel byl vůbec založen,” říká Václav Kotásek ze stavebního odboru Biskupství ostravsko-opavského.

Už v listopadu by mělo být jasné kolik dřeva bude na výstavbu kostela potřeba, v prosinci se pak začnou svážet stromy. Stavba by měla stát kolem dvaceti milionů korun.
Bylinky pro děti / přednáška Milady Gilgové

Zítra
Celý MS kraj, Městská knihovna Bílovec

PLNOU PAROU VPŘED! – 130 let železniční trati Studénka - Bílovec

03.10. 10:00
Celý MS kraj, prostranství mezi Domem dětí a mládeže Bílovec a ZŠ Komenského, Bílovec

Titanic / komedie Divadla Kalich

27.10. 19:00
Celý MS kraj, Kulturní dům Bílovec

SUNFOOD s.r.o.

od 18 000 Kč/měsíc

Detail

Moorland Corporation s.r.o. - Jirny

od 14 800 Kč/měsíc

Detail

Oblastní nemocnice Trutnov a.s.

od 37 000 do 65 000 Kč/měsíc

Detail

Nejčtenější zprávy

PR články

Více PR článků