12 zraněných cyklistů, většina bez helmy. Záchranáři zažili pernou sobotu.

Začátek prázdnin znamená každým rokem pro zdravotníky zvýšený počet úrazů. Stejně je tomu i letos. Vždyť jen v sobotu musela záchranná služba ošetřovat 12 zraněných cyklistů a někteří spadli opravdu vážně. Alarmující je, že většina z nich neměla ochrannou helmu.

Více času, více sportu a více úrazů. To je každoroční praxe léta a prázdnin z pohledu zdravotníků. Jedním z nejoblíbenějších sportů je v posledních letech cyklistika a právě u ní se jen v sobotu zranilo 12 lidí. Dva z nich skončili dokonce v bezvědomí. Jeden přeletěl přes řidítka a druhý spadl při sjíždění kopce ve velké rychlosti. Oba se staly v Bíle v Beskydech.  Ve všech 12 případech byla zranění podobná. "V  osmi případech byli pacienti převezeni do nemocnic s podezřením na otřes mozku, jednou bylo podezření na poranění vnitřních orgánů a také hrudníku. V ostatních případech šlo o poranění končetin," uvádí zastupující mluvčí Zdravotnické záchranné služby MS kraje Ladislav Lang.

Řada úrazů přitom vůbec nemusela být tak vážná a nebo se mohla obejít jen s oděrkami. Stačilo použít ochranou helmu. Ve většině případů ji cyklisté neměli. Přitom prokazatelně zachraňuje životy. "Při cyklistice helmu zásadně doporučujeme. V řadě případů může velmi zmírnit následky poranění a může zabránit daleko horším důsledkům," varuje mluvčí ZZS MS kraje Lukáš Humpl.

Helma je v naší zemi povinná jen do 18 let, ale záchranáři ji doporučují všem. V mnoha státech helma povinná je. Nejblíže na Slovensku. 
Agatha Christie: Vražda v Orient expresu / premiéra inscenace

25.01. 17:30
Celý MS kraj, Těšínské divadlo, Český Těšín

Dětský Karneval v Bašce

26.01. 15:00
Celý MS kraj, Hostinec U Čendy, Baška

Country bál v Bašce

08.02. 19:00
Celý MS kraj, Hostinec U Čendy, Baška

ChacharNet s.r.o.
Ostrava-město
od 106 Kč do 150 Kč

Detail

INVOLVEX TRADE s.r.o.
Ostrava-město
od 17 800 Kč

Detail

HUSA Restaurant s. r. o.
Ostrava-město
od 16 100 Kč

Detail

Nejčtenější zprávy

PR články

Více PR článků