Haldy vypouštějí do ovzduší jen málo nebezpečných látek

Lidé, kteří žijí v okolí termicky aktivních hald, si mohou oddychnout. Podle vědců vypouštějí do ovzduší méně nebezpečných látek, než se předpokládalo. Takový je výsledek společného výzkumu českých a polských odborníků.

V Moravskoslezském kraji jsou celkem tři hořící haldy - Heřmanice, Ema a Hedvika. Haldy tvoří hlušina a odpad z bývalých dolů a koksoven. Jednoznačně patří mezi velké ekologické zátěže, protože do svého okolí šíří prach i plyny. Čeští vědci se proto spojili s kolegy v Polsku a provedli rozsáhlý průzkum škodlivosti těchto emisí. Výsledky jsou lepší než čekali. "Látky, které haldy produkují, škodí ovzduší méně, než se čekalo. V jejich emisích mají největší zastoupení uhlovodíky, které jsou nejméně škodlivé, těch nejrizikovějších je naopak minimum," říká Leszek Drobek Hlavní báňský institut Katovice. 

Haldy hoří už několik desítek let a v jejich útrobách může teplota dosahovat až 800 stupňů Celsia. Podle vědců v nich vznikají především klasické plyny, jako jsou oxid uhličitý a nebo sulfan a základní uhlovodíky. Výzkum jich sledoval 16 a mezi nimi hlavně aromatické uhlovodíky, které jsou pro životní prostředí největším rizikem. "Ty, které jsou považovány za nejvíce toxické, potenciálně karcinogenní zejména benzoapyren, vycházely v tom zastoupení naprosto minoritní, na hranici detekce," vysvětluje vedoucí projektu Václav Dombek z VŠB.

Důležité je i to, že zastoupení jednotlivých uhlovodíků bylo stejné bez ohledu na konkrétní haldu a stejné to bylo i mezi českými i polskými haldami. Emise z hald mají navíc dosah jen několik set metrů, kde většinou nežijí žádní lidé. 
PAVEL NOVÁK „10“ / koncert

20.10. 15:00 - 18.10. 0:57
Celý MS kraj, Městský dům, Přerov

Hudební výlety: Slavné klarinetové kvintety

20.10. 15:00 - 18.10. 0:57
Celý MS kraj, Městský úřad Jablunkov

Spisovatelé do knihoven - Ondřej Hložek / autorské čtení

22.10. 18:00 - 18.10. 0:57
Celý MS kraj, Městská knihovna Bílovec

Jan Kovář
Frýdek-Místek
od 20 500 Kč

Detail

PTS Josef Solnař, s.r.o.
Ostrava-město
od 25 000 Kč do 30 000 Kč

Detail

BOHEMIA MARTEN SECURITY s.r.o.
Ostrava-město
od 25 000 Kč do 35 000 Kč

Detail

Nejčtenější zprávy

PR články

Více PR článků
Zavřít reklamu