Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

12 zraněných cyklistů, většina bez helmy. Záchranáři zažili pernou sobotu.

Začátek prázdnin znamená každým rokem pro zdravotníky zvýšený počet úrazů. Stejně je tomu i letos. Vždyť jen v sobotu musela záchranná služba ošetřovat 12 zraněných cyklistů a někteří spadli opravdu vážně. Alarmující je, že většina z nich neměla ochrannou helmu.

Více času, více sportu a více úrazů. To je každoroční praxe léta a prázdnin z pohledu zdravotníků. Jedním z nejoblíbenějších sportů je v posledních letech cyklistika a právě u ní se jen v sobotu zranilo 12 lidí. Dva z nich skončili dokonce v bezvědomí. Jeden přeletěl přes řidítka a druhý spadl při sjíždění kopce ve velké rychlosti. Oba se staly v Bíle v Beskydech.  Ve všech 12 případech byla zranění podobná. "V  osmi případech byli pacienti převezeni do nemocnic s podezřením na otřes mozku, jednou bylo podezření na poranění vnitřních orgánů a také hrudníku. V ostatních případech šlo o poranění končetin," uvádí zastupující mluvčí Zdravotnické záchranné služby MS kraje Ladislav Lang.

Řada úrazů přitom vůbec nemusela být tak vážná a nebo se mohla obejít jen s oděrkami. Stačilo použít ochranou helmu. Ve většině případů ji cyklisté neměli. Přitom prokazatelně zachraňuje životy. "Při cyklistice helmu zásadně doporučujeme. V řadě případů může velmi zmírnit následky poranění a může zabránit daleko horším důsledkům," varuje mluvčí ZZS MS kraje Lukáš Humpl.

Helma je v naší zemi povinná jen do 18 let, ale záchranáři ji doporučují všem. V mnoha státech helma povinná je. Nejblíže na Slovensku. 

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy