Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Na obnovu gutského kostela přispívají i evangelíci

Letos na podzim by měla začít stavba repliky kostela v Třinci-Gutech, který zcela shořel loni v srpnu. Do veřejné sbírky, kterou vyhlásilo město Třinec, se zapojili i evangelíci.

Unikátní dřevěný kostel Božího těla ze 16. století v Třinci-Gutech lehl popelem loni v srpnu. Obvinění ze žhářství jsou tři mladíci. V současné době se připravuje stavba jeho repliky. Peníze na obnovu katolického kostelíka darují i evangelíci. V Havířově-Prostřední Suché využili ke sbírce týden modliteb za jednotu křesťanů.

„Jsme jeden organismus a měli bychom tomuto světu vydat jednotné svědectví vzájemné lásky o tom, že spolupracujeme, že něco společně děláme,“ řekl pastor místního sboru Janusz Kożusznik.

Ekumenické setkání bylo obohaceno vystoupením dvou smíšených pěveckých sborů Stonava a Suchá. V jejich podání například zazněla Hymna třetího tisíciletí.

„Jsme moc rádi, že jsme mohli tímto způsobem přispět na obnovu kostela v Gutech,“ řekla dirigentka Marta Orszuliková.

„Je jedno, jestli jsme evangelíci nebo katolíci. Je určitě podstatné, aby kostely, které znázorňují křesťanství, stály.“ „Je to úžasná věc. Jsme velmi ráda, že tato sbírka proběhla, protože ten kostel byl opravdu klenot. Musíme si pomáhat,“ řekli účastníci ekumenického setkání.

Dřevěný gutský kostel byl původně luterský. V polovině 17. století byl v rámci rekatolizace evangelíkům odebrán. Byl nejstarším dochovaným kostelem na Těšínsku.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy