Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Dřevorubci těží dřevo na obnovu kostela v Gutech

Na stavbu kostela v Gutech, který minulé léto vyhořel, bude potřeba 550 metrů krychlových dřeva. Jeho těžba začala v těchto dnech. V biskupských lesích na území Bílé v Beskydech teď vybírají dřevorubci materiál vhodný na výrobu šindele.

Kostelík v Gutech bude znovu stát. V těchto dnech totiž biskupské lesy na území Bílé na Frýdecko-místecku vydávají dříví vhodné na jeho obnovu. Konkrétně teď dřevorubci vybírají takové stromy, ze kterých lze vyrobit šindele.

“Celkem odběratel potřebuje, tedy ten, který dodá šindel asi sto padesát metrů krychlových. Zatím jsme dodali zhruba šedesát metrů krychlových a zbytek bychom měli vyrobit během měsíce, měsíce a půl,” říká Libor Konvičný, ředitel Biskupských lesů.

Na výrobu kostela bez šindele bude potřeba 400 metrů krychlových jedlového dřeva. Toho ale diecéze nemá ve svých lesích dostatek, bude proto muset dovézt část z Valašska. Na výrobu šindele je pak potřeba dostatek vhodných smrků.

“Musí být ty stromy pěkné, hladké od kmene, nesmí být sukaté. Musím je odvětvit, naměřit, přijmout,” říká dřevorubec Josef Vranečka.

Za osmi hodinovou směnu je schopen pracovník pokácet až patnáct stromů. Po té, co jsou opracovány je pracovníci přivážou za koně a svážejí z lesů k cestě. Ne vždy jednoduchým terénem.

“Když je takový terén nedostupný, že mi kůň nesejde, dejme tomu tady tím svahem. Tak to musím uvázat zezadu a potlačit s koněm dolů, aby mi to sletělo,” říká těžař dřeva Miroslav Stanik.

Podmínky pro těžbu dřeva jsou v zimě nejvhodnější. Nedochází totiž ke znehodnocování teplem a také se snáze z lesů sváží. Díky tomu by mohla obnova začít ještě letos.

“Ten projekt už potom vznikne vcelku rychle. Nejsou tam už potom nějaké velké překážky, takže chtěli bychom, pokud se to povede, začít s obnovou už letos na podzim,” říká Václav Kotásek vedoucí stavebního odboru Biskupství Ostravsko-opavského.

Samotná stavba by pak mohla být dokončena na jaře až létě příštího roku. Obnova by měla stát něco přes dvacet milionů korun.

Nahlásit chybu

Nejčtenější zprávy