Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

V Ostravě byla užita unikátní metoda ochrany vody

Jistě jste už slyšeli o nanočásticích, které jsou velmi malé, ale dokáží velké věci. Jejich aplikací na nejrůznější povrchy je docíleno velmi silné ochrany. Unikátní projekt byl v pátek realizován v Hošťálkovicích. Nanočásticemi byl pokryt vnitřek nádrže na pitnou vodu, což by mělo pomoci zvýšit její kvalitu.

Kvalita pitné vody je prvořadým úkolem vodohospodářů a velmi na ni dbají. Například Ostrava je dokonce výbornou vodou vyhlášená. Nyní chtějí Ostravské vodárny a kanalizace ještě zvýšit její kvalitu a proto se připojily k projektu na úpravu pitné vody pomocí nanočástic. “Vzniká aktivní kyslík, který spaluje veškerou organickou hmotu. Tzn. bakterie, ale také viry, výborně to odpuzuje mastnotu, nečistotu, takže se to dá používat všude tam, kde jsou zvýšené nároky na čistotu a hygienu,” vysvětlil jednatel společnosti NANO Zone Jaromír Hanačík.

Nanočástice byly aplikovány přímo na stěny rezervoáru na pitnou vodu v Hošťálkovicích.

Po napuštění nádrže vodou přijdou na řadu odborníci z Vysoké školy báňské a z Ostravské univerzity, aby začali s kontrolami a analýzou vody. “Po dobu jednoho roku se budou odebírat vzorky jednak odsud a jednak slepé vzorky z prostředí, kde titan nebyl použit a bude se to porovnávat. Je to zaměřeno na to, co je nejčastějším tématem ohledně nanomateriálů, zda jsou bezpečné,” dodal Hanačík.

Na tomto projektu se finančně podílí ministerstvo průmyslu a obchodu a firma NANO Zone. Pokud se ukáže, že ochrana povrchu nádrže bude přínosná, jistě se nanočástice začnou aplikovat v rezervoárech nejen v Ostravě nebo kraji, ale v celé zemi a možná i Evropské unii.
Vratimovské Kino pod širákem: Teroristka

Zítra
Celý MS kraj, Vratimov – Horní Datyně, hřiště TJ Horní Datyně u Kulturního domu

Herní odpoledne v Bílovci

20.08. 13:00
Celý MS kraj, Městská knihovna Bílovec

Vratimovské Kino pod širákem: Ženy v běhu

22.08. 21:00
Celý MS kraj, Vratimov, U Hospůdky Meteor pod fotbalovým hřištěm

Futures Contproduct s.r.o. - Vranovice-Kelčice

od 125 Kč/hod.

Detail

TBS-Truck Bus Servis, a.s.

od 25 000 do 35 000 Kč/měsíc

Detail

Nejčtenější zprávy

PR články

Více PR článků