Heřmanická halda vznikala desítky let návozem hlušiny z Dolu Heřmanice. Zabírá 65 hektarů městské části Slezská Ostrava, na výšku měří místy až 30 metrů. Říká se jí také ostravská sopka, kvůli termické aktivitě. Průběžně dochází k neřízenému hoření uhlí, které je tam obsaženo. Do ovzduší se tak dostává tisíce tun jedovatých látek a obrovské množství tepla. K likvidaci 30 milionů tun hlušiny byla zprovozněna separační linka.
“Surovina se v lince separuje na dva produkty. Uhelný, který se prodává do energetiky a teplárenství a na druhé straně vzniká kamenivo zbavené hořlavé složky, které je z malého procenta užíváno v silničním hospodářství a větší část je vrácena na rekultivaci toho území,” říká technický ředitel Petr Gřunděl.
Spuštění samotné likvidace ostravské haldy předcházely propočty a projektová dokumentace Vysoké školy báňské - Technické univerzity. Odhadované množství zbytkového uhlí v hlušině je ale oproti předpokladu nižší.
“A proto jsme se s odkazem na ekonomické aspekty domluvili se státem, krajem a Ostravou je nutné zrychlit kroky k likvidaci této ekologické zátěže a nejlepším řešením je přímá správa našeho zařízení s. p. Diamo,” doplnil technický ředitel.
“Napsali jsme na ministerstvo, máme odpověď od bývalé ministryně průmyslu a obchodu, že stát podpoří projekt. Jednalo by se odkoupení nebo pronájem zařízení státním podnikem Diamo od Ostravské těžební,” okomentovala plánovanou transakci Jarmila Uvírová (ANO), náměstkyně hejtmana MS kraje.
O formách správcovství nad separační linkou, která likviduje heřmanickou haldu probíhají velmi intenzivní jednání mezi Ostravskou těžební a státním podnikem Diamo.