Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Policisté v MS kraji se zaměřují na telefonování za jízdy

Moravskoslezská policie bije na poplach. Mezi řidiči se dramaticky rozšířil velmi nebezpečný přestupek - držení hovorového zařízení. Tedy telefonování, psaní smsek a nebo dokonce hraní her během jízdy. Přitom tento nešvar stojí podle policistů za velkou většinou dopravních nehod.

Za první 6 měsíců letošního roku přistihli policisté v MS kraji více než 7800 řidičů s mobilním telefonem v ruce. Je to už nyní výrazně více, než za celý loňský rok. Policisté se v našem regionu na tento přestupek začali zaměřovat. Telefon totiž zaviní až pětinásobně více nehod, než jiné faktory. "Jenom za pololetí jsme zjistili necelých 8 tisíc přestupků, oproti necelým 7 tisícům za celý rok 2018," potvrzuje ředitel policie MS kraje Tomáš Kužel.

Používání telefonu za jízdy je přitom velmi nebezpečné, protože odvátí pozornost od řízení. Obzvláště rizikové je pak psaní smsek. "Ta situace se mění tak rychle, že když člověk spustí oči, podívá se do mobilu a pak vrátí oči zpět do provozu, tak ta se to úplně změní a nestačí zareagovat. Může dojít k fatální nehodě," vysvětluje dopravní policista René Klímek.

Při kontrolních akcích, ale policisté běžně narazí na řidiče, kteří volají, píší smsky a nebo například hrají hry. Tak tomu bylo například při dopravní nehodě v květnu na dálnici D1, kde se hraní hry stalo osudným 31letému řidiči kamionu. "Zjistili jsme, že v kabině mu ještě pořád běží online hra, kterou si pravděpodobně pouštěl na zřízení," dodává Kužel.

Řešením je podle policistů rasantní zvýšení postihu za držení telefonu. Nyní je to tisíc korun a dva body.  

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy