Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Vosy téměř zabily chataře v Beskydech. Horská služba mu zachránila život

Bodnutí hmyzem může být smrtelně nebezpečné. U některých lidí totiž může nastat prudká reakce organizmu a pokud se k takovému člověku nedostane včas pomoc, může i umřít. V Beskydech se to stalo chataři a nebýt rychlého zásahu horské služby a záchranářů, možná by nepřežil. Takové případy jsou ale naštěstí výjimečné.

Operátoři tísňové linky převzali volání o pomoc s chatové osady Ondřejník poblíž Frýdlantu nad Ostravicí. Na místě byl prý chatař v bezvědomí, kterého bodlo asi 5 vos. Udělalo se mu nevolno a zkolaboval. Na místo vyrazili záchranáři z Frýdku -Místku. Ve Frýdlantu ale sídlí i horská služba a tak byla povolána také. Právě její členové byli na místě první. "Byl v bezvědomí a nedýchal. Dostal Epipen a prováděli jsme masáž srdce a umělé dýchání," říká pověřený náčelník Horské služby Beskydy Radan Jaškovský.

Po chvíli přijel i lékař a i když muži členové horské služby pomohli z nejhoršího, stále byl v těžkém šoku a ohrožení života. "Bylo nutné ho uvést do umělého spánku, připojit k přístrojem řízené ventilace, zaintubovat a po podání dalších léků v již stabilizovanějším stavu jsme jej transportovali do nemocnice," doplňuje mluvčí ZZS MS kraje Lukáš Humpl.

Muže se díky dobré spolupráci horské služby a záchranářů podařilo zachránit. Důležitá byla rychlost. "Pokud pacient nemůže dýchat, má významný otok těla včetně krku a obličeje, pak je vhodné životně důležitá místa, jako je obličej a krk, chladit ledovými obklady nebo vodou a vyčkat na záchrannou službu," popisuje záchranář Petr Jaššo.  

Takto vážné stavy jsou ale výjimečné. V drtivé většině případů stačí postižené místo chladit a nebo namazat k tomu určenou mastí. 

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy