Kdo nezamkl dveře, byl ve spánku vykraden. Ostravský recidivista otevíral dveře pomocí upravené špachtle

Dnes máme dobrou zprávu zejména pro obyvatele Ostravy. Bytař, před kterým neobstál žádný odemknutý byt, byl dopaden. Na lup vycházel v noci a byty vykrádal zatímco nájemníci spali. Dveře otevíral pomocí speciálně upravené zednické špachtle.

Pokud sledujete v televizi rádi kriminální příběhy, jistě víte co je mechanoskopie. Je to kriminalistická technika, která zkoumá na místě zločinů stopy  a z nich pak určí použitý nástroj. Tak tomu bylo i v případě bytaře z Ostravy, který si speciálně upravil zednickou špachtli a pomocí ní, pak vykrádal byty, zatímco nájemníci spali. "Tou špachtlí otevíral neuzamčené dveře, vstoupil a bral věci, které byly v zádveří. Pak odešel pryč a ty dveře zase za sebou zavřel. Poškození si po probuzení ani nevšimli, že tam někdo byl," popisuje kriminalista Ondřej Jankůj. 

Za rok vykradl 16 bytů především v Ostravě, ale dva zářezy měl i v Karviné. A to doslova, protože na dveřích po něm zůstávaly právě tyto nepatrné zářezy, které pak pomohli spojit jednotlivé krádeže. Krádeže tomuto recidivistovi usnadňovali sami majitelé bytů tím, že nezamykali. Pokud totiž pouze zavřete dveře, není příliš složité je pomocí vhodného nástroje otevřít. Nepomůže ani bezpečnostní zámek. "Je to jedno jestli je to kování za dva, pět nebo deset tisíc a vložka třeba za pět tisíc. Pokud jenom zabouchnete, je to jako byste měli otevřeno. Vždycky musí být prostě zamčeno," vysvětluje odborník na zámky.

Jedinou ochranou proti podobným bytovým zlodějům je důsledné zamykání dveří a pomůže také přídavný bezpečnostní zámek, který není spojen s klikou. Zloději hrozí 5 let vězení, kde už za podobné krádeže několikrát byl. 
Agatha Christie: Vražda v Orient expresu / premiéra inscenace

25.01. 17:30
Celý MS kraj, Těšínské divadlo, Český Těšín

Dětský Karneval v Bašce

26.01. 15:00
Celý MS kraj, Hostinec U Čendy, Baška

Country bál v Bašce

08.02. 19:00
Celý MS kraj, Hostinec U Čendy, Baška

ChacharNet s.r.o.
Ostrava-město
od 106 Kč do 150 Kč

Detail

INVOLVEX TRADE s.r.o.
Ostrava-město
od 17 800 Kč

Detail

HUSA Restaurant s. r. o.
Ostrava-město
od 16 100 Kč

Detail

Nejčtenější zprávy

PR články

Více PR článků