Meteorologický ústav v Ostravě-Porubě slaví 50 let

Hydrometeorologická stanice v Ostravě-Porubě patří mezi nejvýznamnější ústavy v zemi. V letošním roce slaví už 50 let své existence. Za dobu svého fungování se hodně změnil a nyní patří mezi lídry v měření znečištění ovzduší. Je také nedílnou součástí bezpečnostního systému.

Je to už 50 let, co pobočka Českého hydrometeorlogického ústavu v Ostravě - Porubě sleduje vodní toky, sílu větru, množství srážek nebo třeba teplotu vzduchu. Až jako poslední začali meteorologové sledovat také čistotu ovzduší. Ta je ale nyní jednou z hlavních měřených veličin. “Na Ostravsku je specifickým problémem koncentrace benzenu a kromě toho koncentrace benzoapyrenu, které jsou bohužel vysoké,” uvedl náměstek ochrany čistoty ovzduší ČHMÚ Jan Macoun.

Ústavů je v celé zemi 7 a tak se v Ostravě sbírají data i z Olomouckého, Zlínského a samozřejmě i z našeho Moravskoslezského kraje. “Co se týká meteorologie, klimatologie, hydrologie a ochrany čistoty ovzduší, ten největší skok nastal v polovině devadesátých let se změnou technologií, s nástupem výpočetní techniky,” řekl ředitel ČHMÚ pobočky Ostrava Dušan Žídek.

Vše nasvědčuje tomu, že sucha, která jsou v posledních letech, postihnou specificky náš průmyslový region. “Abychom byli schopni vyjít s tím množstvím vody, které máme a budeme mít v budoucnu, tak není jedno kouzelné opatření, ale musí jich být celý mix,” vysvětlil Jan Daňhelka, náměstek hydrologie ČHMÚ.

O tom, že meteorologové jdou s dobou, svědčí mobilní aplikace ČHMÚ, která funguje asi měsíc a je 4 krát přesnější, než ostatní zahraniční aplikace.
Mikulášské odpoledne s rozsvěcením vánočního stromu v Bílovci

Dnes 13:00 - 12:00
Celý MS kraj, Slezské náměstí a zámek, Bílovec

Den pro dětskou knihu v Bílovci

Dnes 13:00 - 12:00
Celý MS kraj, Městská knihovna Bílovec

Hudební výlety: Advent s hlubokými žesti České filharmonie

Zítra 15:00 - 07.12. 12:00
Celý MS kraj, Kostel Božího těla, Jablunkov

Klaus Union CZ a.s.
Bruntál
od 30 000 Kč do 35 000 Kč

Detail

Základní škola a Mateřská škola Široká Niva, okres Bruntál, příspěvková organizace
Bruntál
od 25 000 Kč

Detail

HOBES, spol. s r. o.
Bruntál
od 17 000 Kč do 24 000 Kč

Detail

Nejčtenější zprávy

PR články

Více PR článků