Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

MS kraj má tři nové národní kulturní památky

Poutní areály v Krnově, Frýdku a Rudě na Bruntálsku jsou nově národními kulturními památkami. Rozhodla o tom vláda. Celkem je teď v Moravskoslezském kraji 19 národních kulturních památek. Většinou jde o nemovitosti.

Moravskoslezský kraj se pyšní hned třemi novými národními kulturními památkami. Jde o barokní kostely a jejich areály v Krnově, Frýdku a Rudě na Bruntálsku. Například tamní křížová cesta patří k nejhezčím v Česku a ročně přiláká přes 70 tisíc lidí.

“Určitě je to pozitivní, že taková malá obec, jako je obec Tvrdkov má dvě nové národní kulturní památky. Určitě uděláme velkou propagaci tady tomu,” říká Jan Žédek, starosta Tvrdkova

Křížová cesta je o pouhé 2 roky mladší než kostel a stále je v perfektním stavu. Postavena byla v roce 1760 a od té doby prošla jen třemi rekonstrukcemi.

“Takže byla provedena z kvalitního materiálu a dobře,” dodává Jan Žédek, starosta Tvrdkova

Hojně navštěvovaná je i druhá nová národní kulturní památka, kostel Panny Marie Sedmibolestné s křížovou cestou na Cvilíně v Krnově. Kroku vlády si tady velmi cení.

“Myslím, že je to docenění této památky, bude mít vliv na to, že vlastně tady bude přicházet ještě více lidí. Je to dominanta města a určitě bude přitahovat zase více turistů,” uvádí Josef Goryl, rektor poutního areálu

Nově je národní kulturní památkou také poutní areál s kostelem Navštívení Panny Marie ve Frýdku. Toto ocenění je pro farnost jak závazkem, tak potěšením.

“Je to taková odměna, pro ostatní je také pozváním, aby přišli tady. Aby tak podívali se a viděli, co vlastně tady máme. Do budoucna, když se nám to podaří, tak a věříme tomu, tak bysme chtěli zpřístupnit tu kryptu,” hovoří otec Josef Novák, administrátor farnosti Frýdek

Kvůli vlhkosti se v podzemní kryptě drolí zdivo a počítá se proto s její sanací.

Nahlásit chybu


K tématu
Marcela Jargašová - FERMONT - pracoviště
Třinec
od 25 000 Kč/měsíc

Detail

ARMEX FRÝDEK-MÍSTEK s.r.o. - pracoviště
Frýdek-Místek
od 19 700 Kč/měsíc

Detail

AG družstvo Kružberk - Středisko (živočišné výroby) Kružberk
Kružberk
od 33 000 Kč/měsíc

Detail