Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

EKO MAGAZÍN: Břízy pomáhají obnově lesů v Jeseníkách

Celý MS kraj |

Kůrovcová kalamita likviduje lesy v Česku. V Jeseníkách vznikly holiny a smrky mizí z lesů. Aktuálně už tam probíhají záchranné práce a zkouší se pilotní projekt. Dobrovolníci v okolí Města Albrechtice vysázeli větvičky břízy plné jehnědů.

Smrkové porosty se v Jeseníkách a i jinde v Česku rozpadají, může za to kůrovcová kalamita. Zatímco se ještě donedávna těžby způsobené kůrovcem počítaly na několik málo milionů m3 ročně, letos narostla nucená těžba kalamitního dřeva na 17 milionů kubických metrů a podle propočtů budou těžby v roce 2019 trojnásobné.  “Vědecké studie ukazují, že už asi za tři desítky let se smrk udrží pouze na nejvyšších vrcholcích českých hor, to znamená na Šumavě, v Krkonoších, v části Beskyd anebo v Hrubém Jeseníku. Všude jinde bude mít problémy a pravděpodobně bude docházet k rozpadu smrkových monokultur stejně jako tady v Jeseníkách, kde to tady všechno začalo,” komentuje aktuální stav smrkových porostů koordinátor kampaně Zachraňme lesy Jan Skalík. Proto se začínají řešit následky kůrovcové kalamity a k tomu výrazně mohou pomoci druhové porosty, které jsou navíc i různě staré. Ukázalo se totiž, že pokud jsou smrky ve společnosti jiných stromů, například s bukem, lípou, jedlí anebo břízou, pak přežijí. Město Albrechtice kvůli kůrovcové kalamitě přišlo o 140 ha smrkových porostů a předpokládá se, že smrky budou mizet i z dalších míst.

“Chtěli bychom, aby břízy byly jednotlivě, pod břízou aby bylo ve třech až čtyřech metrech patro buků a jedlí, které dokážou růst v zástinu s břízou a ideální by bylo, kdyby ten modřín, co je momentálně vzadu, rostl ještě nad tím. Takže by les nebyl jen plocha, ale byl by horizontálně naskládaných několik vrstev porostů a chtěli bychom, aby bylo několik druhů dřevin. Takže, když bude napaden dub, zůstane bříza jedle atp. a nebudou vznikat holiny,” doplnil správce městských lesů Města Albrechtice Herman.

Dobrovolníci Hnutí Duha ve spolupráci s Městem Albrechtice zkouší na oplocených pozemcích, kde následkem kůrovcové kalamity zůstaly po vzrostlých stromech jen pařezy, pilotní projekt. V létě na kalamitní holinu vysévali pionýrský strom břízu. Ta je jako přípravný strom velmi užitečná pro své malé nároky a odolnost. Na holinách bříza rychle zajistí půdu proti jejímu rozpadu a erozi a navíc je podporou pro další stromy, které budou vyrůstat v jejím zástinu.  “Dvacítka dobrovolníků tady v srpnu v rámci kampaně “Zachraňme lesy” jamky asi každé čtyři metry. Jehličí, které tam po rozpadlých stromech leží je totiž 10 -15 cm vysoké, proto by se semínka břízy neuchytily. U jamky jsme zapíchli větvičku břízy a ta se vysemení. Už teď je vidět, že bříza je velmi životaschopná,” dodává Skalík.

Už za dva roky budou na kůrovcové holině vzrostlé břízy. Pro další stromy tak budou připraveny vhodné podmínky. Březový porost zajistí i potřebný stín. Na holinách totiž bývá v létě až 50 stupňů C.  “V Městě Albrechticích máme 300 ha, kalamitou padlo 145 ha, takže máme 145 ha holin, z toho jsme dokázali 50 - 60 ha dostat do stavu, kdy tam bude malý náklad nebo už je zalesněný. Hodně nám pomohl projekt Hnutí Duha, kdy jsme 50 ha dostali do stádia přípravy před obnovou a budeme už jen nízkým nákladem vnášet cílové dřeviny,” komentuje stav správce Herman.

Za pět až 10 let už budou v albrechtických lesích stromy zajištěny. Cílem celkové obnovy je mít za zhruba 30 let smíšené lesy, ve kterých by bylo asi jen 30 % ekonomicky prospěšných smrků. “Pionýrské dřeviny, které dobře klíčí a vyrůstají i v těžkých podmínkách, se v lesnictví používaly už staletí, ale v Česku v minulých desetiletích převládalo hospodaření se smrkem. Bříza se hojně využívala ve Skandinávii. Tam se využívá při výrobě papíru a také v nábytkářství. Ukazuje se, že bříza je perspektivní strom, se kterým český průmysl doteď nepracoval, ale ta změna je určitě možná,” dodává Jan Skalík, Hnutí Duha.

Studie Mendelovy univerzity v Brně předpokládá, že kolem roku 2050 let může být ohroženo až 80% českých smrkových lesů, na jejich místo by se už další smrky neměly vysazovat.  “Pomoc lesu břízou je prvním krokem, my se ale domníváme, že je nutné změnit lesnictví daleko více. Smrk bude do budoucna neperspektivní, bude se muset změnit zákon o lesnictví, ale také například zákon o myslivosti. Protože ty malé semenáčky často sejdou tím, že je ožere zvěř,” dodává J. Skalík z Hnutí Duha.  “Problém máme s tím, že tyto dřeviny nám do jara sežere zvěř, pokud je neoplotíme nebo neošetříme. Já si myslím, že problematika zvěře by se měla řešit daleko více než obnova těchto holin. Stavy zvěře jsou totiž vyšší než jaké jsou nahlášeny na úřadech,” říká Herman.  Správce albrechnických lesů své tvrzení dokládá příklady ze života lesa. Zatímco v oplocených územích dřeviny rostou a prospívají, na otevřeném území se jara nedožije téměř žádná. Za dva roky zaplatilo Město Albrechtice 800 tisíc korun za oplocení ploch, na kterých vysazují mladé stromky. Pokud by je ve velkém zvěř nespásala, obnova kůrovcových holin by tam probíhala daleko rychleji.

Nahlásit chybu


K tématu

V MS kraji je nejvyšší výskyt jmelí v Česku. Napadá dřeviny na 70 % území

Boj se jmelím pokračuje v řadě měst MS kraje. Parazit napadá velké množství stromů a způsobuje jejich usychání. Arboristé zasahovali například v Ostravě, Opavě nebo Karviné. V kraji se jmelí v posledních letech rozšířilo natolik, že odborníci mluví o kalamitě.


Bezpečnostní stojany používají cyklisté špatně, kolo se dá lehce odcizit

Kamerový systém v Karviné vytrasoval cestu zloděje kola. Pachatel byl dopaden a jeho činem se zabývají policisté. Podle strážníků by ale k podobným krádežím nemuselo vůbec docházet, pokud by cyklisté využívali bezpečnostní stojany ve městě správným způsobem.

Změna ve třídění odpadu ve Studénce nastane na jaře

22. listopadu 2024 13:48 | Studénka | Petra Dorazilová | Expres Studénky

Třídění odpadu ve Studénce bude snadnější. Domácnosti z rodinných domů dostanou v příštím roce zdarma vlastní popelnice na plast a papír - začne tu fungovat systém door to door.

Tragický incident na tramvajové zastávce v Ostravě, zemřel 32letý muž

22. listopadu 2024 21:49 | Ostrava-město | Lukáš Zavadil

Ostravští kriminalisté se zabývají okolnostmi tragického incidentu, ke kterému došlo dnes krátce před 18. hodinou na ulici Horní v Ostravě. Podle předběžných informací se 32letý muž pokoušel dostat do přijíždějící tramvaje, přitom však upadl pod její kola.

