Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Na obnovu gutského kostela přispívají i evangelíci

Letos na podzim by měla začít stavba repliky kostela v Třinci-Gutech, který zcela shořel loni v srpnu. Do veřejné sbírky, kterou vyhlásilo město Třinec, se zapojili i evangelíci.

Unikátní dřevěný kostel Božího těla ze 16. století v Třinci-Gutech lehl popelem loni v srpnu. Obvinění ze žhářství jsou tři mladíci. V současné době se připravuje stavba jeho repliky. Peníze na obnovu katolického kostelíka darují i evangelíci. V Havířově-Prostřední Suché využili ke sbírce týden modliteb za jednotu křesťanů.

„Jsme jeden organismus a měli bychom tomuto světu vydat jednotné svědectví vzájemné lásky o tom, že spolupracujeme, že něco společně děláme,“ řekl pastor místního sboru Janusz Kożusznik.

Ekumenické setkání bylo obohaceno vystoupením dvou smíšených pěveckých sborů Stonava a Suchá. V jejich podání například zazněla Hymna třetího tisíciletí.

„Jsme moc rádi, že jsme mohli tímto způsobem přispět na obnovu kostela v Gutech,“ řekla dirigentka Marta Orszuliková.

„Je jedno, jestli jsme evangelíci nebo katolíci. Je určitě podstatné, aby kostely, které znázorňují křesťanství, stály.“ „Je to úžasná věc. Jsme velmi ráda, že tato sbírka proběhla, protože ten kostel byl opravdu klenot. Musíme si pomáhat,“ řekli účastníci ekumenického setkání.

Dřevěný gutský kostel byl původně luterský. V polovině 17. století byl v rámci rekatolizace evangelíkům odebrán. Byl nejstarším dochovaným kostelem na Těšínsku.
The Backwards: World Beatles Show / koncert

20.11. 19:00
Celý MS kraj, Kulturní dům Bílovec

Vánoční koncerty Miroslava Beinhauera

13.12. 17:00
Celý MS kraj, Zámek Hradec nad Moravicí - Velká dvorana

AGROMERAN a.s.

od 25 000 do 35 000 Kč/měsíc

Detail

Úřad městské části Praha 19 - 001

od 19 730 do 28 920 Kč/měsíc

Detail

Vysočinské nemocnice s.r.o.

od 18 500 do 22 000 Kč/měsíc

Detail

Nejčtenější zprávy

PR články

Více PR článků