Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Zámek Janovice už nebude dál chátrat

Jeseníky budou mít další atrakci. Renesanční Zámek v Rýmařově Janovicích se po letech dočká celkové rekonsturkce a poté bude zpřístupněn turistům. V současné době je prakticky prázdný a slouží pouze ke svatebním obřadům.

Zámek v Rýmařově Janovicích už léta chátrá. Teď svitla naděje, že se do něj opět vrátí život. Česká republika totiž vyhrála dlouholetý vlastnický spor a v současné době se převádí do majetku Národního památkového úřadu, který připravuje zpřístupnění této ohrožené a významné památky.

“Cílem NPÚ je vrátit na zámek mobiliář, který tam původně byl a který je dnes uložený někde jinde. Část toho zámku zpřístupnit veřejnosti k běžným prohlídkám, část zústane městu nadále jako obřadní síň,” uvádí Petr Klouda, starosta Rýmařova

Na zámku vznikne i byt pro kastelána, zázemí pro průvodce a personál, zřízeny tady budou i pokladny a sociální zařízení a revitalizací projde i zámecký park.

“No určitě z toho mám radost, protože to tady roky chátralo a nikdo s tím nic nedělal.”

“Tato část zámku, o ní se traduje, že je to vlastně původní gotická stavba. K ní se přistavovalo potom to západní křídlo, říká Yvetta Jahnová, matrikářka

Právě tato část zámku slouží ke svatebním obřadům. Pro nevěsty je tady přichystána i čelenka, která je přírodní. Svatebčané se tady ale k oltáři zatím moc nehrnou. Nelíbí se jim, jak zámek vypadá zvenku a raději si říkají své ano na romantičtějších místech, například na nedalekém hradě Sovinci. To se ale snad po rekonstrukci zámku změní. Tento zámek má jednu raritu, a to záchody schované ve skříních. První návštěvníci by si zámek Janovice, jehož základy vznikly v roce 1520, kdy si tady zástavní pán Petr ze Žerotína začal stavět pozdně gotickou tvrz, mohli prohlédnout za dva až tři roky. Každopádně v létě se můžete těšit na různé výstavy.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy