Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Od dubna začnou v celém kraji pomáhat vyškolení zachránci

Zdravotnická záchranná služba spouští na území celého našeho kraje prvního dubna unikátní službu. Jde o systém first responder, který spočívá v propojení záchranné služby a speciálně vyškolených dobrovolníků, kteří jsou v blízkosti místa události. Novinka pomůže v záchraně zdraví i lidských životů.

Hasiči, zdravotníci, policisté, horská služba nebo například členové červeného kříže se mohou stát tzv. first respondery, tedy jakýmisi záchranáři z lidu. V současné době už záchranná služba MS kraje připravuje prvních 320 dobrovolníků, kteří budou od 1. dubna k dispozici a připraveni zasáhnout ve svém okolí  a podílet se na záchraně životů. "Projekt first responderů využívá toho, že je mezi námi obrovské množství lidí, kteří ze svého povolání mají takové znalosti, že umí tu první pomoc poskytovat," vysvětluje ředitel ZZS MS kraje Roman Gřegoř.

Tito dobrovolníci musejí mít v mobilu speciální aplikaci a být přihlášeni v systému. Operátor tísňové linky pak na mapě vidí, zda je v okolí místa nešťastné události někdo z nich a posílá ho na místo zároveň s posádkou profesionálů. V prvních minutách může být pomoc dobrovolníků klíčová.

V první fázi se školí 320 dobrovolníků a každý z nich musí projít pětihodinovým kurzem. "Každá minuta je drahá a každý člověk stojí za okamžitou pomoc," vysvětluje své důvody pro účast v projektu jedna z dobrovolnic. 

Záchranáři počítají s postupným zaškolením až 800 lidových zachránců. Zájemci se mohou hlásit na mailové adrese fr@zzsmsk.cz.

Nahlásit chybu


K tématu
Centrum sociálních služeb Jih, příspěvková organizace - Ostrava
Ostrava
od 21 710 do 31 820 Kč/měsíc

Detail

Miroslav Pekař, STOMMPY CZ/SK
Ostrava
od 24 000 do 28 000 Kč/měsíc

Detail

Active Colour s.r.o. - OSTRAVA
Ostrava
od 103 Kč/hod.

Detail