Reklama

Meteorologický ústav v Ostravě-Porubě slaví 50 let

Hydrometeorologická stanice v Ostravě-Porubě patří mezi nejvýznamnější ústavy v zemi. V letošním roce slaví už 50 let své existence. Za dobu svého fungování se hodně změnil a nyní patří mezi lídry v měření znečištění ovzduší. Je také nedílnou součástí bezpečnostního systému.

Reklama

Je to už 50 let, co pobočka Českého hydrometeorlogického ústavu v Ostravě - Porubě sleduje vodní toky, sílu větru, množství srážek nebo třeba teplotu vzduchu. Až jako poslední začali meteorologové sledovat také čistotu ovzduší. Ta je ale nyní jednou z hlavních měřených veličin. “Na Ostravsku je specifickým problémem koncentrace benzenu a kromě toho koncentrace benzoapyrenu, které jsou bohužel vysoké,” uvedl náměstek ochrany čistoty ovzduší ČHMÚ Jan Macoun.

Ústavů je v celé zemi 7 a tak se v Ostravě sbírají data i z Olomouckého, Zlínského a samozřejmě i z našeho Moravskoslezského kraje. “Co se týká meteorologie, klimatologie, hydrologie a ochrany čistoty ovzduší, ten největší skok nastal v polovině devadesátých let se změnou technologií, s nástupem výpočetní techniky,” řekl ředitel ČHMÚ pobočky Ostrava Dušan Žídek.

Vše nasvědčuje tomu, že sucha, která jsou v posledních letech, postihnou specificky náš průmyslový region. “Abychom byli schopni vyjít s tím množstvím vody, které máme a budeme mít v budoucnu, tak není jedno kouzelné opatření, ale musí jich být celý mix,” vysvětlil Jan Daňhelka, náměstek hydrologie ČHMÚ.

O tom, že meteorologové jdou s dobou, svědčí mobilní aplikace ČHMÚ, která funguje asi měsíc a je 4 krát přesnější, než ostatní zahraniční aplikace.
Sportovcům na dětech záleží! /Akce v Kozlovicích

23.06. 15:00 - 17.06. 10:35
Celý MS kraj, areál sportu v Kozlovicích u Přerova

Tomáš STRAUB s.r.o.
Opava
od 15 000 Kč

Detail

SUNGWOO HITECH s.r.o.
Ostrava-město
od 80 000 Kč

Detail

HONG ZHAN s.r.o.
Ostrava-město
od 30 000 Kč

Detail

Nejčtenější zprávy

Reklama

PR články

Více PR článků
Zavřít reklamu