Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

MS kraj má tři nové národní kulturní památky

Poutní areály v Krnově, Frýdku a Rudě na Bruntálsku jsou nově národními kulturními památkami. Rozhodla o tom vláda. Celkem je teď v Moravskoslezském kraji 19 národních kulturních památek. Většinou jde o nemovitosti.

Moravskoslezský kraj se pyšní hned třemi novými národními kulturními památkami. Jde o barokní kostely a jejich areály v Krnově, Frýdku a Rudě na Bruntálsku. Například tamní křížová cesta patří k nejhezčím v Česku a ročně přiláká přes 70 tisíc lidí.

“Určitě je to pozitivní, že taková malá obec, jako je obec Tvrdkov má dvě nové národní kulturní památky. Určitě uděláme velkou propagaci tady tomu,” říká Jan Žédek, starosta Tvrdkova

Křížová cesta je o pouhé 2 roky mladší než kostel a stále je v perfektním stavu. Postavena byla v roce 1760 a od té doby prošla jen třemi rekonstrukcemi.

“Takže byla provedena z kvalitního materiálu a dobře,” dodává Jan Žédek, starosta Tvrdkova

Hojně navštěvovaná je i druhá nová národní kulturní památka, kostel Panny Marie Sedmibolestné s křížovou cestou na Cvilíně v Krnově. Kroku vlády si tady velmi cení.

“Myslím, že je to docenění této památky, bude mít vliv na to, že vlastně tady bude přicházet ještě více lidí. Je to dominanta města a určitě bude přitahovat zase více turistů,” uvádí Josef Goryl, rektor poutního areálu

Nově je národní kulturní památkou také poutní areál s kostelem Navštívení Panny Marie ve Frýdku. Toto ocenění je pro farnost jak závazkem, tak potěšením.

“Je to taková odměna, pro ostatní je také pozváním, aby přišli tady. Aby tak podívali se a viděli, co vlastně tady máme. Do budoucna, když se nám to podaří, tak a věříme tomu, tak bysme chtěli zpřístupnit tu kryptu,” hovoří otec Josef Novák, administrátor farnosti Frýdek

Kvůli vlhkosti se v podzemní kryptě drolí zdivo a počítá se proto s její sanací.
Drahoušku, toužím po tobě / divadelní hra

Dnes
Celý MS kraj, Kulturní dům Bílovec

SHF: Velkolepá komorní hra

27.09. 17:00
Celý MS kraj, Zámek, kaple Nalezení sv. Kříže, Nová Horka u Studénky

Bylinky pro děti / přednáška Milady Gilgové

29.09. 17:00
Celý MS kraj, Městská knihovna Bílovec

Delta Company s.r.o. pracoviště Zadov

od 14 600 Kč/měsíc

Detail

MSA, a.s.

od 18 000 do 20 000 Kč/měsíc

Detail

Quan Phan Van - pracoviště

od 17 900 Kč/měsíc

Detail

Nejčtenější zprávy

PR články

Více PR článků