Americký developer představil novinářům projekt průmyslové zóny v Karviné

Včera 12:13 | Karviná | Tomáš Tikal | Karvinský expres

Americká developerská společnost spolu se zástupci MS kraje představila podobu plánované průmyslové zóny v Karviné. Moderní průmyslová zóna o velikosti 330 tisíc metrů čtverečních by měla po dokončení přinést Karvinsku 4500 nových pracovních míst.

Obce ovlivněné těžbou získaly od Nadace OKD 20 milionů korun

Společnost OKD poskytla už podruhé své nadaci mimořádný finanční dar ze svého zisku. I tentokrát si peníze rozdělí sedm měst a obcí na Karvinsku, které jsou ovlivněny těžbou. Patří mezi ně opět i Karviná.

Speciální systém COBRA pomohl uhasit požár střechy v Rychvaldu

22. listopadu 2024 16:42 | Rychvald | Lukáš Zavadil

Požár střechy rodinného domu v Rychvaldu na Karvinsku způsobil škodu za 800 tisíc korun. K zásahu vyjíždělo pět jednotek hasičů, kteří díky rychlému zásahu uchránili majetek v hodnotě 2 milionů korun. Při hašení byl využit unikátní systém COBRA, který hasičům umožnil efektivní zásah přímo v ohnisku požáru.

Moravskoslezský kraj přikryla sněhová peřina. Po víkendu ale sníh zase roztaje

Moravskoslezský kraj přes noc přikryla sněhová peřina. Ráno si tak možná někteří lidé zanadávali, že musí odhrabávat auto, ale děti byly jistě nadšené. Silničáři hlavní tahy zprůjezdnili ještě v průběhu noci. Podle meteorologů by měl po víkendu sníh zase roztát.

O školení v první pomoci byl v havířovské nemocnici velký zájem

22. listopadu 2024 16:03 | Havířov | Bára Kelnerová | Havířovský expres

Havířovská nemocnice uspořádala školení první pomoci, na kterém si účastníci osvojili postupy resuscitace a ošetření úrazů. Pod vedením odborníků si vyzkoušeli, jak správně stlačovat hrudník, kdy zahájit umělé dýchání a jak poskytnout pomoc dětem i dospělým.

Tragický požár v Ostravě: policisté evakuovali 16 lidí, hasiči našli v bytě mrtvého muže

22. listopadu 2024 9:18 | Ostrava-Jih | Lukáš Zavadil

Dramatické chvíle zažili obyvatelé domu na ulici Smirnovova v Ostravě-Zábřehu. Noční požár bytu si tam vyžádal evakuaci šestnácti lidí, včetně malého dítěte. Zasažený byt hasiči prohledali a nalezli zde muže bez známek života.

Úzká a frekventovaná silnice na Mezidolí v Havířově se dočká chodníku

22. listopadu 2024 10:38 | Havířov | Bára Kelnerová | Havířovský expres

Radnice v Havířově zahájila výstavbu dlouho očekávaného chodníku na ulici Mezidolí. Stavba zahrnuje i osvětlení, odvodnění i přeložky nízkého napětí a má být dokončena v srpnu příštího roku. Vše ale bude záležet na počasí.

Muž obviněný z krádeží a sprejování v Karviné čelí až pěti rokům vězení

21. listopadu 2024 13:08 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Třiatřicetiletý muž byl obviněn z pěti skutků majetkového charakteru a vandalismu, kterých se měl dopustit od března do září letošního roku v Karviné. Škoda způsobená krádežemi, poškozením majetku a vandalismem dosáhla téměř 300 tisíc korun. Muži hrozí až pět let vězení. Jeho jednatřicetiletý společník čelí obvinění z vloupání a hrozí mu až tři roky vězení.

Pádem ze střechy si muž v Ostravě přivodil těžká zranění

21. listopadu 2024 11:33 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Z výšky odpovídající 4. patru spadl v úterý večer muž, který v Mariánských Horách pracoval na střeše. Záchranáři ho museli na místě uvést do umělého spánku, zafixovat a převézt na urgentní příjem fakultní nemocnice.

