Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Z Podhradí teče pitná voda už 60 let

Úpravna vody v Podhradí na Opavsku slaví letos 60 let od okamžiku, kdy z ní vytekla první pitná voda směrem do Ostravy. Z technického hlediska se jedná o skvost vodárenské architektury.

Tuto vodu pijí lidé z velké části Ostravska. Právě prochází dočištěním v úpravně v Podhradí u Vítkova na Opavsku. Je to největší úpravna pitné vody Severomoravských vodovodů a kanalizací. Snoubí se v ní špičková technologie s unikátní architekturou.  Uvedena do provozu byla před 60 lety.

“Rozhodnutí o tom, že bude vybudována padlo v roce 1954. Plán byl, aby do konce roku 1958 přitekla první voda z Podhradí do tzv. nové Ostravy, do Poruby a to se nakonec podařilo,” uvedl Marek Síbrt, tiskový mluvčí SmVaK Ostrava.

Původní kapacita byla 250 litrů za sekundu, dnes je to 2 700 litrů. Voda sem směřuje raženou chodbou z přehrady Kružberk. Před dvěma lety prošla úpravna modernizací za téměř 130 milionů korun. Nicméně jeden z hlavních indikátorů čistoty vody je stále stejný.

“Tady je biologický monitoring. Tam jsou Pstruzi duhoví, kteří reagují velice rychle na špatnou vodu a asi by pošli, kdyby přišlo něco špatného,” pousmál se Ladislav Gašparik, dispečer Úpravny vody Vítkov-Podhradí.

U příležitosti kulatého výročí otevře úpravna vody své brány veřejnosti. Návštěvní kapacita je  beznadějně naplněna.

Nahlásit chybu


K tématu
Centrum pro zdravotně postižené Moravskoslezského kraje o.p.s., Ostrava a okolí
Ostrava
od 42 000 do 50 000 Kč/měsíc

Detail

LEFOX, s.r.o. - pracoviště Krnov
Krnov
od 9 000 do 18 000 Kč/měsíc

Detail

ARMEX FRÝDEK-MÍSTEK s.r.o. - pracoviště
Frýdek-Místek
od 19 700 Kč/měsíc

Detail