Vosy téměř zabily chataře v Beskydech. Horská služba mu zachránila život

Bodnutí hmyzem může být smrtelně nebezpečné. U některých lidí totiž může nastat prudká reakce organizmu a pokud se k takovému člověku nedostane včas pomoc, může i umřít. V Beskydech se to stalo chataři a nebýt rychlého zásahu horské služby a záchranářů, možná by nepřežil. Takové případy jsou ale naštěstí výjimečné.

Operátoři tísňové linky převzali volání o pomoc s chatové osady Ondřejník poblíž Frýdlantu nad Ostravicí. Na místě byl prý chatař v bezvědomí, kterého bodlo asi 5 vos. Udělalo se mu nevolno a zkolaboval. Na místo vyrazili záchranáři z Frýdku -Místku. Ve Frýdlantu ale sídlí i horská služba a tak byla povolána také. Právě její členové byli na místě první. "Byl v bezvědomí a nedýchal. Dostal Epipen a prováděli jsme masáž srdce a umělé dýchání," říká pověřený náčelník Horské služby Beskydy Radan Jaškovský.

Po chvíli přijel i lékař a i když muži členové horské služby pomohli z nejhoršího, stále byl v těžkém šoku a ohrožení života. "Bylo nutné ho uvést do umělého spánku, připojit k přístrojem řízené ventilace, zaintubovat a po podání dalších léků v již stabilizovanějším stavu jsme jej transportovali do nemocnice," doplňuje mluvčí ZZS MS kraje Lukáš Humpl.

Muže se díky dobré spolupráci horské služby a záchranářů podařilo zachránit. Důležitá byla rychlost. "Pokud pacient nemůže dýchat, má významný otok těla včetně krku a obličeje, pak je vhodné životně důležitá místa, jako je obličej a krk, chladit ledovými obklady nebo vodou a vyčkat na záchrannou službu," popisuje záchranář Petr Jaššo.  

Takto vážné stavy jsou ale výjimečné. V drtivé většině případů stačí postižené místo chladit a nebo namazat k tomu určenou mastí. 
Agatha Christie: Vražda v Orient expresu / premiéra inscenace

25.01. 17:30
Celý MS kraj, Těšínské divadlo, Český Těšín

Dětský Karneval v Bašce

26.01. 15:00
Celý MS kraj, Hostinec U Čendy, Baška

Country bál v Bašce

08.02. 19:00
Celý MS kraj, Hostinec U Čendy, Baška

ChacharNet s.r.o.
Ostrava-město
od 106 Kč do 150 Kč

Detail

INVOLVEX TRADE s.r.o.
Ostrava-město
od 17 800 Kč

Detail

HUSA Restaurant s. r. o.
Ostrava-město
od 16 100 Kč

Detail

Nejčtenější zprávy

PR články

Více PR článků