Vedení MS kraje poděkovalo složkám IZS za zásahy a pomoc při povodních

21. listopadu 2024 11:02 | Celý MS kraj | Yvona Fajtová | Jesenický expres

Poprvé a naposledy po zářijových povodních v neděli vyjel parní vlak na Osoblažské úzkokolejce. Vypraven byl čistě pro členy IZS, kteří při povodních pomáhali ze všech sil. Zachraňovali jak lidské životy, tak jejich obydlí.

Pytláci mořských želv byli odsouzeni díky spolupráci Zoo Liberec a ZOO Ostrava

21. listopadu 2024 8:56 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Pytláci mořských želv v Indonésii byli odsouzeni na dva a půl roku vězení díky zásahu ochránců přírody, na kterém se podíleli i zoologové z českých zoologických zahrad v Liberci a Ostravě. Zásah proběhl v souostroví Pulau Banyak, kde čeští odborníci dlouhodobě spolupracují s indonéskými kolegy na ochraně ohrožených mořských želv.

CISO ocenilo medailisty a národní rekordmany

21. listopadu 2024 8:43 | Celý MS kraj | Tomáš Tikal | Regionální zprávy POLAR

Centrum individuálních sportů Ostrava podporuje reprezentanty v individuálních sportech v MS kraji a tato podpora se vyplatila i v roce 2024. Na slavnostním setkání tak CISO mohlo ocenit ty nejúspěšnější.

EKO MAGAZÍN: Břízy pomáhají obnově lesů v Jeseníkách
Vydáno 3. října 2018 16:39, Celý MS kraj, Renáta E. Orlíková
Kůrovcová kalamita likviduje lesy v Česku. V Jeseníkách vznikly holiny a smrky mizí z lesů. Aktuálně už tam probíhají záchranné práce a zkouší se pilotní projekt. Dobrovolníci v okolí Města Albrechtice vysázeli větvičky břízy plné jehnědů.

Smrkové porosty se v Jeseníkách a i jinde v Česku rozpadají, může za to kůrovcová kalamita. Zatímco se ještě donedávna těžby způsobené kůrovcem počítaly na několik málo milionů m3 ročně, letos narostla nucená těžba kalamitního dřeva na 17 milionů kubických metrů a podle propočtů budou těžby v roce 2019 trojnásobné.  “Vědecké studie ukazují, že už asi za tři desítky let se smrk udrží pouze na nejvyšších vrcholcích českých hor, to znamená na Šumavě, v Krkonoších, v části Beskyd anebo v Hrubém Jeseníku. Všude jinde bude mít problémy a pravděpodobně bude docházet k rozpadu smrkových monokultur stejně jako tady v Jeseníkách, kde to tady všechno začalo,” komentuje aktuální stav smrkových porostů koordinátor kampaně Zachraňme lesy Jan Skalík. Proto se začínají řešit následky kůrovcové kalamity a k tomu výrazně mohou pomoci druhové porosty, které jsou navíc i různě staré. Ukázalo se totiž, že pokud jsou smrky ve společnosti jiných stromů, například s bukem, lípou, jedlí anebo břízou, pak přežijí. Město Albrechtice kvůli kůrovcové kalamitě přišlo o 140 ha smrkových porostů a předpokládá se, že smrky budou mizet i z dalších míst.

“Chtěli bychom, aby břízy byly jednotlivě, pod břízou aby bylo ve třech až čtyřech metrech patro buků a jedlí, které dokážou růst v zástinu s břízou a ideální by bylo, kdyby ten modřín, co je momentálně vzadu, rostl ještě nad tím. Takže by les nebyl jen plocha, ale byl by horizontálně naskládaných několik vrstev porostů a chtěli bychom, aby bylo několik druhů dřevin. Takže, když bude napaden dub, zůstane bříza jedle atp. a nebudou vznikat holiny,” doplnil správce městských lesů Města Albrechtice Herman.

Dobrovolníci Hnutí Duha ve spolupráci s Městem Albrechtice zkouší na oplocených pozemcích, kde následkem kůrovcové kalamity zůstaly po vzrostlých stromech jen pařezy, pilotní projekt. V létě na kalamitní holinu vysévali pionýrský strom břízu. Ta je jako přípravný strom velmi užitečná pro své malé nároky a odolnost. Na holinách bříza rychle zajistí půdu proti jejímu rozpadu a erozi a navíc je podporou pro další stromy, které budou vyrůstat v jejím zástinu.  “Dvacítka dobrovolníků tady v srpnu v rámci kampaně “Zachraňme lesy” jamky asi každé čtyři metry. Jehličí, které tam po rozpadlých stromech leží je totiž 10 -15 cm vysoké, proto by se semínka břízy neuchytily. U jamky jsme zapíchli větvičku břízy a ta se vysemení. Už teď je vidět, že bříza je velmi životaschopná,” dodává Skalík.

Už za dva roky budou na kůrovcové holině vzrostlé břízy. Pro další stromy tak budou připraveny vhodné podmínky. Březový porost zajistí i potřebný stín. Na holinách totiž bývá v létě až 50 stupňů C.  “V Městě Albrechticích máme 300 ha, kalamitou padlo 145 ha, takže máme 145 ha holin, z toho jsme dokázali 50 - 60 ha dostat do stavu, kdy tam bude malý náklad nebo už je zalesněný. Hodně nám pomohl projekt Hnutí Duha, kdy jsme 50 ha dostali do stádia přípravy před obnovou a budeme už jen nízkým nákladem vnášet cílové dřeviny,” komentuje stav správce Herman.

Za pět až 10 let už budou v albrechtických lesích stromy zajištěny. Cílem celkové obnovy je mít za zhruba 30 let smíšené lesy, ve kterých by bylo asi jen 30 % ekonomicky prospěšných smrků. “Pionýrské dřeviny, které dobře klíčí a vyrůstají i v těžkých podmínkách, se v lesnictví používaly už staletí, ale v Česku v minulých desetiletích převládalo hospodaření se smrkem. Bříza se hojně využívala ve Skandinávii. Tam se využívá při výrobě papíru a také v nábytkářství. Ukazuje se, že bříza je perspektivní strom, se kterým český průmysl doteď nepracoval, ale ta změna je určitě možná,” dodává Jan Skalík, Hnutí Duha.

Studie Mendelovy univerzity v Brně předpokládá, že kolem roku 2050 let může být ohroženo až 80% českých smrkových lesů, na jejich místo by se už další smrky neměly vysazovat.  “Pomoc lesu břízou je prvním krokem, my se ale domníváme, že je nutné změnit lesnictví daleko více. Smrk bude do budoucna neperspektivní, bude se muset změnit zákon o lesnictví, ale také například zákon o myslivosti. Protože ty malé semenáčky často sejdou tím, že je ožere zvěř,” dodává J. Skalík z Hnutí Duha.  “Problém máme s tím, že tyto dřeviny nám do jara sežere zvěř, pokud je neoplotíme nebo neošetříme. Já si myslím, že problematika zvěře by se měla řešit daleko více než obnova těchto holin. Stavy zvěře jsou totiž vyšší než jaké jsou nahlášeny na úřadech,” říká Herman.  Správce albrechnických lesů své tvrzení dokládá příklady ze života lesa. Zatímco v oplocených územích dřeviny rostou a prospívají, na otevřeném území se jara nedožije téměř žádná. Za dva roky zaplatilo Město Albrechtice 800 tisíc korun za oplocení ploch, na kterých vysazují mladé stromky. Pokud by je ve velkém zvěř nespásala, obnova kůrovcových holin by tam probíhala daleko rychleji.

Zdroj: https://polar.cz/zpravy/moravskoslezsky-kraj/cely-ms-kraj/11000014249/eko-magazin-brizy-pomahaji-obnove-lesu-v-jesenikach