Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Nálezy z období 2. sv války jsou nyní na denním pořádku

V těchto dnech si po celém MS kraji připomínáme události spojené s osvobozením a koncem 2. světové války. Zároveň je to také období, kdy mají památkáři i pyrotechnici nejvíce práce s nálezy ze stejného období. Například v Ostravě byly při stavbě domu nalezeny ostatky tří německých vojáků.

Přesně 30. dubna, tedy v den, kdy byla před 74 lety osvobozena Ostrava, narazili na okraji města stavebníci na zajímavý nález. Při kopání základů rodinného domku v Ostravě - Výškovicích na Podolské ulici objevili ostatky vojáků.

Na místo nálezu vyrazil archeolog i pyrotechnik. Bylo totiž pravděpodobné, že vojáci byli ozbrojeni a po letech v zemi může být munice nebo například granáty velmi nebezpečné. "V té munici už probíhají nějaké procesy, degradace jednotlivých částí, takže naopak ta stará munice je mnohdy nebezpečnější," říká pyrotechnik Policie ČR Luděk Horký,

Když pyrotechnik prohlásil místo za bezpečné, vrhli se do práce archeologové. Zjistili, že zde zahynuli tři němečtí vojáci z nichž jeden byl důstojník. Zabil je zřejmě výbuch dělostřelecké miny. "Ti vojáci byli v plné polní. Měli standardní výstroj...helmu, polní láhev, ešus, opasky, byly tam dvoje bagančata, měli u sebe i bajonety a věci osobní povahy," vysvětluje ředitel památkového ústavu v Ostravě Michal Zezula.

Nalezené věci budou nyní vyčištěny a prozkoumány. Kosterní ostatky ohledá antropolog. Vojenské známky byly ve špatném stavu a není jasné, zda se podaří padlé vojáky ztotožnit. 

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy