Nálezy z období 2. sv války jsou nyní na denním pořádku

V těchto dnech si po celém MS kraji připomínáme události spojené s osvobozením a koncem 2. světové války. Zároveň je to také období, kdy mají památkáři i pyrotechnici nejvíce práce s nálezy ze stejného období. Například v Ostravě byly při stavbě domu nalezeny ostatky tří německých vojáků.

Přesně 30. dubna, tedy v den, kdy byla před 74 lety osvobozena Ostrava, narazili na okraji města stavebníci na zajímavý nález. Při kopání základů rodinného domku v Ostravě - Výškovicích na Podolské ulici objevili ostatky vojáků.

Na místo nálezu vyrazil archeolog i pyrotechnik. Bylo totiž pravděpodobné, že vojáci byli ozbrojeni a po letech v zemi může být munice nebo například granáty velmi nebezpečné. "V té munici už probíhají nějaké procesy, degradace jednotlivých částí, takže naopak ta stará munice je mnohdy nebezpečnější," říká pyrotechnik Policie ČR Luděk Horký,

Když pyrotechnik prohlásil místo za bezpečné, vrhli se do práce archeologové. Zjistili, že zde zahynuli tři němečtí vojáci z nichž jeden byl důstojník. Zabil je zřejmě výbuch dělostřelecké miny. "Ti vojáci byli v plné polní. Měli standardní výstroj...helmu, polní láhev, ešus, opasky, byly tam dvoje bagančata, měli u sebe i bajonety a věci osobní povahy," vysvětluje ředitel památkového ústavu v Ostravě Michal Zezula.

Nalezené věci budou nyní vyčištěny a prozkoumány. Kosterní ostatky ohledá antropolog. Vojenské známky byly ve špatném stavu a není jasné, zda se podaří padlé vojáky ztotožnit. 
SOUZNĚNÍ - Festival adventních zvyků, koled a řemesel

12.12. 18:00 - 15.12. 20:00
Celý MS kraj, FM, Kunčice p. O, Ostrava, Kozlovice, Frenštát p. R.

Vánoční koncert Miroslava Beinhauera

15.12. 17:00 - 10.12. 0:11
Celý MS kraj, Zámek Hradec nad Moravicí

Adventní koncert Michal Tučný revival

15.12. 17:00 - 10.12. 0:11
Celý MS kraj, Hostinec U Čendy, Baška

Klaus Union CZ a.s.
Bruntál
od 30 000 Kč do 35 000 Kč

Detail

Základní škola a Mateřská škola Široká Niva, okres Bruntál, příspěvková organizace
Bruntál
od 25 000 Kč

Detail

HOBES, spol. s r. o.
Bruntál
od 17 000 Kč do 24 000 Kč

Detail

Nejčtenější zprávy

PR články

Více PR článků